suminchiriere spatiu comercial

Mesaj
Autor
ciocoiue227
Mesaje: 1
Membru din: Mar Feb 11, 2014 11:42 am

suminchiriere spatiu comercial

#1 Mesaj de ciocoiue227 »

Buna ziua.
Detin un contract de inchiriere intre firma mea si un SRL,care imi emite facturile de chirie si utilitati,la randul meu am subinchiriat jumatate din spatiu unui alt SRL caruia ii refacturez chiria si utilitatile.Eu fiind microintrepridere trebuie sa platesc 3% din total venituri,insa desi emit facturi,nu mi se pare corect sa platesc impozit pe venit la refacturare chirie si utilitati.
Ce ma sfatuiti?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: suminchiriere spatiu comercial

#2 Mesaj de fagarasa176 »

Folositi 461
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

stroer1948
Mesaje: 627
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: suminchiriere spatiu comercial

#3 Mesaj de stroer1948 »

Cred ca am mai intrebat, dar subiectul e vechi si neactualizat.
Este legal sa nu se plateasca impozit pentru sumele refacturate? Eu nu am gasit in CF unde se precizeaza ca in cazul sumelor refacturate nu se datoreaza impozit.
Daca ma puteti ajuta si cu baza legala. Multumesc.

Codul fiscal stabileşte că baza impozabilă a veniturilor microîntreprinderilor o constituie veniturile din orice sursă, din care:
a) se scad:
veniturile aferente costurilor stocurilor produse;
veniturile aferente costurilor serviciilor în curs de execuţie;
veniturile din producţia de imobilizări corporale şi necorporale;
veniturile din subvenţii;
veniturile din provizioane şi ajustări pentru depreciere sau pierdere de valoare;
veniturile rezultate din restituirea sau anularea unor dobânzi sş/sau penalităţi de întârziere care au fost cheltuieli nedeductibile la calculul profitului impozabil;
veniturile realizate din despăgubiri, de la societăţile de asigurare/reasigurare, pentru pagubele produse bunurilor de natura stocurilor sau a activelor corporale proprii;
veniturile din diferenţe de curs valutar;
veniturile financiare aferente creanţelor şi datoriilor cu decontare în funcţie de cursul unei valute, rezultate din evaluarea sau
decontarea acestora;
valoarea reducerilor comerciale acordate ulterior facturării;
veniturile aferente titlurilor de plată obţinute de persoanele îndreptăţite, potrivit legii;
despăgubirile primite în baza hotărârilor Curţii Europene a Drepturilor Omului;
veniturile obținute dintr-un stat străin cu care România are încheiată convenție de evitare a dublei impuneri, dacă acestea au fost impozitate în statul străin.
b) şi se adaugă:
valoarea reducerilor comerciale primite ulterior facturării;
în trimestrul IV sau în ultimul trimestru al perioadei impozabile, diferenţa favorabilă dintre veniturile din diferenţe de curs valutar/veniturile financiare înregistrate ca urmare a decontării creanţelor şi datoriilor în lei în funcţie de un curs valutar diferit de cel la care au fost înregistrate iniţial şi cheltuielile din diferenţe de curs valutar/cheltuielile financiare aferente, înregistrate cumulat de la începutul anului.
rezervele, cu excepţia celor reprezentând facilități fiscale, reduse sau anulate, reprezentând rezerva legală, rezerve din reevaluarea
mijloacelor fixe, inclusiv a terenurilor, care au fost deduse la calculul profitului impozabil şi nu au fost impozitate în perioada în care microîntreprinderile au fost şi plătitoare de impozit pe profit;
rezervele reprezentând facilități fiscale, constituite în perioada în care microîntreprinderile au fost şi plătitoare de impozit pe profit, care
sunt utilizate pentru majorarea capitalului social, pentru distribuire către participanți sub orice formă, pentru acoperirea pierderilor sau pentru oricare alt motiv.

Scrie răspuns