inregistrare lipsa inventar imputabila

Mesaj
Autor
niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

inregistrare lipsa inventar imputabila

#1 Mesaj de niculcea »

In urma inventarierii la 31.12.2015 s-a constatat o lipsa marfa imputabila.
sunt corecte inregistrarile:
% 371
607
378
4428
607=4426
461=758
Inregistrarile le fac prin articole contabile, urmand sa diminuez rd 28 din decont.
Am facut decizia de imputare si am trimis-o prin posta fostului salariat.
Initial salariatul a recunoscut ca a sustras marfa din magazin.in cazul in care nu se va recupera paguba, se va actiona in instanta.
Am listele de inventar, procesul verbal final de inventariere, nota de constatare a pagubei si decizia de imputare.Mai trebuie sa am si altceva?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrare lipsa inventar imputabila

#2 Mesaj de pinteae »

De ce 607=4426?
Din moment ce este imputabila, atunci vei colecta TVA de la persoana vinovata. Nu faci ajustare de TVA.
Asadar, inregistrarile contabile vor fi:
461 = 7588 cu valoarea marfii la pret de achizitie
461 = 4427 TVA aferent marfurilor lipsa
607 = 371 cu valoarea marfii la pret de achizitie
378 = 371
4428 = 371
Eugen Pintea

niculcea
Mesaje: 219
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare lipsa inventar imputabila

#3 Mesaj de niculcea »

Ok, am inteles nu fac ajustarea taxei, deoarece lipsa este imputabila.initial m-am uitat la art 148 al 1 c.dar am vazut ca in norme apare Nu se ajustează deducerea iniţială a taxei în cazul:

a) bunurilor distruse, pierdute sau furate, în condiţiile în care aceste situaţii sunt demonstrate sau confirmate în mod corespunzător de persoana impozabilă. În cazul bunurilor furate, persoana impozabilă demonstrează furtul bunurilor pe baza actelor doveditoare emise de organele judiciare;
Imputatia o inregistrez prin articole contabile sau prin iesiri? astfel incat sa am contul 461 % 758 si 4427.

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: inregistrare lipsa inventar imputabila

#4 Mesaj de pinteae »

Este sufucuent sa o inregistrezi prin articole contabile. Suma va fi preluata in Jurnalul de TVA si in decont.
Eugen Pintea

gruinl
Mesaje: 272
Membru din: Mar Ian 03, 2012 4:03 pm

Re: inregistrare lipsa inventar imputabila

#5 Mesaj de gruinl »

Am urmatoarea situatie: buldoexcavatorul s-a defectat din cauza angajatului iar conducerea doreste sa-i impute cheltuiala cu reparatia acestuia in valoare de 1792 lei (TVA inclus).
Care este procedura:
1. Ce documente trebuie sa intocmesc?
2. Factura se inregistreaza normal, cu cheltuiala si TVA-ul deductibil?
3. Care este monografia contabila in cazul in care acesta doreste sa achite numerar, fara a i se retine pe statul de plata?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare lipsa inventar imputabila

#6 Mesaj de herganiec »

Art. 254
(1) Salariatii raspund patrimonial, in temeiul normelor si principiilor raspunderii civile contractuale, pentru pagubele materiale produse angajatorului din vina si in legatura cu munca lor.
(2) Salariatii nu raspund de pagubele provocate de forta majora sau de alte cauze neprevazute care nu puteau fi inlaturate si nici de pagubele care se incadreaza in riscul normal al serviciului.
(3) In situatia in care angajatorul constata ca salariatul sau a provocat o paguba din vina si in legatura cu munca sa, va putea solicita salariatului, printr-o nota de constatare si evaluare a pagubei, recuperarea contravalorii acesteia, prin acordul partilor, intr-un termen care nu va putea fi mai mic de 30 de zile de la data comunicarii.
(4) Contravaloarea pagubei recuperate prin acordul partilor, conform alin. (3) , nu poate fi mai mare decat echivalentul a 5 salarii minime brute pe economie.

Art. 208 - Codul penal
Furtul
Luarea unui bun mobil din posesia sau detenţia altuia, fără consimţăm?ntul acestuia, ?n scopul de a şi-l ?nsuşi pe nedrept, se pedepseşte cu ?nchisoare de la unu la 12 ani.
Se consideră bunuri mobile şi orice energie care are o valoare economică, precum şi ?nscrisurile.
Fapta constituie furt chiar dacă bunul aparţine ?n ?ntregime sau ?n parte făptuitorului, dar ?n momentul săv?rşirii acel bun se găsea ?n posesia sau deţinerea legitimă a altei persoane.
De asemenea, constituie furt luarea ?n condiţiile alin. 1 a unui vehicul, cu scopul de a-l folosi pe nedrept.

Se face cercetare disciplinara pentru ca trebuie stabilita vina acestuia, apoi se va retine valoarea daunei produse, in limita a 5 salarii minime brute pe economie, nu mai mult. Nu este nicaieri prevazuta in lege interdictia de a efectua cercetare disciplinara in astfel de cazuri, este o abatere prin incalcarea prevederilor interne.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

maginap
Mesaje: 88
Membru din: Vin Oct 21, 2011 5:06 pm
Localitate: Resita

Re: inregistrare lipsa inventar imputabila

#7 Mesaj de maginap »

eu procedez astfel:
fac nota explicativa de la angajatul in cauza, daca repara pe cont propriu ok, daca nu fac angajament de plata din partea lui cu termen de reparatie sau plata in rate daca e mare valoarea. Plateste firma factura iar lui i se retine din salar.

gruinl
Mesaje: 272
Membru din: Mar Ian 03, 2012 4:03 pm

Re: inregistrare lipsa inventar imputabila

#8 Mesaj de gruinl »

Si nu mai este nevoie de decizie de imputare?
Dar daca se angajeaza sa plateasca in 3 rate fara a i se retine pe statul de plata si ii facturez la data platii, e ok?
Monografie: 461 = %
7588
4427

5311 = 461

gruinl
Mesaje: 272
Membru din: Mar Ian 03, 2012 4:03 pm

Re: inregistrare lipsa inventar imputabila

#9 Mesaj de gruinl »

Salariatul si-a depus cerere de lichidare la zi pe care a mentionat ca este de acord sa plateasca piesa defectata din neglijenta si ca renunta la salariul pe care urmeaza sa-l primeasca luna aceasta. Mentionez ca administratorul i-a semnat cererea de lichidare la zi, prin urmare am intocmit decizia si am transmis Revisal. Cum procedez in continuare:
1. Mai intocmesc vreun document (decizie de imputare, angajament de plata) avand in vedere ca si-a recunoscut vina?
2. Facturez la data acordarii salariului valoare partiala piesa de schimb (pentru a colecta TVA) urmand ca diferenta sa o facturez la data la care vine sa plateasca?

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8246
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: inregistrare lipsa inventar imputabila

#10 Mesaj de herganiec »

1. da, da. faceti-i restul de plata puneti-l sa semneze ca l-a primit si sa depuna in caserie suma respectiva pt imputare.(nu puteti sa-i retineti dvs din proprie initiativa)
2. daca are lichidare, as incerca sa-l conving sa plateasca toata suma imputata, de unde stiti ca va mai veni sa va dea diferenta.?
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

gruinl
Mesaje: 272
Membru din: Mar Ian 03, 2012 4:03 pm

Re: inregistrare lipsa inventar imputabila

#11 Mesaj de gruinl »

Revin cu problema:
1. Deci trebuie sa-l chem sa semneze statul de plata pentru primirea salariului si sa-i dau chitanta pe valoarea salariului? (acesta a spus ca renunta la salar pentru a acoperi o parte din valoarea piesei). Totodata fac decizie de imputare si angajament de plata pe care specific ca prima rata este de x lei (valoarea salariului) restul platindu-se ulterior?
2. Emit si factura pe valoarea sau emit factura pe valoarea totala a piesei ?
3. Care ar fi monografia contabila?

gruinl
Mesaje: 272
Membru din: Mar Ian 03, 2012 4:03 pm

Re: inregistrare lipsa inventar imputabila

#12 Mesaj de gruinl »

Ma poate lamuri cineva?

gruinl
Mesaje: 272
Membru din: Mar Ian 03, 2012 4:03 pm

Re: inregistrare lipsa inventar imputabila

#13 Mesaj de gruinl »

Inca cateva nelamuriri:
1. Daca inregistrez pe articole contabile
461=7588
461=4427
si concomitent
5311=461
atunci programul ma avertizeaza ca "valoarea ramasa nu este nula", dar pe fisa contului 461=0 (am inregistrat aceleasi sume)
2. Trebuie sa emit chitanta sau dispozitie de incasare?

butnaruc323
Mesaje: 253
Membru din: Mie Mar 19, 2008 12:00 am

Re: inregistrare lipsa inventar imputabila

#14 Mesaj de butnaruc323 »

buna ziua,
cum ar fi mai corect sa procedez?
o s.c micro incercat sa deschida si un pct de lucru de vanzare cu amanuntul prod alimentare, dar nu a mers chiar deloc, l-a inchis dar marfa nu a fost returnata furnizor, s-a consumat , degradat etc. , cum ar tb sa procedez trec tva pe regularizari tva dedusa cu semnul minus si ch cu marfa nedeductibil chiar daca este micro? dpdv anaf , la control este corect?

muscalud394
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 27, 2017 11:52 am

Re: inregistrare lipsa inventar

#15 Mesaj de muscalud394 »

Ce operatiuni pot fac la o lipsa de deseuri descoperita la un inventar

Scrie răspuns