rambursare tva

Mesaj
Autor
ciobanum900
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mar 23, 2012 11:35 am

rambursare tva

#1 Mesaj de ciobanum900 »

Buna ziua. Am de recuperat TVA suma de 60000 lei . Stiu ca se restituie fara contral pina la valoarea de 45000 lei. Pot solicita prin decont mai putin ? ( ma gindesc sa diminuez rd 38 din decont )

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: rambursare tva

#2 Mesaj de cernatv »

Și nu te gândești că o să primești atenționare la depunere?
Sau la faptul că evidența la fisc se ține în baza datelor lunare (sau trimestriale) declarate (colectat versus deductibil), neavând nicio relevanță pentru ei partea finală a decontului? Aia e pentru noi, să ne bată cu balanța.
Oricum, se face o analiză de risc, chiar dacă statul (prin fisc) își asumă riscul de a rambursa până în 45.000 cu control ulterior. Crezi că ai trece de această analiză când la tine diferența ar fi de vreo 15.000 între ce declari tu prin D300 depuse și fișa de la ei?

Nu mai bine bifai opțiunea de rambursare în unul din deconturile precedente?

costanc757
Mesaje: 561
Membru din: Mie Dec 04, 2013 11:12 am
Localitate: Bucuresti

Re: rambursare tva

#3 Mesaj de costanc757 »

Cel mai bine era sa fii cerut rambursarea pana in suma de 45.000 lei...altfel, este valabil ceea ce v-a scris cernatv

juravlev
Mesaje: 50
Membru din: Vin Feb 21, 2014 10:03 am

Re: rambursare tva

#4 Mesaj de juravlev »

Oare eu ce patesc daca am depus decont pe decembrie cu bifa de recuperare iar acum trebuie sa duc niste corectii la decont ? pe site-ul anaf-ului am vazut ca au emis decizia de ramburasare deja , oricum banii faptic ajung in mai la firma , poate modifica sumele , nu de alta dar trebuie sa-mi dea mai putin :lol:

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: rambursare tva

#5 Mesaj de cernatv »

Ar trebui să faci cerere de corecție erori materiale. Fi sigur că nu o să ți-o aprobe.
Trece acum la regularizări și o să vezi ce se întâmplă la control.

juravlev
Mesaje: 50
Membru din: Vin Feb 21, 2014 10:03 am

Re: rambursare tva

#6 Mesaj de juravlev »

Luni duc cererea si corectiile , dar daca suma e sub 45000 ron , se incadra la risc mic si venea control ulterior rambursarii , oare sa-mi vina control din cauza corectiei?

ciobanum900
Mesaje: 4
Membru din: Vin Mar 23, 2012 11:35 am

Re: rambursare tva

#7 Mesaj de ciobanum900 »

Multumesc pentru raspunsuri . Intre timp am aflat de la fisc ca se poate cere mai putin , insa se da nota explicativa
Daca dupa cererea de rambursare , intervin alte facturi din luna si ar trebui rectificat decontul , nu se aproba , se trec sumele la regularizari
Se poate aproba si o suma mai mare decit 45000 fara control si de asemenea se poate aproba suma sub 45000 cu control .

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: rambursare tva

#8 Mesaj de stefi »

Buna ziua!
La decontul din luna urmatoare urmeaza sa fac cererea de rambursare tvaa, voi avea undeva la 20.000 lei de recuperat.
Intrebarea mea este : bifez in decontul D 300 si de asemenea si in D 394, acolo unde se specifica daca se face cerere de rambursare? E pt. prima data ca fac asta.....
De asemenea, am citit ordinul din aprilie 2017 si de acolo deduc ca are termen de solutionare 25 zile. Asta inseamna ca in maxim 25 zile voi primi banii? Firma nu cred ca e incadrat la risc financiar mare, nu ar avea de ce. A platit intotdeauna obligatiile la timp, nu am avut reclamatii, nici prea multe rectificative. Stit cumva in cat timp vine in control aproximativ, dupa trimietrea cererii?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: rambursare tva

#9 Mesaj de tomac »

1. Da bifezi atât la D300 cât și la D394. În D394 trebuie să bifezi situațiile în care te încadrezi.
2. Ăla e termenul de soluționare nu și de restituire. Se pot face și compensări, etc. Nu e obligatoriu să vină control. Se poate rambursa din birou, cu control ulterior. Eu am o firmă unde de câțiva ani primesc tot din birou. Eu aș vrea să vină control cât mai repede :) că ulterior dacă vin și au interpretări diferite de ale mele și ies ceva diferențe de la TVA deductibil e mai nasol cu cât vin mai târziu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: rambursare tva

#10 Mesaj de stefi »

Va multumesc mult pt.raspunsul exact !!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: rambursare tva

#11 Mesaj de stefi »

Buna ziua!
In D394 am de bifat ca solicit rambursarea tva; cererea de rambursare este pt. tva din facturi incepand cu 2015 si pana in prezent pt. achizitia unui cap tractor in leasing.
E corect daca bifez: " achizitia de bunuri, cu exceptia celor legate direct de bunuri imobile:
- cu cota tva de 24 %
- cu cota standard de 20 %
- cu cota de tva de 19 % " ?
Va multumesc frumos!

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: rambursare tva

#12 Mesaj de stefi »

Sau trebuie sa bifez toate situatiile care cuprind suma de tva, din 2015 si pana in prezent , chiar si livrari de prestari servicii?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: rambursare tva

#13 Mesaj de tomac »

Situațiile din luna în care depui D394 sunt suficient :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefi
Mesaje: 1148
Membru din: Mar Feb 10, 2015 9:42 am
Localitate: Tarnaveni

Re: rambursare tva

#14 Mesaj de stefi »

Multumesc tare mult, din nou !!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: rambursare tva

#15 Mesaj de balazse »

Eu am vazut solicitari de rambursare de TVA fara nici o bifa in D.394 si nu s-a plans nimeni. :mrgreen:

Scrie răspuns