predare contabilitate

Mesaj
Autor
stanc678
Mesaje: 35
Membru din: Joi Ian 28, 2010 12:00 am

predare contabilitate

#1 Mesaj de stanc678 »

Buna ziua!
Va rog sa ma sfatuiti daca in situatia in care renunt la functia de contabil si este angajat un nou contabil, trebuie sa intocmim vreun document intre noi.....un fel de proces verbal de predare -primire a actelor contabile/ bani din casa, spre exemplu?
Cand m-am angajat eu nu am primit nici un astfel de document, insa acum, vrand sa las totul in regula as vrea sa stiu cum ma pot asigura ca nu o sa fie mai tarziu probleme de genul ca nu se gaseste vreun document, etc.
Astept sfatul dvs si va multumesc!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: predare contabilitate

#2 Mesaj de herganiec »

e recomandat sa faceti un proces verbal de predare primire pentru linistea dvs.
Cu el semnat, nu va mai doare capul ca poate sa va mai intrebe de documente ulterior.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

stanc678
Mesaje: 35
Membru din: Joi Ian 28, 2010 12:00 am

Re: predare contabilitate

#3 Mesaj de stanc678 »

asa ma gandisem si eu ca ar trebui. Nu stiam insa daca mai exista ceva, vreun document special pe care ar trebui sa il fac pentru astfel de situatii.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: predare contabilitate

#4 Mesaj de tomac »

Nu există ceva tip.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stanc678
Mesaje: 35
Membru din: Joi Ian 28, 2010 12:00 am

Re: predare contabilitate

#5 Mesaj de stanc678 »

ok. merci mult!

lutaii
Mesaje: 158
Membru din: Lun Sep 07, 2009 12:00 am

Re: predare contabilitate

#6 Mesaj de lutaii »

buna ziua,

- cim-ul contabilei vechi a incetat in data de 21.02.2018,
- contabila noua a fost angajata in data de 15.02.2018.
- s-a trecut din data de 01.01.2018 din Saga pe un alt program de contabilitate;
- in data de 21.03.2018 vechea contabila este solicitata sa se prezinte la sediul societatii pentru a preda balanta din 31.12.2017 cont cu cont si sa se intocmeasca un pv. de predare-primire.

as dori sa va exprimati parerea in legatura cu aceasta speta.
va multumesc

prunam
Mesaje: 634
Membru din: Vin Feb 17, 2012 1:13 pm

Re: predare contabilitate

#7 Mesaj de prunam »

Vechea contabila sa stea linistita acasa pe vremea asta ! Nu mai are nicio obligatie fata de fostul angajator - au incheiat orice relatie din 21.02.2018 ! ... doar daca au fost si prieteni si au avut o relatie buna, din politete poate sa se mai duca pe la fosta firma ! :D

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: predare contabilitate

#8 Mesaj de tomac »

Cum se poate preda o balanță? Cont cu cont, adică? Zău dacă pricep.
Să predea ce? O hârtie sau ce?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: predare contabilitate

#9 Mesaj de herganiec »

Nu cred ca exista un astfel de formular de pv; orientativ,se pot solicita documentele DE MAI JOS:
- registrul unic de control si procese-verbale de control
- registrul inventar
- registrul jurnal
- registrul de casa in lei
- registrul de casa in valuta
- registrul numerelor de inventar ( sau fisele mijloacelor fixe)
- fisele de cont pentru operatiuni diverse (sau componenta soldurilor)
- documentele care au stat la baza inregistrarilor contabile din fiecare luna (facturi, jurnale de cumparari sau vanzari, registrul de casa si documente anexe, extrase de cont si documente anexe, balanta mijloacelor fixe etc)
- situatia la zi a obiectelor de inventar
- documente cu regim special (foste) si fisele de evidenta
- decizia privind regimul intern al documentelor conf. O.M.F.P. 2226/27.12.2006
- dosarul angajatilor (cu contractele de munca si documentele corespunzatoare), statele de plata cu stampila Camerei de Munca, declaratiile privind obligatiile aferente salariilor
- Declaratiile 100, 101, 300, 394, etc
- contracte
- raportarile financiare semestriale si anuale
- stampilele societatii
- fisa de evidenta pe platitor de la Administratia Finantelor Publice(ultima, daca are)
- documentele de inventariere anuala ( f.importante)

Succes!
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: predare contabilitate

#10 Mesaj de tomac »

Dacă avea un soft în care erau înregistrate toate documentele și la plecare softul era acolo, ce să mai predea? Adică nu era logic că a lăsat baza de date cu tot?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: predare contabilitate

#11 Mesaj de herganiec »

A lasat-o dar cum arat eu cand predau o contabilitate ce am predat și ce am depus până la zi pentru firma respectivă?
Am văzut și la o firmă de contabilitate această procedură și la predare contabilitate și la primire contabilități. Balanta de verificare analitică era listată și semnată de ambii cu confirmare rulaje și solduri pentru că nu toți veneau cu arhivă din Saga puteau veni de pe alte softuri și trebuia reintrodusă pe Saga.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: predare contabilitate

#12 Mesaj de tomac »

Dacă are contractul de muncă încheiat, cum poate firma să spună că nu a primit nimic? Reversul nu e valabil? Nu crezi că procedura asta trebuia efectuată cât avea contractul activ?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: predare contabilitate

#13 Mesaj de pinteae »

In opinia mea, raspunderea contabilei inceteaza odata cu incetarea CIM. Daca a primit fisa de lichidare si in aceasta nu sunt mentionate debite sau obligatii de achitat, contabila nu mai are nicio raspundere legala sau patrimoniala, doar morala. Raspunderea salariatei este reglementata de Codul muncii. Acesta este unul dintre motivele pentru care un contabil salariat, nu poate sa-si incheie polita de asigurare profesionala.
Eugen Pintea

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8254
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: predare contabilitate

#14 Mesaj de herganiec »

Pai ma refeream la cazul normal de predare acte inainte de plecare din firma.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns