Analiza de risc la securitate fizica

Mesaj
Autor
gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Analiza de risc la securitate fizica

#1 Mesaj de gramac921 »

Voi ce stiti despre analiza asta ?

Cica in conformitate cu HG 301/2012 e obligatorie la toate firmele .
Politia verifica daca ai un raport de evaluare de la un asa zis evaluator de risc la securitate fizica ( ERSF ) . Si sunt numai 188 pe tara :lol:
In caz contrar risca amenzi cf legii. WTF???

"Concret, în cele patru luni care au ramas pâna la termenul scadent, reprezentantii tuturor firmelor active din România vor trebui sa se adreseze celor deocamdata 188 de evaluatori de risc autorizati înscrisi în Registrul National al Evaluatorilor de Risc la Securitate Fizica (RNERSF) postat pe site-ul Politiei Române pentru a le cere sa le faca evaluarea, urmând sa negocieze tariful pentru fiecare obiectiv în parte în functie de complexitatea si marimea acestuia, precum si pentru cazurile în care un beneficiar detine mai multe obiective. Pentru obiectivele din tara (a se întelege altele decât cele în care se afla sediul evaluatorului) se va adauga transportul, cazarea si diurna personalului care executa aceasta activitate.
Conform calculelor Curierului National, bazate pe declaratiilor unora dintre evaluatorii aflati în lista RNERSF, nicio firma nu va plati mai putin de 100 de euro pentru fiecare obiectiv, ceea ce înseamna ca firmele românesti vor trebui sa plateasca minimum 50 de milioane de euro. Problema este ca cei 188 de evaluatori de risc autorizati din acest moment nu au timp sa lucreze pentru toate societatile comerciale, dar este evident ca vor lua partea leului din aceasta piata si ca, daca vor fi foarte solicitati, vor majora tarifele corespunzator."

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24158
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Analiza de risc la securitate fizica

#2 Mesaj de balazse »

Se pare ca exista o lege in aceasta privinta (Legea nr. 333/2003 - http://legislatie.just.ro/Public/Detali ... #id_artA29), iar acest HG (http://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/138059) reprezinta doar normele metodologice.
Referitor la evaluare si nu numai totusi cred ca este vorba de societatile specializate de paza si protectie care functionează in baza licentei eliberate de Inspectoratul General al Politiei Romane, citeste art.20 alin (8) lit.c din Legea nr. 333/2003.

costanc757
Mesaje: 566
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Analiza de risc la securitate fizica

#3 Mesaj de costanc757 »

Aceasta evaluare de risc la securitatea fizica se realizeaza conform Legii 333/2003, HG 301/2012 si Instructiunii nr.9/2013, document publicat in MO nr.164/27.03.2013, Emitent : MAI
In HG 301/2012 (in anexele 1-12) sunt prezentate institutiile care fac obiectul analizei de risc.

Intr-adevar, in conformitate cu legislatia mentionata anterior aceste analize de risc nu pot fi efectuate decat de evaluatori autorizati si inregistrati in Registrul National de Evaluare a Riscului la Securitatea Fizica si nu sunt decat foarte , foarte putini de aceea, dureaza cateva luni pana intocmesc acel Raport de evaluare si tratare a riscurilor la securitatea fizica (la mine, a durat aproximativ 7-8 luni pentru 2 spatii ).

Din cate stiu eu, prin vara se mai amanase termenul cu vreo 6 luni .....dar, nu stiu sigur !

costanc757
Mesaje: 566
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: Analiza de risc la securitate fizica

#4 Mesaj de costanc757 »

Anexele 1-12 se regasesc in MO 164 bis/2013, cel putin asa sunt mentionate in Instructiunea nr.9/2013 a MAI-ului

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Analiza de risc la securitate fizica

#5 Mesaj de zaineal »

continuam discutia, ati inceput cu analiza de risc ?


Scrie răspuns