D394 -Erori preluare ANAF

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Mesaj
Autor
roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#16 Mesaj de roncovf »

E adevărat că sunt mai multe texte, chiar și mai multe formate. La unele exista câmp pentru Nume, pentru Prenume, la altele Nume si Prenume. Dar asta se poate corecta ușor, așa cred. Uite ce se întâmplă cu contractele de creditare. Duce informațiile din D394-întocmit peste tot.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#17 Mesaj de tobosv790 »

Sunt constient ca sunt foarte multe probleme de rezolvat. Cei din ANAF au"aruncat pe piata" aceasta declaratie 394 si au creat o serie de probleme. Sunt constient ca sunt foarte asaltati cei de la firma in perioada asta. Nu am de facut reprosuri. Am semnalat o problema care poate nu a fost vazuta si sper ca, atunci cand se va putea, se va rezolva. Asta e.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#18 Mesaj de roncovf »

Corect.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#19 Mesaj de tobosv790 »

A deci asa e si la tine roncovf. Ma gandeam ca poate am operat eu ceva aiurea. Mersi.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#20 Mesaj de balazse »

Poate ar fi bine sa se introduca undeva un sheet cu persoanele care semneaza unde s-ar putea completa mai multe campuri, iar la situatii/rapoarte/formulare sa se poate selecta din lista respectiva, iar lista ar aparea in ordine alfabetica, dar sa apara si codul pentru a putea identifica persoanele cu acelasi nume.
De exemplu la contracte de creditare s-ar putea alege doua persoane, iar restul datelor s-ar trage din lista mentionata mai sus, iar daca un camp nu este completat s-ar pune "............................".
Astfel, daca de exemplu acum ai o lista cu mai multe persoane care au plecat deja de la unitate, acestea tot apar, iar prin noua optiune s-ar putea reduce numarul acestora.

mezeb879
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 15, 2016 6:31 pm

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#21 Mesaj de mezeb879 »

Buna ziua,

Fac probe pentru D394 la octombrie.
1. Achizitii second-hand si pentru turism, operate prin intrari la H si U, le preiau in 394. In pdf 394 sunt generate pe AS dar daca le las asa primesc urmatoarea eroare:
"Pt tip partener =2 se accepta doar tip operatiune in (L,LS,N)! Verificati inreg nr 1 de la tip partener 2 "
Daca modific si pun pe N imi dispare eroarea. Cum este corect?

2. Primesc urmatoarea eroare, care nu reusesc sa imi dau seama de unde este:
"Valoare baza obligatorie! Verificati inreg nr 2 de la op2
Valoare tva obligatorie! Verificati inreg nr 2 de la op2"

Multumesc din suflet, pentru tot ajutorul!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#22 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Iti propun sa citesti cele postate aici, adica ceea ce trebuie declarat pentru iulie-septembrie:
http://www.sagasoftware.ro/?p=1620
Pentru luna octombrie mai astepta sa apara declaratia modificata.

tudoraf841
Mesaje: 826
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#23 Mesaj de tudoraf841 »

mai asteapta ca s-ar putea sa nu intre in vigoare aplicatie anul asta.

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#24 Mesaj de marianam80 »

buna ziua!
apropos de cine intocmeste declaratia 394......am administrator care declara ca cel care intocmeste d 394 este directorul economic.....
asa imi preia si in declaratia 112.......problema ca semnatura digitala o are administratorul iar in d112 apare intocmit ....directo economic.....cu semnatura digitala administrator......o fi in regula????

multumesc !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#25 Mesaj de tomac »

Nu contează a cui este semnătura electronică.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

marianam80
Mesaje: 257
Membru din: Joi Mar 05, 2015 10:14 am

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#26 Mesaj de marianam80 »

multumesc mult!
:)

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#27 Mesaj de tobosv790 »

tobosv790 scrie:... Dacă editez un contract de creditare societate din registrul de casă la reprezentant societate îmi apare persoana care întocmește declaratia 394. E cam aiurea. Adică eu, contabilul.(...). Voi încerca mâine sa vad dacă s-a rezolvat.
Nu s-a rezolvat. Am trimis e-mail si nu am primit raspuns.
Problema este ca astazi am incheiat un contract de munca si se intampla aceeasi chestie.
Adica: "Fura" de la 394 de la rubrica"cine intocmeste declaratia si trece acea persoana ca reprezentant legal al angajatorului in contractul de munca. Adica EU,contabilul. :shock: :!: Nu mai scriu la firma. Poate vede si altcineva in afara de forumisti si se rezolva.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#28 Mesaj de tobosv790 »

Referitor la mesajul anterior. Am primit următorul răspuns. " Nu avem în vedere să introducem modificări în sensul indicat"

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#29 Mesaj de roncovf »

Păcat, lucruri simple, dar care îți fac viața grea, trebuie să stai să modifici după fiecare document.
Duce informatiile inclusiv in Revisal - contracte de muncă, în mod eronat.
Pe mine mă deranjează că nu mai deranjează pe nimeni treaba asta (în afară de tobosv790)

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: D394 -Erori preluare ANAF

#30 Mesaj de tobosv790 »

Singura solutie este ca la rubrica” Persoana care intocmeste declaratia” din meniul de intocmire a noii 394 sa trec aceleasi date ca la reprezentantul legal!!! Astfel evit erorile din contracte de creditare, contracte de munca si poate alte rapoarte pe care nu le-am descoperit inca . Si apoi dupa generarea PDF-ului acestei declaratii (adica noua si "fascinanta" 394) sa-mi trec manual numele,prenumele samd in rubrica:”Persoana care intocmeste declaratia”. Asta, presupun, inainte de validare.

PS: Ma intreb totusi: Atunci ce logica mai are existenta separata a acestei rubrici (“persoana care intocmeste declaratia”) la”alte informatii” din meniul de generare al noii declaratii 394? Ca oricum datele corecte le trec direct de mana in PDF-ul lui 394. E derutant! :roll: Artificii! Artificii! :(
Dar poate se rezolva intr-un viitor nu foarte indepartat! Ca vorba ceea:..... (vezi mai jos! :wink: )
Ultima oară modificat Mie Aug 24, 2016 1:49 pm de către tobosv790, modificat 1 dată în total.

Încuiat