Import salariati din Revisal in SAGA

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
prunutag717
Mesaje: 5
Membru din: Lun Feb 22, 2016 1:30 pm

Import salariati din Revisal in SAGA

#1 Mesaj de prunutag717 »

Am cautat in forum , dar nu inteleg . Am preluat o firma cu salariati , contabilul celalalt lucra in programul Revisal al ITM , eu lucrez in SAGA , am CD-ul cu revisalul predat de el si nu stiu cum sa il import in SAGA.Ma poate ajuta cineva? Multumesc

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Import salariati din Revisal in SAGA

#2 Mesaj de stroer1948 »

In Fisiere > Salariati > Preluare XML din Revisal. Dar ATENTIE. Se preiau doar salariatii cu starea curenta. Nu se preia si istoricul.

prunutag717
Mesaje: 5
Membru din: Lun Feb 22, 2016 1:30 pm

Re: Import salariati din Revisal in SAGA

#3 Mesaj de prunutag717 »

Multumesc , dar am fisierul in format dbf si nu il pot prelua. Imi promite contabilul de aseara ca mi-l trimite si in alt format , dar........ inca astept.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Import salariati din Revisal in SAGA

#4 Mesaj de tobosv790 »

Esti sigur/a ca ti-l mai da? Eu zic ca nu ti-l mai da! E urat din partea lui dar probabil ca e destul de frustrat.... Ce nu stia ca iti trebuie in XML? De pe PDF poti opera datele doar manual. Probabil vrea sa te puna la munca (in conceptia lui). Chiar sunt curios cum se termina povestea!
Ultima oară modificat Sâm Aug 05, 2017 6:18 pm de către tobosv790, modificat 1 dată în total.

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Import salariati din Revisal in SAGA

#5 Mesaj de stroer1948 »

Stai asa. Ai tot ce iti trebuie. Fisierul Db se importa direct in aplicatia Revisal de la ITM.
Intra pe Instrumente, Import angajator si alege calea unde ai fisierul salvat.
Acum poti lucra in aplicatia de la ITM sau daca vrei sa lucrezi in SAGA, apesi pe Registru, Generare registru, salvez. Iti va genera un fisier xml pe care il poti importa in SAGA urmand instructiunile de mai sus.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Import salariati din Revisal in SAGA

#6 Mesaj de tobosv790 »

Am taiat ce era mai sus si am lasat pentru ca nu sunt sigur ca NU as fi avut dreptate. Dar @stroer1948 are dreptate, in functie de tipul fisierului (este Dbf sau PDF?). O poti rezolva fara sa te mai rogi de el. Eu nu lucrez cu ReviSal-ul de la ITM ci numai din SAGA si nu am stiut ce sa te sfatuiesc in legatura cu PDF-ul. Dar o sa tin minte. Mi se poate intampla!

Încuiat