neplatitor tva

Mesaj
Autor
pacurarm718
Mesaje: 88
Membru din: Joi Iul 03, 2008 12:00 am

neplatitor tva

#1 Mesaj de pacurarm718 »

O firma neplatitoare de TVA factureaza servicii legate de bunuri din Romania (supraveghere pe santier).
Serviciile se incadreaza la exceptii art. 133 alin (4) lit. a) din Codul Fiscal.
Locul prestarii este considerat a fi in Romania.
Beneficiarul este o firma din Polonia platitoare de TVA.
Catre beneficiarii din Romania face factura fara TVA pt aceste servicii.
Cum fac factura catre beneficiarul din Polonia?
Pot sa fac factura fara TVA, ca si pana acum? Ca si cum as factura catre un beneficiar din Romania?
Pentru aceste servicii pt care locul prestarii este in Romania, PFA nu are obligatia inregistrarii cf. art. 153^1 alin. (1) lit. b).

Conform codului fiscal, inteleg ca fiind scutit de TVA cf. art. 152, ar trebui sa faca factura fara TVA, la fel ca facturile emise catre beneficiarii din Romania.
Nu e foarte clar asta in Codul Fiscal si, de aici indoiala daca e corect sa fac factura asa.

Multumesc anticipat pentru parerile voastre.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: neplatitor tva

#2 Mesaj de tomac »

Sunteți neplătitor de TVA: regula de bază - orice factură emiteți, o veți emite fără TVA. Indiferent cine și de unde vă este client.
Dacă facturați servicii ce, potrivit legii sunt considerate servicii intracomunitare, ce se declară în D390, atunci anterior emiterii facturii se va înregistra în scopuri de TVA pentru AIC și pentru servicii intracomunitare, se va înregistra și în ROI și se va emite factură, tot fără TVA, pentru acestea, doar că pe factură se va înscrie codul de TVA special și se va declara operațiunea în D390.
În acest caz fiind vorba de operațiuni ce intră la excepții și nu se declară în 390 nu este necesară înregistrarea specială în scopuri de TVA pentru AIC sau servicii intracomunitare și se emite factura normal.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

butnari285
Mesaje: 52
Membru din: Vin Mar 22, 2013 9:35 am

Re: neplatitor tva

#3 Mesaj de butnari285 »

Buna ziua! Am o situatie: am firma neplatitoare de TVA care achizitioneaza auto (auto stricate pentru dezmembrari) din Anglia dar numai de la persoane fizice.
1. Daca achizitionez de la persoane fizice din Anglia, aceste achizitii trebuie sa le iau in calcul pentru pragul de 10.000 EUR, pana la care pot fi neplatitor de TVA pentru AIC?
2. Trebuie sa platesc TVA pentru aceste achizitii in Romania?
3. Cum le inregistrez? La intrari in valuta la "tip" ce trebuie trecut?

Va rog mult daca stiti cumva sau macar o parere....

cotanc521
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mar 01, 2018 11:37 am

Re: neplatitor tva

#4 Mesaj de cotanc521 »

Buna ziua
ajutati ma si pe mine ca nu mai stiu cum este
Am o firma neplatitoare de tva care factureaza in UE servicii de traducere
1.Ma inregistrez pt cod de tva?
2.cum facurez?
3.Platesc Tva?
4.fac 390?
multumesc mult

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: neplatitor tva

#5 Mesaj de tomac »

1. da, dacă beneficiarul e persoană impozabilă și vă dă cod valid de TVA emis de alt stat membru
2. normal, ca în țară.
3. nu
4. da dacă beneficiarul vă dă cod de TVA.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cotanc521
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mar 01, 2018 11:37 am

Re: neplatitor tva

#6 Mesaj de cotanc521 »

Multumesc mult

cotanc521
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mar 01, 2018 11:37 am

Re: neplatitor tva

#7 Mesaj de cotanc521 »

Daca ,beneficiarul nu are cod de tva valid ,ce se intampla?
.

Scrie răspuns