EROARE LA IMPRIMARE

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
savas287
Mesaje: 1
Membru din: Mar Ian 03, 2017 12:53 am

EROARE LA IMPRIMARE

#1 Mesaj de savas287 »

Am avut un bon de aprox 500 de lei si, la jumatatea bonului s-a blocat casa de marcat. De atunci, de fiecare data cand dau Incasare/ Accept+tiparire bon, la casa de marcat imi apare In-line si atat. Rog ajutor!(Sunt cu magazinul desccoperit)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: EROARE LA IMPRIMARE

#2 Mesaj de tomac »

Sunați la cei de la care ați luat casa de marcat.
Doar din ceea ce scrieți aici nici mama Omida nu v-ar putea da o soluție concretă.
Poate apărea problema asta din mai multe motive
- unele case nu acceptă tipărirea a mai mult de 30 poziții pe bonul fiscal. În cazul ăsta se fac mai multe bonuri.
- poate ați acordat reducere pe un bon ce are produse cu cote distincte de TVA și ați acordat reducerea pe total bon nu la produs caz în care e posibil ca reducerea să aibă un TVA cu cota de 19% mai mare decât TVA corespunzător produselor vândute cu cota de 19%. În acest caz, TVA pe cota de 19% devine negativ pe bon și nici o casă de marcat nu poate închide un bon cu TVA negativ. În acest caz se deschide bonul se anulează poziția de reducere și se operează pe produs reducerea pentru ca aceasta să preia cota de TVA a produsului,
- poate vi s-a setat cota de TVA pe un alt indice decât cel configurat în program. Consultați-i pe cei de la care aveți casa și vedeți ce indice s-a alocat cotei de 19% și acel indice trebuie să fie setat și în SAGA.
- poate e o problemă a casei
- alte motive specifice casei de marcat
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Încuiat