imprumut firma

Mesaj
Autor
ardeleanuc723
Mesaje: 100
Membru din: Joi Ian 10, 2013 4:17 pm

imprumut firma

#1 Mesaj de ardeleanuc723 »

Buna ziua! O intrebare banala cu care ma contrazic cu alti colegi.Va rog frumos lamuriti-ne.Unei firme un SRL,o alta firma ii plateste o datorie catre un furnizor prin banca.Care este inregistrarea corecta ? Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: imprumut firma

#2 Mesaj de zaineal »

Si eu sunt curioasa, eu am spus alor mei sa nu mai accepte, pentru ca noi cei de la mijloc nu avem document, a fost candva un bo refuzat, noi il girasem, dupa refuz, clientul nostru a platit direct in contul furnizorului nostru, eu despre suma asta am aflat cand am bifat fisa cu furnizorul... cum ar trebui inregistrata ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: imprumut firma

#3 Mesaj de balazse »

Pentru ArdeleanuC723
Pe ce baza plateste datoria altei firme (exista vreun contract sau ceva asemanator)?

Pentru ZaineaL
Solicita o copie dupa BO girat si il inregistrezi acum, iar pe viitor sa faci copie dupa orice BO/CEC girat.

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: imprumut firma

#4 Mesaj de zaineal »

bo-ul girat il am in copie dar a fost refuzat, acest bo refuzat poate sta la baza acestei tranzactii ulterioare , intre clientul meu si furnizorul meu?

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: imprumut firma

#5 Mesaj de costachet982 »

am avut si eu o sit asemanatoare si am rezolvato astfel:
cotract compensar in 3 semnat de cei implicati ( 3 ) cu specificarea sumei si ce reprezinta ( incasare f. x, plata f. y )

am facut analitic 5125 comp in care am incasat clientul si tot din el am platit furniz si am atasat contr de compensare


p.s. de ce ati postat la imprumut firma ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: imprumut firma

#6 Mesaj de balazse »

Pentru ZaineaL
N-ar fi fost mai usor sa redai toata situatia de la bun inceput?
Acel document nu poate sta la baza acelei tranzactii, trebuia emisa un nou BO si nu efectuat un virament.

ardeleanuc723
Mesaje: 100
Membru din: Joi Ian 10, 2013 4:17 pm

Re: imprumut firma

#7 Mesaj de ardeleanuc723 »

Exista un contract intre cele doua firme .A doua firma ai plateste primei firme datoria catre furnizor (prin banca)Urmand ca prima firma sa-i restituie imprumutul celei de a doua cand are posibilitatea.

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: imprumut firma

#8 Mesaj de zaineal »

zaineal scrie:Si eu sunt curioasa, eu am spus alor mei sa nu mai accepte, pentru ca noi cei de la mijloc nu avem document, a fost candva un bo refuzat, noi il girasem, dupa refuz, clientul nostru a platit direct in contul furnizorului nostru, eu despre suma asta am aflat cand am bifat fisa cu furnizorul... cum ar trebui inregistrata ?
scuze daca nu am fost clara

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: imprumut firma

#9 Mesaj de zaineal »

acuma trebuia ... dar faptul e consumat, furnizorul meu x sa-i spun are in extrasul de banca suma incasata de la clientul meu y si a stins din cranta noastra, eu cum trebuie sa procedez? le spun sa mai plimbe o data banii ?

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: imprumut firma

#10 Mesaj de costachet982 »

trebuie sa afli cum a inregistrat incasarea, poate o tine in 473 ca nu stie ce-i cu ea , poate a returnat bani
daca a stins creanta in numele tau trebuie doar sa faci doar act de compensare

ardeleanuc723
Mesaje: 100
Membru din: Joi Ian 10, 2013 4:17 pm

Re: imprumut firma

#11 Mesaj de ardeleanuc723 »

Chiar nu ma poate lamuri nimeni?

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: imprumut firma

#12 Mesaj de zaineal »

@costachet982 au operat-o stingand soldul nostru, asa am descoperit bifand fisa cu ei, banii nu s-au trimis inapoi, apoi patroana mi-a confirmat ca aceasta plata de la clientul nostru y la furnizorul nostru x a avut loc, eu ramanand fara document. compensarea o fac in baza carui document, le cer copie dupa extrasele lor ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: imprumut firma

#13 Mesaj de balazse »

Pentru ArdeleanuC723
Ce fel de contract s-a incheiat (ca nu prea am inteles)?
Firma care a oferit "imprumutul" este autorizat pentru asa ceva?

ardeleanuc723
Mesaje: 100
Membru din: Joi Ian 10, 2013 4:17 pm

Re: imprumut firma

#14 Mesaj de ardeleanuc723 »

Contractul care s-a incheiat intre cele doua firme este de imprumut.A doua firma o imprumuta pe prima platind datoria acestea catre furnizor.(prin banca)Multumesc !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: imprumut firma

#15 Mesaj de balazse »

Firma care a facut "imprumutul" are trecut in actul constitutiv aceasta activitate, precum este autorizat pentru asa ceva?

Scrie răspuns