IESIRE REGIM TVA LA INCASARE

Mesaj
Autor
roscam548
Mesaje: 38
Membru din: Mie Noi 20, 2013 11:12 am

IESIRE REGIM TVA LA INCASARE

#1 Mesaj de roscam548 »

Mai intai un "La multi ani!" si un am mai bun tuturor.
Am o problema : cu data de 01.12.2015 soc. a iesit de la tva la incasare ( depasire plafon), am lucrat luna decembrie si cand generez jurnalele si decontul 300 inca sunt facturile pentru care s-a aplicat sistemul de tva la incasare si nu au fost incasate pana la data de 31.12.2015. Cum procedez in acest caz? De la finante mi s-a spus ca nu trebuie sa mai am tva in asteptare.
Sunt platitor lunar, am schimbat data in ecranul "detalii impozit si tva" si am debifat "tva la incasare" si tot nu se genereaza corect, in sensul ca iesind de la regimul acesta tva-ul trebuie sa se inchida .
Multumesc anticipat si o zi buna!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: IESIRE REGIM TVA LA INCASARE

#2 Mesaj de tomac »

Nu v-au spus corect sau nu ați înțeles ce v-au spus. Nu mai puteți emite facturi cu TVA la încasare de la data ieșirii, dar cele emise anterior ieșirii vor avea același regim ca înainte de a ieșirii: vor colecta TVA când se încasează factura și vor genera TVA deductibil la plata facturii (pentru că veți păstra regimul și pentru acele facturi primite și neachitate)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

roscam548
Mesaje: 38
Membru din: Mie Noi 20, 2013 11:12 am

Re: IESIRE REGIM TVA LA INCASARE

#3 Mesaj de roscam548 »

Multumesc pt.raspuns.
Eu am inteles bine ce mi s-a spus la finante.Ei o tin pe-a lor. Asa este daca gandesti logic ca, atat timp cat ai emis facturi cu tva la incasare raman cu acest regim pana le incasezi. (nici programul de contabilitate "nu gandeste" ca cei de la finante.)

O zi buna tuturor!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: IESIRE REGIM TVA LA INCASARE

#4 Mesaj de tomac »

Păi să citească ce scrie în codul fiscal
ART. 134^2 Exigibilitatea pentru livrări de bunuri și prestări de servicii
(7) În cazul facturilor emise de persoanele impozabile înainte de intrarea sau ieșirea în/din sistemul de TVA la încasare se aplică următoarele reguli:
a) în cazul facturilor pentru contravaloarea totală a livrării de bunuri ori a prestării de servicii emise înainte de data intrării în sistemul de TVA la încasare, indiferent dacă acestea sunt sau nu încasate, pentru care faptul generator de taxă intervine după intrarea în sistemul TVA la încasare, nu se aplică prevederile alin. (3) și (5). În cazul facturilor pentru contravaloarea parțială a livrării de bunuri sau a prestării de servicii emise înainte de data intrării în sistemul de TVA la încasare, care au fost ori nu încasate, pentru care faptul generator de taxă intervine după data intrării persoanei impozabile în sistem, se vor aplica prevederile alin. (3) și (5) pentru diferențele care vor fi facturate după data intrării în sistemul de TVA la încasare al persoanei impozabile;
b) în cazul facturilor pentru contravaloarea totală a livrării de bunuri sau a prestării de servicii emise înainte de data ieșirii din sistemul de TVA la încasare, indiferent dacă acestea sunt ori nu încasate, pentru care faptul generator de taxă intervine după ieșirea din sistemul TVA la încasare, se continuă aplicarea sistemului, respectiv exigibilitatea taxei intervine conform alin. (3) și (5). În cazul facturilor pentru contravaloarea parțială a livrării de bunuri sau a prestării de servicii emise înainte de data ieșirii din sistemul de TVA la încasare, pentru care faptul generator de taxă intervine după data ieșirii persoanei impozabile din sistemul TVA la încasare, se vor aplica prevederile alin. (3) și (5) numai pentru taxa aferentă contravalorii parțiale a livrărilor/prestărilor facturate înainte de ieșirea din sistem a persoanei impozabile.
La dumnevoastră e situația de la litera b
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: IESIRE REGIM TVA LA INCASARE

#5 Mesaj de steriel »

Buna ziua!

In luna noiembrie am depasit plafonul si trebuie sa trec de la tva incasare la tva normal. Firma este cu tva lunar. Din cele citite de mine am inteles ca pt decembrie raman cu tva la incasare urmand ca pana pe 25.12 sa depun 097 pt iesirea din sistem.
1)Trecerea la tva normal se face cu 01.01.2018?
2)Pentru 2018 raman cu tva normal?
3)Dupa ce inchid luna decembrie merg la operatiuni cu privire la impozit si tva si adaug "nu aplica sistemul tva la incasare"?
4) Mai trebuie sa fac si altceva?
Multumesc pentru ajutor!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: IESIRE REGIM TVA LA INCASARE

#6 Mesaj de tomac »

1.da
2.da
3.da
4.nu
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

steriel
Mesaje: 331
Membru din: Mie Feb 18, 2015 12:08 pm

Re: IESIRE REGIM TVA LA INCASARE

#7 Mesaj de steriel »

saru'mana!

Scrie răspuns