Declaratia 394

Mesaj
Autor
tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Declaratia 394

#16 Mesaj de tobosv790 »

Dar nici nu o pune operatorul. Dacă am in configurare societăți setată pe TVA la încasare atunci o pune programul singur. Operatorul poate cel mult să SCOATĂ bifa dacă îl macină tot felul de gânduri.

corpodeanua
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mai 31, 2016 11:41 am

Re: Declaratia 394

#17 Mesaj de corpodeanua »

Deci, cum este pana la urma? Daca esti cu tva la incasare si cumperi de la un furnizor cu tva normal, punem sau nu bifa in intrari?!
Pe principiul ca in iesiri, am pus bifa chiar daca beneficiarul este cu tva normal, ar trebui sa punem si in intrari la toti. Ma mult, in jurnalul pentru cumparari, daca nu ai pus bifa, nu este nimic completat la rubrica "total platit".

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Declaratia 394

#18 Mesaj de tobosv790 »

Ai citit postarea mea de mai sus? Ce impresie ți-a făcut?

boicus
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 03, 2010 12:00 am

Re: Declaratia 394

#19 Mesaj de boicus »

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema:

- firma platitoare de TVA, obiect activitate prestari servicii topografie
- lunar se platesc taxe catre Oficiul de Cadastru (institutie neplatitoare de TVA) pentru care se primesc chitante pe care este inscris si codul fiscal al firmei (nu se elibereaza si factura, doar chitanta)
- cum este corect sa se inregistreze aceste chitante in Saga, direct in registrul de casa sau la intrari (avand in vedere ca au si codul de TVA al firmei inscrise pe chitanta) si in acest caz la ce tip de operatiune (din punct de vedere al raportarii in D394)?

Multumesc.

corpodeanua
Mesaje: 3
Membru din: Mar Mai 31, 2016 11:41 am

Re: Declaratia 394

#20 Mesaj de corpodeanua »

tobosv790, am citit-o abia dupa ce am postat intrebarea!! :))), deci mi-a facut o impresie foarte buna! :)))))))

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Declaratia 394

#21 Mesaj de tobosv790 »

Multumesc frumos corpodeanua!

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Declaratia 394

#22 Mesaj de tobosv790 »

Pentru boicus. Eu as duce-o pe la intrari desi oricum nu se declara in 394 fiind intrare cu tva 0. Cred ca la"n". Parerea mea! Dar nu este incorrect nici direct pe la registru de casa!

ignatc189
Mesaje: 99
Membru din: Mar Ian 28, 2014 2:41 pm

Re: Declaratia 394

#23 Mesaj de ignatc189 »

Buna ziua!

Am in luna decembrie o factura cu minus care storneaza o factura din 2015, cu TVA de 24%. In D300 imi apare la regularizari, TVA-ul este evidentiat cum trebuie. Nu imi apare insa in D394. La "Intrari" la "data" am trecut data facturii, iar la "sacdent" si "data documentului" data din 2015, altfel nu imi salva intrarea.
Intrebarea mea este daca e normal sa nu apara deloc in D394, in Lista operatiunilor taxabile. Ar trebui sa depun rectificativa la luna din 2015 unde era factura initiala? Totusi, data facturii de storno e din dec 2016.

Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25989
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 394

#24 Mesaj de tomac »

Ba vă salva. Situația asta apare pentru că ați pus data documentului din 2015.
Devalidați și ștergeți data documentului apoi validați.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ignatc189
Mesaje: 99
Membru din: Mar Ian 28, 2014 2:41 pm

Re: Declaratia 394

#25 Mesaj de ignatc189 »

Aveti dreptate! Am modificat si mi-a validat intrarea. Si acum apare la TVA de 24%.
Multumesc!

lazarh328
Mesaje: 86
Membru din: Vin Feb 14, 2014 4:01 pm

Re: Declaratia 394

#26 Mesaj de lazarh328 »

In trimestrul lll am inregistrat o factura despre care aveam toate informatiile, am si achitat, dar nu aveam concret factura in mana. Ulterior s-a clarificat ca nu era valabila factura, am primit banii inapoi.
Eu am inregistrat in decl. 394 si acum vreau sa fac rectificativ pe trim. lll dar nu reusesc.
Incepand cu luna octombrie s-a schimbat formularul si nu preia datele asa cum erau in tr.lll, nici nu ma lasa sa inregistrez in pdf.

jedera
Mesaje: 5
Membru din: Joi Ian 10, 2008 12:00 am

Re: Declaratia 394

#27 Mesaj de jedera »

Buna ziua . Intampin o problema la generarea declaratiei 394 ( decembrie 2016 ) ." Imi apare masajul Exista coduri fiscale invalide. Acestea sunt marcate cu rosu si trebuie corectate . "
Mentionez ca nu am nici un cod fiscal marcat cu rosu . Am verificat " toti tertii .... " unde totul este ok . M-am uitat in fereastra " coduri invalide " = nu apare nici un cod invalid . Cu toate astea nu ma lasa sa generez declaratia si imi tot apare mesajul mai sus amintit .
Daca ma poate ajuta cineva cu o parere , un sfat , multumesc anticipat .

Cu stima Al.Jeder
Ultima oară modificat Joi Ian 26, 2017 1:52 pm de către jedera, modificat 1 dată în total.

iordachev468
Mesaje: 82
Membru din: Joi Feb 14, 2013 2:04 pm

Re: Declaratia 394

#28 Mesaj de iordachev468 »

Buna ziua. Vreau sa va cer parerea. Voi cum inregistrati in declaratia 394 facturile pe zero care au si produse cu minus (stornate) dar si cu plus? Ca si factura anulata nu cred ca e cazul. Ma gandesc sa inregistrez mai degraba ca si factura stornata. Facturile anulate oricum nu apar la total facturi emise in perioada de raportare.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25989
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 394

#29 Mesaj de tomac »

@lazarh328
Cum puteți înregistra ceva ce, de fapt nu aveți? Cum s-a clarificat că nu era valabilă factura? S-a anulat? Sau cum?
Dacă ați stornat cum ați stornat? aveți factură de stornare?

@jedera
actualizați programul. verificați pozițiile cu roșu.

@iordachev
Factura de stornare pentru D394 e factura cu total negativ. Nu contează că are pe ea poziții cu plus și minus. Dacă valoarea este pozitivă e factură normală, dacă valoarea este negativă e factură de stornare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

iordachev468
Mesaje: 82
Membru din: Joi Feb 14, 2013 2:04 pm

Re: Declaratia 394

#30 Mesaj de iordachev468 »

Dar bonurile fiscale pe zero se declara? Si daca da, pentru bonurile din noiembrie nedeclarate ar trebui sa refac declaratia din noiembrie completata si cu datele nedeclarate?

Scrie răspuns