ERORI VALIDARE D394

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Mesaj
Autor
zoicasm
Mesaje: 4
Membru din: Mar Ian 19, 2016 2:54 pm

ERORI VALIDARE D394

#1 Mesaj de zoicasm »

Eroare ! Pt tip operatiune diferit de ( LS, AS, N, V) nu se accepta cota = 0 !
Eroare ! TVA nu se completeaza pt cota = 0!
Eroare ! Pt tip operatiune diferit de ( LS, AS, N, V) nu se accepta cota = 0 !
Eroare ! TVA nu se completeaza pt cota = 0!
Eroare ! Pt tip operatiune diferit de ( LS, AS, N, V) nu se accepta cota = 0 !
Eroare ! TVA nu se completeaza pt cota = 0!
Eroare ! Pt tip operatiune diferit de ( LS, AS, N, V) nu se accepta cota = 0 !
Eroare ! TVA nu se completeaza pt cota = 0!
Eroare ! Pt tip operatiune diferit de ( LS, AS, N, V) nu se accepta cota = 0 !
Eroare ! TVA nu se completeaza pt cota = 0!
Eroare ! Pt tip operatiune diferit de ( LS, AS, N, V) nu se accepta cota = 0 !
Eroare ! TVA nu se completeaza pt cota = 0!
Eroare ! Pt tip operatiune diferit de ( LS, AS, N, V) nu se accepta cota = 0 !
Eroare ! TVA nu se completeaza pt cota = 0!
Eroare ! Pt tip operatiune = V sau ( C si tip partener = 1) sau ( N si tip partener = PF) se completeaza sectiunea aferenta produsului!

Eroare ! Codul de produs de la inreg 1 are valoare eronata!

Eroare ! Nr facturi aferent produs de la inreg 1 este obligatoriu!

Eroare ! Baza aferenta produs de la inreg 1 este obligatorie!

Eroare ! TVA aferenta produs de la inreg 1 este obligatorie!
Eroare ! Pt tip operatiune = N se completeaza tipul documentului!
Eroare ! Pt tip operatiune = N se completeaza tipul documentului!
Eroare ! Pt tip operatiune = N se completeaza tipul documentului!
Eroare ! Pt tip operatiune = N se completeaza tipul documentului!
Eroare ! Pt tip operatiune = N se completeaza tipul documentului!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ERORI VALIDARE D394

#2 Mesaj de tomac »

Rezolvați erorile și se validează. Identificați ce ați declarat eronat, ce ați operat eronat și actualizați iarăși datele.
Pentru ce înseamnă V, C, LS, AS, etc vedeți ordinul legat de 394 și ghidul ANAF.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

petrusf
Mesaje: 39
Membru din: Lun Ian 05, 2015 2:02 pm

Re: ERORI VALIDARE D394

#3 Mesaj de petrusf »

Au fost identificate următoarele ERORI:
E: op1 (17) partener: NUME-PRENUME eroare regula: R217.1: daca cota = 0 atunci tip (C) trebuie sa fie unul din 'LS', 'AS', 'N', 'V'
E: op1 (29) cuiP invalid
eroare regula: R218.3: daca tip_partener = 2 atunci cuiP (1682006054702) trebuie sa fie un CIF (CUI, CNP sau NIF) valid
E: validari globale
eroare regula: R35: sectiunea Rezumat1 corespunzatoare (tip_partener=1, cota=0, document_N='lipsa') nu a fost solicitata de nici o sectiune Op1
E: validari globale
eroare regula: R77: in sectiunea Detaliu corespunzatoare (tip_partener=1, cota=0, document_N=0, bun=21) atributul nrAchizC (0) trebuie sa fie egal cu valoarea calculata (3)
E: validari globale
eroare regula: R77: in sectiunea Detaliu corespunzatoare (tip_partener=1, cota=0, document_N=0, bun=21) atributul bazaAchizC (0) trebuie sa fie egal cu valoarea calculata (14700)
E: validari globale
eroare regula: R79: in sectiunea Detaliu corespunzatoare (tip_partener=1, cota=0, document_N=0, bun=21) atributul tvaAchizC (0) trebuie sa fie egal cu valoarea calculata (1323)
ATENŢIONĂRI: A: op1 (17) partener: NUME PRENUME
atentionare regula: R232.3: valoarea absoluta din expresia (baza * cota / 100 - tva) (1323) nu trebuie sa depaseasca 5 RON




La validare in Saga imi spune ca e valid, iar la recipisa apar aceste valori. Am un furnizor cu taxare inversa (cumpar de la el porumb) si am introdus cu T la intrari si totusi apar aceste erori. Nu prea stiu ce sa fac cu ele. Ma poate ajuta cineva?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ERORI VALIDARE D394

#4 Mesaj de tomac »

Dacă folosiți evidența cantitativ-valorică la acele articole ce se declară în D394 distinct trebuie să le asociați codul de articol în Fișiere - Articole pagina detalii opțiunea Cod D394, selectând codul de articol.
Apoi apăsați actualizare date în ecranul de generare a d394 și re-generați declarația.
Dacă nu aveți evidență cantitativ-valorică atunci selectarea codului de produs și restul informațiilor se operează în pdf direct.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cumpanasoiul
Mesaje: 31
Membru din: Lun Mar 21, 2011 9:34 am

Re: ERORI VALIDARE D394

#5 Mesaj de cumpanasoiul »

Buna ziua,
Am si eu o problema legata de declaratia 394 aferenta lunii noiembrie. Din program declaratia este generata corect, fara a avea erori, in schimb dupa depunerea declaratiei pe e-guvernare am primit cateva pagini de erori:
Au fost identificate următoarele ERORI:
E: op1 (111) sectiune op11 (2)
eroare regula: R235.2: sectiunea Op1 data de (tip_partener (2), cota (0), tip (N), cuiP ('lipsa')) contine mai
multe sectiuni Op11 cu codPR (22)
E: op1 (111) sectiune op11 (3)
eroare regula: R235.2: sectiunea Op1 data de (tip_partener (2), cota (0), tip (N), cuiP ('lipsa')) contine mai
multe sectiuni Op11 cu codPR (22)
E: op1 (111) sectiune op11 (4)
eroare regula: R235.2: sectiunea Op1 data de (tip_partener (2), cota (0), tip (N), cuiP ('lipsa')) contine mai
multe sectiuni Op11 cu codPR (22)
E: op1 (111) sectiune op11 (5)
eroare regula: R235.2: sectiunea Op1 data de (tip_partener (2), cota (0), tip (N), cuiP ('lipsa')) contine mai
multe sectiuni Op11 cu codPR (22)
etc. Sunt muuuuult mai multe(12 pagini).

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24172
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: ERORI VALIDARE D394

#6 Mesaj de balazse »

Ai ultima versiun/actualizare a programului?

cumpanasoiul
Mesaje: 31
Membru din: Lun Mar 21, 2011 9:34 am

Re: ERORI VALIDARE D394

#7 Mesaj de cumpanasoiul »

Da, am descarcat-o ieri. Mentionez ca declaratia anterioara am depus-o fara probleme.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ERORI VALIDARE D394

#8 Mesaj de tomac »

Refaceți actualizarea programului, actualizați datele în declarație și generați-o iarăși. Problema provine de la achiziții de la persoane fizice la care nu aveți cnp și aveți doar adresă. La acelea se completa în pdf mai multe secțiuni cu cod produs și, culmea, se și validează, dar pe site dă, corect, eroare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cumpanasoiul
Mesaje: 31
Membru din: Lun Mar 21, 2011 9:34 am

Re: ERORI VALIDARE D394

#9 Mesaj de cumpanasoiul »

Intradevar societatea noastra achizitioneaza de la persoane fizice deseuri feroase, dar in luna noiembrie am avut o singura persoana la care nu am avut CNP si am completat doar adresa. Am ultima versiune de program, declaratia a fost generata ieri si trimisa tot ieri, in saga generarea nu a dat erori, doar la primirea recipisei.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ERORI VALIDARE D394

#10 Mesaj de tomac »

Faceți ce v-am spus și se rezolvă. Nu contează că e o persoană sau 100. Știu că pdf-ul validează declarația, asta v-am spus-o și înainte. Nu ar trebui să o valideze, dar o validează.
Refaceți actualizarea programului. Actualizați datele în declarație, verificați toți terții și generați iarăși pdf-ul apoi redepuneți-o.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cumpanasoiul
Mesaje: 31
Membru din: Lun Mar 21, 2011 9:34 am

Re: ERORI VALIDARE D394

#11 Mesaj de cumpanasoiul »

Am facut din nou update-ul, iar acum la generarea declaratiei imi apare o eroare: "Variable "cod tert"is not found. 12" apas pe ok, imi da acelasi mesaj(de doua ori) si intr-un final imi genereaza declaratia. Acum am eroare la acea persoana fizica la care am completat doar adresa, neavand cnp-ul.

cumpanasoiul
Mesaje: 31
Membru din: Lun Mar 21, 2011 9:34 am

Re: ERORI VALIDARE D394

#12 Mesaj de cumpanasoiul »

Eroarea aparand la validarea declaratiei, inca nu am retransmis-o prin portal. Ma ingrijoreaza acea eroare la generare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ERORI VALIDARE D394

#13 Mesaj de tomac »

Ignorați eroarea.
Verificați la acele persoane ca imediat după nume și adresă, în pdf, să apară tipul bunurilor/serviciilor primite (dacă sunt bunuri generale apare 34, numărul de documente și suma achiziției)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cumpanasoiul
Mesaje: 31
Membru din: Lun Mar 21, 2011 9:34 am

Re: ERORI VALIDARE D394

#14 Mesaj de cumpanasoiul »

Am facut toti pasii! Aceleasi erori! In declaratie apare cnp-ul la toate acele persoane fizice. Chiar nu stiu ce sa mai fac.

cumpanasoiul
Mesaje: 31
Membru din: Lun Mar 21, 2011 9:34 am

Re: ERORI VALIDARE D394

#15 Mesaj de cumpanasoiul »

In declaratie dupa numarul curent apare "nu e cazul" "N" "CNP-ul" si apare borderou de achizitie - nr. de borderouri- valoarea si codul 22 "deseuri feroase"

Încuiat