microintreprindere neplatitoare de tva

Mesaj
Autor
filipc
Mesaje: 64
Membru din: Joi Iul 15, 2010 12:00 am

microintreprindere neplatitoare de tva

#1 Mesaj de filipc »

daca firma este microintreprindere neplatitoare de tva, la facturile care le primesc eu cu tva in saga trec valoare lor totala? sau trec si tva-ul?
va multumesc

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: microintreprindere neplatitoare de tva

#2 Mesaj de eugen01 »

"Pentru a uşura munca celor care introduc intrări la firmele neplătitoare de TVA, în Saga, la introducerea detaliilor se poate proceda astfel:
- se introduce denumirea bunurilor sau serviciilor
- cota de TVA se completează cu zero
- se introduce cantitatea
- se introduce preţul de cumpărare fără TVA din factura furnizorului şi se apasă combinaţia de taste CTRL+T. SAGA va majora automat cu 24% preţul de cumpărare fără TVA."
(Manual Saga>Contents>Operatii>Intrari...)

Daca achizitionam un PSL de la un platitor de TVA, noi fiind neplatitori de TVA, in valoarea de 100 + 24 TVA, inregistrarea noastra trebuie sa apara 124 ron, TVA zero.
(avem bifa in Configurare Societati, pe/la neplatitor)

ghetii101
Mesaje: 104
Membru din: Lun Dec 07, 2009 12:00 am

Re: microintreprindere neplatitoare de tva

#3 Mesaj de ghetii101 »

Pt. societate neplatitoare tva, cum procedez la importuri, pt a avea tva-ul in vama si taxa vamala in costul marfii? Am incercat si cum s-a spus mai sus cu ctrl t, insa nu se schimba nimic.
Factura de transport am introdus-o in facturi asociate, am trecut suma in lei, reprezentand tva-ul aferent transportului, la coloana corespunzatoare din facturi asociate, iar la NC apare cont de tva, deci nu trebuie umblat acolo. Daca fac eu calculul si trec direct pretul din factura si aplic tva-ul(pt a avea costul corect) mi se mareste valoarea pe care o datorez furnizorului, tot nu e bine.

Daca ma poate ajuta cineva, multumesc foarte mult

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: microintreprindere neplatitoare de tva

#4 Mesaj de eugen01 »

hmm..am facut o proba..cu Furnizor valoare 500 Eur curs 4.000, tva 250 etc....Daca printez NIR-ul imi apare Valoare +Tva = 2830.Daca verific in Situatii Furnizori imi apare sold 2000 (500 *4.0000), pe de alta parte e o chestie tehnica cu TVA-ul in vama (Manual Saga >IntrariValuta)...dar poate imi scapa mie ceva..de cand cu 2007..nu am mai facut Import... :oops: :oops: :oops:
(eh...nu cumva inregistrati Tva-ul prin 635 ?)

ghetii101
Mesaje: 104
Membru din: Lun Dec 07, 2009 12:00 am

Re: microintreprindere neplatitoare de tva

#5 Mesaj de ghetii101 »

multumesc pt. sprijin

Nu, nu inregistrez tva-ul in 635, de aceea am si intrebat cum fac sa-mi apara pe costul marfii.
Am introdus in "facturi asociate" tot, adica : tva in vama, transport, prestatii, depozitare - pt. a fi repartizate pe marfa. Taxa vamala am introdus-o la numai la marfa pt. care s-a perceput. Nu am gasit alta rezolvare. Repet ca este cazul unei sc neplatitoare de tva. Si totusi nu am rezolvat, pt. ca dupa introducerea taxei vamale, nota contabila pt datoria la furnizorul de marfa este diminuata, desi in antetul de introducere al facturii, voloarea in valuta este corecta, cursul este corect, numai la nc este alta suma, daca ma deplasez dreapta, apare si ce suma in valuta este, care difera de cea din antet, ma depaseste de unde provine si de ce apare problema dupa introducerea taxei vamale.

As dori sa printez nir-ul si asa cum imi apare pe ecran, cu valorile in valuta, ch repartizate si toate cele. Se poate direct din saga, fara a mai face export in X-el?

multumesc foarte mult

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: microintreprindere neplatitoare de tva

#6 Mesaj de eugen01 »

ehh...ma depaseste.Adica..fireste ca pot tipari, dar daca modific dupa aceea..nu mai corespund datele.In fine...mai incerc si eu sa ghicesc..am inteles ca la Import, exista documentul DVI..nu cumva datele din DVI se introduc prin click-aire Pozitii Tarifare ? (doar presupun)

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: microintreprindere neplatitoare de tva

#7 Mesaj de kalapism »

Buna ziua,
Am preluat o microintreprindere neplatitoare de tva. Este un magazin de piese auto.
La configurare trec evaluare marfuri la pret de vanzare pe gestiuni distincte?
La intocmirea nir-ului adaosul il calculez la pret unitar + tva, nu?

Va multumesc!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24105
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: microintreprindere neplatitoare de tva

#8 Mesaj de balazse »

Depinde cum se tine evidenta, la pret de achizitie sau la pret de vanzare, cantitativ-valoric sau global-valoric.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: microintreprindere neplatitoare de tva

#9 Mesaj de kalapism »

Da... acum mi-am dat seama. Global valorica deoarece nu am cum sa o tin cantitativ valorica deoarece raportul zilnic este suma totala a vanzarilor din ziua respectiva.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: microintreprindere neplatitoare de tva

#10 Mesaj de kalapism »

Iar la pretul unitar eu trec de pe factura pretul inclusiv tva nu?

catalin.rusinaru
Mesaje: 346
Membru din: Vin Ian 08, 2016 4:26 pm

Re: microintreprindere neplatitoare de tva

#11 Mesaj de catalin.rusinaru »

Daca tineti global valoric si factura e numai cu marfa puteti sa treceti cantitate 1 , cota tva 0 si la total valoarea totala a facturii. Nu va intereseaza pretul unitar la gestiune global valorica.

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: microintreprindere neplatitoare de tva

#12 Mesaj de cernatv »

Bifează în configurare Evaluare marfuri pe gestiuni distinte, Folosește metoda cu rulaje cumulate și Neplătitor pentru TVA.
Creează o gestiune global valorică. Folosește analitice (371.1 ș.a.m.d.).
Pentru introducera facturilor de la plătitori de tva, îți redau din Help-ul Saga:
"Pentru a uşura munca celor care introduc intrări la firmele neplătitoare de TVA, în SAGA, la introducerea detaliilor se poate proceda astfel:
- se introduce cantitatea
- se introduce preţul de cumpărare fără TVA din factura furnizorului şi, cand se ajunge pa campul "Valoare", se apasă combinaţia de taste CTRL+T. SAGA va majora automat cu 20% preţul de cumpărare fără TVA. Pentru TVA 9% se apasa CTRL+K."
Dar dacă nu faci NIR din Saga, fiind gestiune global-valorică, mi se pare mai simplu să treci 1 la cantitate și la preț unitar valoarea totală a facturii de aprovizionare.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: microintreprindere neplatitoare de tva

#13 Mesaj de kalapism »

Va multumesc mult!
Eu am facut din Saga NIR-urile. La tip am trecut nedefinit.

jigal798
Mesaje: 5
Membru din: Mar Mai 21, 2013 9:28 am

Re: microintreprindere neplatitoare de tva

#14 Mesaj de jigal798 »

Combinatia CTRL-T a ramas pe tva 20%, trebuie modificata cu 19$

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25846
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: microintreprindere neplatitoare de tva

#15 Mesaj de tomac »

Nu cred. Dacă aveți ultima versiune, eventual refaceți actualizarea. Dar e o chestiune ce e rezolvată demult.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Scrie răspuns