Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#16 Mesaj de balazse »

In strainatate o sa vezi facturi total diferite de cele de care te-ai obisnuit in tara, dar intr-un fel este si normal.
Verifica sa fie un CIF care incepe cu "DE" sau poate scrie in fata "Mehrwertsteuernummer".

climed
Mesaje: 45
Membru din: Lun Apr 01, 2013 12:27 pm

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#17 Mesaj de climed »

Buna ziua,
Revin la problema cu furnizorul din Germania. Am descoperit codul fiscal : DE 814529349.Cand introduc datele sale imi apare ca este platitor de TVA.Atat .Nicio adresa nimic. Dar factura este fara TVA. Cand o introduc in program,la tip ce aleg: factura sau taxare inversa? Trebuie sa depun d390si d301 ? Ma scuzati dar nu sunt obisnuita cu achizitii din alte tari.Comanda a fost facuta pe un site romanesc. Multumesc mult.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#18 Mesaj de tomac »

Nu toate țările dezvăluie adresa sau denumirea ci doar starea codului - cod valid sau nu de TVA.
Așadar codul respectiv este unul valid și se operează ca achiziție intracomunitară aplicându-se la beneficiar taxarea inversă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

climed
Mesaje: 45
Membru din: Lun Apr 01, 2013 12:27 pm

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#19 Mesaj de climed »

Deci trebuie sa depun D390.Multumesc mult.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#20 Mesaj de balazse »

Germania este una dintre acele tari la care nu o sa vezi niciodata detalii in VIES.

climed
Mesaje: 45
Membru din: Lun Apr 01, 2013 12:27 pm

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#21 Mesaj de climed »

Tot in legatura cu factura de mai sus, pe factura cu achizitia marfii am avut si transport 40lei fara TVA . In jurnalul de cumparari in dreptul sumei imi apare codul 15-16-"cumparari pt care cumparatorul este obligat la plata TVA art.307". Inseamna ca trebuie sa depun si dec.301 si sa platesc TVA-ul aferent? Eu cand am introdus factura am bifat taxare inversa.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#22 Mesaj de balazse »

Include in pretul de achizitie, altfel daca il treci pe 624 il considera servicii.

climed
Mesaje: 45
Membru din: Lun Apr 01, 2013 12:27 pm

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#23 Mesaj de climed »

Multumesc mult. Oare de ce nu am intrebat dinainte. Si am apucat sa depun declaratiile. Depun rectificativa la D390 dar la D300 nu se poate depune rectificativa. Nu s-a modificat TVA-ul de plata dar s-a cumulat randul 5.1 cu 7.1 si 18.1 cu 20.1 . Ce sa fac ?

climed
Mesaje: 45
Membru din: Lun Apr 01, 2013 12:27 pm

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#24 Mesaj de climed »

Imi cer scuze ca tot intervin. Tare greu e cand te lovesti prima data de ceva si nu stii . Pe factura scrie undeva sub total , cu litere mici , "livrarea pt comenzile fara TVA se fac in baza paragrafului 4 nr.1b in corelare cu paragraful 6 a UStG". Am tot cautat dar tot ce am gasit despre aceste paragrafe este in limba germana. Din ce am resusit sa traduc ar insemna scutire de tva la livrari. Asta inseamna ca pot lasa factura asa cum am introdus-o initial , cu livrarea separat si nu sunt obligata sa mai depun D301 si sa platesc TVA? Sau sa includ livrarea in pretul de achizitie , sa depun rectif la D390. Si ce fac cu modificarile din D300 atunci? Cred ca v-am innebunit. MUltumesc mult!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#25 Mesaj de balazse »

Lasa asa cum le-ai depus.
Dar de ce ar trebui sa declari prin 301?

climed
Mesaje: 45
Membru din: Lun Apr 01, 2013 12:27 pm

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#26 Mesaj de climed »

Am vorbit cu cineva de la finante si mi-a spus sa o depun. Numai ca eu firma e platitoare de TVa si nu am bifat " persoane care nu sunt inreg.in scopuri de TVA" ci " pers. care sunt inreg.cf art.317 ...." si cand am depus D301 mi-a dat eroare R7.3 : CIF neinregistrat cf art.153.1 , numai pt achizitii intracomunitare. Si domnul de la finante nu mai raspunde acum la telefon :(((((

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#27 Mesaj de balazse »

Daca esti platitor de TVA si nu neplatitor de TVA care a primit doar s-a inregistrat in scopuri de TVA pentru achizitii intracomunitare, atunci nu depui D.301, deoarece ai depus D.300.

climed
Mesaje: 45
Membru din: Lun Apr 01, 2013 12:27 pm

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#28 Mesaj de climed »

Multumesc mult . O zi buna!

bocm470
Mesaje: 1
Membru din: Mar Dec 05, 2017 3:19 pm

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#29 Mesaj de bocm470 »

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea situatie: am o firma neplatitoare de TVA in Romania, achizitioneaza de la mai multe firme marfa din Spania (printre firmele respective sunt si neplatitori de TVA ). In momentul actual nu avem un cod special de TVA. Pentru calculul plafonulul de depasire de 34.000 de lei se iau in considerare si achizitiile intracomunitare de la firmele neplatitoare de TVA ?
Va multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie intracomunitara de la neplatitor de TVA

#30 Mesaj de tomac »

Da
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns