Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

Mesaj
Autor
marinceanl
Mesaje: 28
Membru din: Joi Dec 04, 2008 12:00 am

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#31 Mesaj de marinceanl »

Buna seara!
Am si eu un caz: societate inregistrata in scopuri de TVA conform 153^1, prin optiune, inregistrata in ROI prin optiune pentru AIC, efectueaza o AIC de bunuri, sub plafonul de 10.000 euro. Furnizorul factureaza fara TVA. Din cate am inteles,furnizorul trebuia sa factureze cu TVA si eu nu mai plateam TVA in RO.Intrebare: in acest caz, mai declar prin 301 si platesc TVA, sau nu? Mai depun 390? Va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#32 Mesaj de balazse »

Daca esti inregistrat in scopuri de TVA pentru achiztii intracomunitare atunci nu mai ai treaba cu plafonul de 10.000 eur, doar daca n-ai fi fost inregistrat in scopuri de TVA avea importanta cei 10.000 eur.
Da, declari in D.301 si D.390.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#33 Mesaj de kalapism »

Buna ziua,
La inceputul lunii societatea ne platitoare de tva , achizitioneaza marfuri in valoare de 426 ron ( din Ungaria, preturile sunt trecute in ron si este calculat si tva). Eu trebuie sa depun declaratia 301 si sa platesc tva?

Dupa 2 sapamani administratorul merge la Finante si solicita un cui pentru a achizitiona din UE.

Acum nu stiu ce trebuie sa fac. sa depun declaratia 390 si 301 si mai platesc si tva-ul aferent? Cum inregistrez factura in saga, e configurat cu CIf, factura e cu CUI.
Declaratia o fac pe CUI-ul primit banuiesc.

va multumesc. E prima data cand intalnesc asa ceva si nu as dori sa gresesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#34 Mesaj de tomac »

1. Dacă factura nu e emisă pe cod de TVA, nu depuneți D301.
2. pentru orice factură emisă pentru AIC pe codul special de TVA - veți depune D390 și D301 și veți plăti TVA în țară.
În SAGA rămâne bifă la neplătitor de TVA. Bifați "Cu operațiuni în valută" și culegeți intrarea cu taxare inversă, completând în partea de detalii procentul TVA din RO (5%, 9% sau 20%, după caz, în funcție de natura bunurilor achiziționate)
Depunerea D301 și D390 se va face pe codul de TVA special pentru AIC. Plata TVA din D301 se va face pe același cod.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

kalapism
Mesaje: 364
Membru din: Mar Ian 10, 2012 3:06 pm

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#35 Mesaj de kalapism »

deci trebuie totusi platit tva in tara chiar daca am acest cod de tva special si factura este fara tva?

Va multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#36 Mesaj de septimiuv »

Da.

cighis
Mesaje: 1
Membru din: Vin Feb 07, 2014 10:12 am

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#37 Mesaj de cighis »

buna,

ma ajutati si pe mine va rog.

am un SRL - cabinet stomatologic, si conform ART. 292 - prestările de servicii efectuate în cadrul profesiunii lor de către stomatologi și tehnicieni dentari, precum și livrarea de proteze dentare efectuată de stomatologi și de tehnicieni dentari, sunt scutite de taxă.

pot sa ma inregistrez in ROI doar pt AIC si sa nu platesc TVA pt AIC de materiale consumabile ? sau e obligatoriu sa platesc TVA in UE sau in RO, scutirea neavand legatura cu AIC ?

multumesc frumos !

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#38 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Pana la nivelul de 10.000 eur nu trebuie sa te inregistrezi in scopuri de TVA pentru achizitii intracomunitare, in acest caz ti se va emite factura cu TVA-ul din tara respectiva.
Daca te inregistrezi in scopuri de TVA pentru achizitii intracomunitare, atunci ti se va emite factura fara TVA, dar vei plati in Romania cota de 20% pentru achizitie.

botorogad
Mesaje: 101
Membru din: Sâm Ian 09, 2010 12:00 am

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#39 Mesaj de botorogad »

Buna ziua ,am o societate neplatitoare de TVA in Ro ..am luat cod de tva (cif)pt UE dar acum ajungem la cei 34000 lei achizitii ...ar trebui sa fac 010 sa ma fac platitor de TVA si implicit inscriere in ROI ...puteti sa-mi spuneti daca ar mai fi vreo varianta sa nu ma declar inca platitor de tva in Ro ?? mai pot cumpara din Spania chiar si cu TVA daca eu am deja CIf pt UE ??sau singura varianta este platitor de TVA la cerere pe motiv achizitii din UE ?

multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#40 Mesaj de tomac »

Plătitor în Ro deveniți dacă aveți cifră de afaceri pentru TVA de 220,000 lei. Cei 34000 sunt pentru altceva și nu vi se aplică din moment ce deja aveți cod pentru AIC.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#41 Mesaj de roncovf »

Și o întrebare, dacă tot faceți confuzie între plafonul de 34.000 lei și înregistrarea de TVA strict pentru achiziții intracomunitare: ați plătit TVA în țară pentru achiziții? Le-ați declarat pe codul de TVA pentru UE?

balanc836
Mesaje: 1
Membru din: Vin Ian 04, 2013 11:01 am

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#42 Mesaj de balanc836 »

Buna seara!! Daca ma puteti ajuta si pe mine cu urmatoarea speta: firma neplatitoare de TVA in Romania, a obtinut codul special de TVA pentru prestari servicii in UE, in Belgia mai exact. Administratorul a facut si cateva achizitii intracomunitare din Belgia, sume mici. El a dat codul special de TVA si furnizorii a emis facturile cu TVA-ul de acolo, doaruna dintre facturi este fara TVA. Din postarile dvs. anterioare, am inteles ca eu acum ar trebui sa depun Declaratia 390 si D301, si sa platesc TVA-ul in tara, chiar daca furnizorul a colectat TVA in Belgia? Platesc TVA si pentru factura emisa fara TVA? Am inteles corect? Tva-ul il aplic la total de plata de pe factura? Va multumesc!!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#43 Mesaj de tomac »

Declarați doar facturile pe care aveți codul de plătitor de TVA și sunt emise fără TVA.
Cei care au emis cu TVA au făcut-o pentru că firma dvs nu a putut demonstra că livrarea se face în afara Belgiei.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mocanum701
Mesaje: 23
Membru din: Mar Noi 08, 2016 11:43 am

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#44 Mesaj de mocanum701 »

Am o nelamurire, va rog sa ma ajutati, referitor la o achizitie intracomunitara. Societate neplatitoare de tva pe teritoriul Ro, cu cod special de tva, pentru intracomunitare, cod valid vies, achizitioneaza marfa din UE, in valoare mai mare de 10.000 eur. Furnizorul emite factura fara tva, cu cod valid de tva vies, pe factura este scris codul vies al clientului si al furnizorului. Cum trebuie sa procedeze SC care face importul, trebuie sa faca declaratia 301 si 390 vies si va avea tva de plata aici pentru marfa achizitionata? Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitii intracomunitare firma neplatitoare de TVA

#45 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Mai sus cu cateva randuri deja s-a dat raspunsul.

Scrie răspuns