eroare in iesiri

Posteaza aici informatii despre erorile care ti-au aparut.
Încuiat
Mesaj
Autor
neamtur
Mesaje: 65
Membru din: Mie Iun 30, 2010 12:00 am

eroare in iesiri

#1 Mesaj de neamtur »

In iesiri produsele care nu au nicio intrare in gestiunea din care se doreste facturarea nu se pot vizualiza. Este ca si cum articolul respectiv nu ar exista. Daca in schimb produsul a fost recptionat candva se poate emite factura chiar daca stocul este negativ. Acest lucru nu se intampla pana nu demult ( ultimele actualizari). Din aceasta cauza ne confruntam cu facturi emise gresit datorita transferului din operari rapide unde articolele se regasesc, iar in iesiri ele apar fara denumire si cu TVA zero. Avem doua gestiuni diferite, in locatii diferite si nu putem tine gestiunea in timp real, situatia descrisa fiind destul de frecventa.

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: eroare in iesiri

#2 Mesaj de zaineal »

creati produsul, pentru care deocamdata nu ati introdus receptia si scrieti la sctoc 1, dupa facturare modificati la articole stoc 0

neamtur
Mesaje: 65
Membru din: Mie Iun 30, 2010 12:00 am

Re: eroare in iesiri

#3 Mesaj de neamtur »

Multumesc. Produsul este creat. Poate citesc si cei care au modificat programul si revin la varianta initiala a acestuia fara aceste erori care afecteaza activitatea firmei. Nu inteleg care este logica acestei restrictii (erori) impuse.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: eroare in iesiri

#4 Mesaj de balazse »

In care versiune a functionat cele mentionate de tine, deoarece am testat pana inclusiv vers.485 si nu a functionat ceea ce ai mentionat.
Din cate stiu nu s-a putut niciodata sa vinzi ceva, ce nu a avut anterior o data achizitionat.
Nu cumva te incurci si ai mentionat de articole care la tip de articol au avut bifat optiunea de "nestocat"?

neamtur
Mesaje: 65
Membru din: Mie Iun 30, 2010 12:00 am

Re: eroare in iesiri

#5 Mesaj de neamtur »

Nu le incurc. Folosesc programul din anul 2009 si pana anul acesta, nu stiu exact la care actualizare, era suficient sa creez articolul fara sa fac NIR pentru achizitie, il puteam vinde si eram atentionata la validare ca stocul este negativ. In plus, la acest moment, daca creez articolul pot sa il vand din operare rapida. Problema apare cand il transfer in iesiri. Atunci nu mai stiu ce am vandut deoarece se transfera un produs la valoarea din operare rapida ( produs ce are bon fiscal cu TVA 19%), fara denumire si cu TVA zero. Aceasta situatie se repeta si daca produsul este achizitionat, dar se vinde din alta gestiune si nu are transfer intre gestiuni.

Avatar utilizator
Administrator
Mesaje: 486
Membru din: Mar Mai 17, 2005 11:53 pm

Re: eroare in iesiri

#6 Mesaj de Administrator »

Daca articolul a avut cel putin o intrare la un moment dat, se poate vinde si pe stoc negativ. Probabil ca ai bifata optiune a "Nu permit validarea când stocul devine negativ" din ecranul "Configurare societati", pagina "Setari diverse".

tatarum353
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mai 21, 2015 6:27 pm

Re: eroare in iesiri

#7 Mesaj de tatarum353 »

am o mare problema care a aparut doar acum la emitere facturi pe luna septembrie
desi nu am facut nici o modificare

la validare factura emisa..apare o eroare de genul:ati emis autofactura

practic nu se preia corect 411,704

desi firma este fara tva..spune ca se contabilizeaza 4427!

ce as putea sa gresesc atat de grav de la luna august..cand totul a fost bine..la luna septembrie?

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: eroare in iesiri

#8 Mesaj de catalin.rusinaru »

Ati emis factura pe un client care este salvat cu CUI-ul firmei dumneavoastra

tatarum353
Mesaje: 4
Membru din: Joi Mai 21, 2015 6:27 pm

Re: eroare in iesiri

#9 Mesaj de tatarum353 »

corect..ce o fi fost in capul meu???
va multumesc..se facu lumina!

Încuiat