despre pagina"registru de evidenta fiscala"-calc.i

Mesaj
Autor
neculail
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

despre pagina"registru de evidenta fiscala"-calc.i

#1 Mesaj de neculail »

Nu inteleg, ma puteti ajuta?
O S.C. platitoare de profit, incheie exrc.finac.2004 cu pierdere(din Dec.2004 de la pl.de impoz. pe venit, trece ca platit.de impoz.pe profit), in cursul anului 2005 pana in prezent tot pe pierdere este. In progr.Saga, in pagina"calcul ipmoz.pe prof.", cand trebuie{sau trebuia) sa trec pierderea report din 2004? Unde ?la rubrica"pierd.din anii precedenti"nu?
-la sf. de fiec.trimestru?,i n fiec.luna?, la sf.de an?, la incep.de an?
NU MA DESCURC DELOC CU PAG.ACEEA!
- declaratia 100 la trim.am complectat-o la rubrica respectiva cu "0", pt.ca soc. a fost pe pierdere tot timpul, dar daca intra totusi si pe profit ? trebuie normal sa tin cont si de pirderea din anul precedent,
cum trebuie sa fac acum?
Va multumesc mult.
[/img]

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#2 Mesaj de tomac »

Nu se poate deduce pierderea inregistrata in cazul tau.
Cei care in 2004 au fost microintreprinderi, iar in 2005 au devenit platitori de impozit pe profit, nu pot deduce pierderea inregistrata anterior.
Conform legii, Titlul II - Impozitul pe profit, art.26 se deduce, atentie, pierderea anuala, stabilita prin declaratia de impozit pe profit, ori o microintreprindere nu intocmeste acea declaratie.
Din punct de vedere fiscal, acea pierdere inregistrata de o microintreprindere in anul anterior celui in care devine platitor de impozit pe profit, este pierdere contabila si nu pierdere fiscala, asa ca nu va influenta profitul impozabil curent.
Daca insa firma ar fi fost platitoare de impozit pe profit, si in anul anterior si in anul curent, da pierderea fiscala se introduce la Pierderi din anii anteriori. Pe pagina respectiva va trebui sa alegi in permanenta calcul pe valori cumulate de la inceputul anului. Ar fi bine ca pagina de calcul a impozitului pe profit sa o utilizezi numai in ultima luna a trimestrului.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

neculail
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#3 Mesaj de neculail »

Iti multumesc.
Deci eu acum am inteles ca pierderea care au facut-o cand au fost micro. sa o las in treaba ei..sa nu mai tin cont de ea...?.!Nu am intocmit decl.101 la sf.de an 2004, la asta te referi.?Din Ianuarie 2005 am intocmit decl.100., inca pt.soc.asta nu am intocmit decl 101.Poate nu am inteles eu bine, la asta te-ai referit?

neculail
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#4 Mesaj de neculail »

alta intrebare?
ok.aleg calcul pe valori cumulate, in fiec.trim.ce perd. de calc.ii dau?
01.01.2005?sau de la sf.trim. anterior?

Eu mi-am luat reg. de la finante acum 3 sapt, incep sa scriu in el din urma din primul timestru 2005 ?

neculail
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#5 Mesaj de neculail »

Tomac
Am intrat in program, am inteles cat de cat cu pierderea"",dar nu inteleg acum cum transfer soldurile din pagina calc.impozit pe profit din programul saga lei vechi perd. 01.01-30.06.2005, in pag.aceastaperd.01.07- de ce nu s-au transferat soldurile?
Imi rasp. te rog.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#6 Mesaj de tomac »

Da. Exact la declaratia 101 m-am referit. Numai cei care depun declaratia 101 si in aceasta este inscrisa pierdere, pot deduce fiscal acea pierdere din profitul impozabil al anilor urmatori, daca sunt platitori de impozit pe profit.
Citeste topicul de aici:
http://www.sagasoft.ro/forum/viewtopic.php?t=19
Nu se pot prelua datele anterioare zilei de 01.07.2005, necesare calculului de impozit pe profit.
La pagina 3 a topicului, eu am oferit o solutie pentru calculul profitului impozabil in acest caz, prin inscrierea la pierdere fiscala a rezultatului fiscal inregistrat la data de 30.06.2005 cu + sau - dupa caz.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#7 Mesaj de tomac »

neculail scrie:ok.aleg calcul pe valori cumulate, in fiec.trim.ce perd. de calc.ii dau? 01.01.2005?sau de la sf.trim. anterior?
Corect ar fi ca de la 01.01.2005. Desi nu vad nici un impediment de a calcula si trimestrial. Impozitul pe profit insa, se calculeaza pe valori cumulate. Dar Saga din cite stiu eu, are o scapare: nu inregistreaza impozit cu minus (691=441 in rosu)
neculail scrie:Eu mi-am luat reg. de la finante acum 3 sapt, incep sa scriu in el din urma din primul timestru 2005 ?
Din trimestrul 3. Asa cum zicea Septimiu, intr-un topic, sa scrii de la 01.01.2005 in acel registru e ca si cum ai emite facturi cu o data anterioara cumpararii lor. In plus ordinul 870 a aparut prin prin vara, in iunie daca nu ma insel, iar termenul de achizitie a registrului era de 60 de zile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

neculail
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#8 Mesaj de neculail »

MULTUMESC MULT,

Sa incerc sa fac cum mi-ai spus, referitor la pag.de calc. a impoz.,m-am gandit si eu la asta, dar am incercat si eu ceva inainte prin program si mi-am cam dat peste cap tot, deabea am reconstituit cum fusese inainte si mi-a fost teama sa mai incerc ceva..Am citit si articiul Dorianei dar nu l-am prea inteles :( .

Am incercat sa inchid dand-ui data de pe un trimestru si imi calculeza numai pt. trim.acela nu tine cont de datele de la cel de dinainte?! :?

Da stiu ca mi-am luat registrele tarziu :oops: oare o sa avem repercursiunii?

Iti multumesc inca o data mult.

Doriana
Mesaje: 527
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Timisoara
Contact:

#9 Mesaj de Doriana »

artificiul meu e destul de simplu o data inteles....
eu am facut asta, si septimiu in aprilie....
acum in oct (30.09) am ramas cu multe mai in urma si mi-a fost lene sa fac varianta mea... deci am aplicat varianta tomac... in graba.
ideea mea se referea la preluare, logica era ca progr `vede` doar inreg dupa 01.07 in fisa de calcul impozit....
asadar trebuia modificata preluare = timp si atentie
se lasa doar rulajele claselor 1 -5, se exclud 121 si 441 si clasele 6 si 7
se introd rulajele 6 si 7
se calc impoz 01.07 deci apare 01.01 -30.06 / 121,691,441
apoi se face trim3 cumulat si asa recunoaste din 01.01
e relativ simplu, daca le iei pe rand si ai timp, salvezi inainte pt sigur, si merge sigur :!:
Concluzia este momentul in care te-ai plictisit sa mai gandesti...

neculail
Mesaje: 53
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#10 Mesaj de neculail »

Scuze,
Eu sunt un puiut in contabilitate Doriana , ti-as intelege artificiul din p.d.v
contabil daca as cunoaste mai bine programul, daca as sti referitor la explicatia ta(dvs.?) "unde le las, unde le introduc?.. rulajele." in ca pagina ?....activa...

se lasa doar rulajele claselor 1 -5, se exclud 121 si 441 si clasele 6 si 7
se introd rulajele 6 si 7
se calc impoz 01.07 deci apare 01.01 -30.06 / 121,691,441
apoi se face trim3 cumulat si asa recunoaste din 01.01
e relativ simplu, daca le iei pe rand si ai timp, salvezi inainte pt sigur, si merge sigur

Eu am aplicat "metoda lansata" inregistrarii rezultatului in rubrica Pierdere din anii precedenti
Sper sa ne ajute cei de la Saga cu un update la progr. pana in Decembrie, atunci o sa ne iasa fum din creier in caz ca o sa fim nevoiti sa aplicam artificii.

Iti multumescsc. Hai ca mai bantui prin program sa vad daca reusesc sa fac cum ziceai.

eneai123
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#11 Mesaj de eneai123 »

tomac scrie:Da. Exact la declaratia 101 m-am referit. Numai cei care depun declaratia 101 si in aceasta este inscrisa pierdere, pot deduce fiscal acea pierdere din profitul impozabil al anilor urmatori, daca sunt platitori de impozit pe profit.
Daca totusi societatea (platitoare de impozit pe profit) nu a depus declaratia 101 anul trecut pt 2004, dar a inregistrat pierdere, sa inteleg ca nu are cum sa deduca fiscal aceasta pierdere asa cum ai afirmat mai sus :?:
Inca o intrebare: se poate deduce fiscal inseamna ca se poate deduce inainte de impozitarea profitului?
Scuze pt intrebare, dar sunt incepator in ale contabilitatii.
Multumesc mult pt ajutor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#12 Mesaj de tomac »

Exact.
Întrebarea este însă de ce nu a depus? Dacă nu avea obligaţia fiind microîntreprindere, atunci este considerată pierdere contabilă nu pierdere fiscală. Dacă nu a depus, pentru că a uitat, atunci depune-o acum.
Da, pierdere fiscală înseamnă că este deductibilă din profitul impozabil al anului curent. Reducând, piederea fiscală este similară unei cheltuieli deductibile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eneai123
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#13 Mesaj de eneai123 »

Deci sa inteleg ca ar fi posibil sa depun declaratia 101 aferenta anului 2004 acum in 2006? Daca da, atunci inseamna ca as putea sa o deduc fiscal?
Multumesc pt ajutor

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

#14 Mesaj de tomac »

Dacă firma a fost înregistrată în 2004 ca plătitoare de impozit pe profit, da, poţi depune acum 101 pentru 2004. Chiar dacă depăşeşti termenul de depunere. În mod normal cei de la fisc trebuiau să notifice firma pentru nedepunerea declaraţiei. Dacă nu au făcut-o, te duci şi o depui. Atenţie că trebuie să o întocmeşti în RON.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

eneai123
Mesaje: 31
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

#15 Mesaj de eneai123 »

tomac scrie:Dacă firma a fost înregistrată în 2004 ca plătitoare de impozit pe profit, da, poţi depune acum 101 pentru 2004. Chiar dacă depăşeşti termenul de depunere. În mod normal cei de la fisc trebuiau să notifice firma pentru nedepunerea declaraţiei. Dacă nu au făcut-o, te duci şi o depui. Atenţie că trebuie să o întocmeşti în RON.
Scuze pt ca pun inca o intrebare: Cu ce program (din ce an) fac aceasta declaratie? Cu cel din 2005 sau cel din 2006?

Scrie răspuns