Ecran productie

Mesaj
Autor
robut652
Mesaje: 185
Membru din: Mie Oct 26, 2011 1:49 pm

Re: Ecran productie

#16 Mesaj de robut652 »

Nu stiu daca va ajuta cu ceva dar va spun cum lucrez eu care am productie cu ciclu lung de executie(2-3 luni).
*mi-am creat gestiunea de produse finite si articolele pe care le producem.
*in ecranul articole-productie introduc in partea de sus produsul fara sa setez un pret prestabilit, deoarece merg pe pretul rezultat din consumuri. Nu fac productie de serie si nu am retete.
*in partea de jos a ecranului bag consumurile si cand validez se face si bonul de consum pentru fiecare zi in care am consum.
*tot aici adaug la tip "nedefinit" salariile directe, cheltuielile indirecte, CGA.
Asta fac luna de luna pana se realizeaza produsul.
La pretul rezultat adaug profitul si imi rezulta pretul de vanzare.

Nu-mi dau seama cum se face daca ai o comanda cu 10 produse identice si vrei sa vinzi in prima luna 5.
Mai am de invatat, dar momentan ma mentin pe linia de plutire.
Ma bucur ca exista interes, asa ma mai prind si eu de facilitatile programului.

fusarue
Mesaje: 265
Membru din: Vin Sep 07, 2012 1:58 pm

Re: Ecran productie

#17 Mesaj de fusarue »

cand merg in ecran productie,imediat dupa achizitie materii prime?
Eu ca sa pot inchide trimestru am facut si vanzarea si bon conum fara productie,urmand sa o fac acum,trebuie
sa sterg ceva din ce am facut pt a putea face productia?
multumesc

petrovicif952
Mesaje: 447
Membru din: Dum Feb 01, 2009 2:00 am

Re: Ecran productie

#18 Mesaj de petrovicif952 »

Ai gestiune cantitativ valorica???

Cum ai reusit sa faci vanzarea daca nu ai avut productia???

Dupa ce achizitionezi materia prima trebuie sa iti
configurezi articolele de produse finite in Fisiere- Articole si apoi mergi
in ecranul de productie unde iti vei adauga produsele
finite care urmeaza sa le vinzi.

eugen01
Mesaje: 7020
Membru din: Mar Sep 02, 2008 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ecran productie

#19 Mesaj de eugen01 »

Se poate face orice iesire de produs finit atata timp cat acel produs finit este definit in nomenclatorul/fisierul de articole, dar...fireste nu vom avea situatii corecte.(pentru a restrictiona iesirile care nu sunt pe stoc, putem face o vizita in ConfigSoc>Setari diverse, si sa punem o bifa la casuta in care se vorbeste despre stocuri negative, dar....).
Pentru verificarea situatiilor, avem meniul situatii/listari>SituatiiStocuri.Aici, avem o serie de filtre care ne ajuta in verificare.Fireste, trebuie putintica atentie.Adica...sa nu cumva sa cautam un produs finit, in gestiunea de ...tabla, sau vopseluri .Atentie de asemenea si la selectarea perioadei.
Concret, daca respectam regula de a avea produse finite numai in gestiunea de Produse Finite(1), si avem iesiri/vanzari, fara sa le fi trecut prin ecranul de productie...ei bine, in ecranul de situatii listari, la gestiunea respectiva vom avea o situatie in rosu bolduit cu minusul de rigoare, de sus pana jos.
(de asemenea, datorita rotunjirilor aparute in urma trecerii de la 4 la doua zecimale, este indicat din cand in cand (o data pe sapatamana cel putin) sa le reglam din ecranul aferent din meniul Operatii).

graman
Mesaje: 2
Membru din: Lun Feb 08, 2016 11:49 am

Re: Ecran productie

#20 Mesaj de graman »

buna ziua
as dori ceva sfaturi daca se poate.
De curand am inceput in cadrul firmei si activitatea de productie,va rog sa ma ajutati si sa-mi comunicati ce pasi trebuie sa urmez pt a intocmi actele de cont primara.

lilead954
Mesaje: 65
Membru din: Mar Sep 17, 2013 4:41 pm

Re: Ecran productie

#21 Mesaj de lilead954 »

O intrebarea referitoare la productie, care considerati ca este mai corecta ca varianta in cazul in care se produce un obiect care foloseste 3 materii prime care sunt achizitionate in urmatoarele cantitati: o rola de hartie 100m, un top de hartie 100 coli, adeziv 5kg.

Produsul finit necesita a 50-a parte dintr-un metru patrat din rola de hartie, a cincea parte dintr-o coala din topul de 100 coli si cativa mililitri de adeziv. In cazul suprafetelor este cat de cat usor de calculat dar in cazul lichidului este foarte dificil.

Rola de hartie si topul de hartie la intrare in productie este taiata automat la alte dimensiuni(ceea ce face ca atat forma cat si dimensiunile materiei prime sa se schimbe complet). De asemenea, din totalul materiilor prime exista pierderi variabile din diferite cauze tehnice/teste, etc..

1. Este corect sa se dea in consum toata cantitatea reprezentand rola de hartie si topul de hartie, adeziv(fiind dificil de inventariat) si din cand in cand in functie de comenzi sa se produca cate un set de produse(prin ecranul de productie) pana la epuizarea stocului de materii prime?
2. Sau este recomandat sa se faca retetar(chiar daca este dificil de realizat) pentru consumul automat al materiilor prime, caz in care ce se intampla cu pierderile care la final de stoc poate insemna o cantitate variabila de la 1-15%.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Ecran productie

#22 Mesaj de balazse »

La retetar, la "cantitate de raportare a descarcarii de gestiune" poti completa si cu 10.000 um, dupa care in partea de mai jos mentionezi ca pentru acele 10.000 um ce consum ai.
Astfel, daca ai un produs din care consumul este mic, se rezolva prin aceasta metoda.

strugarium798
Mesaje: 30
Membru din: Joi Sep 27, 2018 11:20 am

Re: Ecran productie

#23 Mesaj de strugarium798 »

Buna ziua.Luna asta este pentru prima data de cand intampin o problema cu productia.Dupa ce introduc productia cand merg pe iesiri nu regasesc pe aceeasi data meniul care a fost introdus. A mai patit asta cineva? Multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Ecran productie

#24 Mesaj de septimiuv »

Ai validat?

strugarium798
Mesaje: 30
Membru din: Joi Sep 27, 2018 11:20 am

Re: Ecran productie

#25 Mesaj de strugarium798 »

septimiuv
am validat si are momente cand da o eroare, dar daca sterg si intru din nou imi vede

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Ecran productie

#26 Mesaj de septimiuv »

Dacă ai eroare trimite baza de date la Saga și spune despre ce eroare este vorba.

Scrie răspuns