Transfer intre gestiuni

Mesaj
Autor
belniceanub
Mesaje: 115
Membru din: Vin Oct 14, 2011 8:02 am

Transfer intre gestiuni

#1 Mesaj de belniceanub »

Va rog sa-mi spuneti si mie cum se face un transfer produs, adica:
- am 6 produse acelasi model
- 4 dintre ele au o denumire (ex: tavi 1/1 din inox masiv) la pret intrare 20 lei
- 2 dintre ele au o alta denumire (ex: tavi 1/1) la pret intrare 18 lei
Sunt intrate de la furnizori diferiti.

Acum, un client va veni sa le cumpere pe toate 6. I-am spus ca sunt la fel dar au denumiri diferite (pentru facturare). A zis ca vrea sa apara pe factura aceeasi denumire, nu 4 cu o denumire si 2 cu alta denumire, ca produsele sunt la fel.
Eu vreau sa tranfer cele 2 produse (tavi 1/1) in gestiunea celor 4 produse (tavi 1/1 din inox masiv).
Adica, atunci cand fac factura sa fie toate cele 6 produse cu aceeasi denumire (tavi 1/1 din inox masiv).
Cum se face asta?
Cum sa tranfer produsul "tavi1/1" in stocul "tavi 1/1 din inox masiv".
Va rog, e urgent.....!

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8251
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Transfer intre gestiuni

#2 Mesaj de herganiec »

alte operatii cu stocuri--> operatii speciale--> incarcare 2buc 18 lei(cu codul tavi 1/1 din inox masiv) si apoi descarcare 2buc 18 lei (cu codul tavi 1/1).
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

belniceanub
Mesaje: 115
Membru din: Vin Oct 14, 2011 8:02 am

Re: Transfer intre gestiuni

#3 Mesaj de belniceanub »

MERSI. A VENIT DEJA CLIENTUL. AM FACUT ASA: OPERATII, TRANFERURI, DENUMIRE ARTICOL TRANSFERAT, DENUMIRE ARTICOL DESTINATIE. VAD CA A INTRAT IN STOCUL CARE MA INTERESA SI A IESIT DIN CELALAT. E CORECT SI ASA?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8251
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: Transfer intre gestiuni

#4 Mesaj de herganiec »

daca ai reusit e ok.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Transfer intre gestiuni

#5 Mesaj de balazse »

Pentru BelniceanuB
Referitor la majuscule:
tomac scrie:Vă rog să nu mai postați mesaje scrise integral cu majuscule pentru că e nepoliticos.

gradinarud
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2008 12:00 am

Re: Transfer intre gestiuni

#6 Mesaj de gradinarud »

buna ziua, va rog sa ma ajutati in urmatoarea situatie: am produs o cantitate de cereale pe care doresc sa o transfer din gestiunea produse finite (acolo unde l-am creat) in gestiunea materii prime (pt ca el va intra in componenta unui alt produs finit). am folosit operatii speciale cu stocuri astfel: am descarcat gestiunea produse finite (saga mi-a dat automat ct 711) si am incarcat gestiunea materii prime (saga mi-a dat automat ct 601) cu aceleasi valori. dupa inchidere am vazut urmatorul articol generat de saga: 301 - 601!?
oare am procedat corect? va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Transfer intre gestiuni

#7 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Gestiunea nu trebuie a il consideri ca si un tip de articol, deoarece nu este asa, ci reprezinta o "locatie".
Conturile se regasesc la nivel de tipuri de articole asociat unui articol.
Ceea ce trebuie sa faci este sa creezi un articol nou care are asociat tipul de "materii prime" (ar fi bine sa treci ceva suplimentar fata de denumirea utilizata la produs finit, de ex: "_", "(MP)"), iar la transferi la "cod transferat" utilizezi cel de produs finit, iar la "cod destinatie" treci cel de materie prime.

gradinarud
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2008 12:00 am

Re: Transfer intre gestiuni

#8 Mesaj de gradinarud »

Multumesc!:)
problema e ca eu deja a facut aceste operatiuni in sept folosind meniul operatii specialecu stocuri si nu cel de transfer. ce pot face acum ?
Iar in plus nu sunt sigura ca am folosit corect conturile:601 la incarcarea gestiunii de materii prime si 711 la descarcarea gestiunii de produse finite....adica cele pe care Saga mi le-a dat automat.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24168
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Transfer intre gestiuni

#9 Mesaj de balazse »

Ceea ce ai facut atunci ramane asa. Sunt corecte conturile propuse de program.

gradinarud
Mesaje: 27
Membru din: Lun Feb 04, 2008 12:00 am

Re: Transfer intre gestiuni

#10 Mesaj de gradinarud »

ok. va multumesc!

Scrie răspuns