VANZARI EN GROS SI EN DETAIL, Z casa de marcat

Mesaj
Autor
maierl621
Mesaje: 3
Membru din: Joi Sep 17, 2015 6:21 pm

VANZARI EN GROS SI EN DETAIL, Z casa de marcat

#1 Mesaj de maierl621 »

Buna ziua,

Am avut control de la ANTIFRAUDA si avem urmatoarele nelamuriri:

1.Z casei de marcat este inregistrat in SAGA prin Operatii - Iesiri, astfel avem rulaj pe 4111, ceea ce ni s-a spus de catre cei de la Antifrauda ca nu este corect, sa corectam programul de contabilitate. Ce argumente ar trebui sa le dau?

2. Daca am vanzari din magazinele en detail si nu mi se face plata pe loc, ei zic ca nu am voie sa vand asa, intreb eu ce facem cu valorile mai mari de 5000 lei pe care nu le putem incasa cash?
3. Daca am vanzari mai multe cu plata la termen este obligatoriu sa tinem gestiuni separate, una en detail si una en gros?
Si daca da, in acest caz cum as putea transfera mai usor marfa din gestiunea en detail in gestiunea en gros, in Saga ?

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: VANZARI EN GROS SI EN DETAIL, Z casa de marcat

#2 Mesaj de fagarasa176 »

1. Ce nu este corect? Ei ce argumente v'au dat?
2. Ba ai voie sa vinzi, de ce nu ai avea? Daca vanzarea catre PJ este mai mare de 5.000 lei se va achita maxim 5.000 lei cash si restul prin banca
Daca vanzarea este catre persoane fizice plafonul este de 10.000 lei/zi/persoana
3. Scadenta nu are nici o legatura cu modul de gestionare al marfurilor
PS: ce cauta subiectul in SAGA B ?
Ultima oară modificat Mie Mar 02, 2016 1:01 pm de către fagarasa176, modificat 1 dată în total.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

cernatv
Mesaje: 3381
Membru din: Mie Dec 05, 2012 6:23 pm

Re: VANZARI EN GROS SI EN DETAIL, Z casa de marcat

#3 Mesaj de cernatv »

Asignează la clientul pe care înregistrezi vanzările (ex.Populatie) contul 5311. Se vor duce sumele direct în reg.de casă. E mai ușor pentru tine. Nu pentru că ei au dreptate.

maierl621
Mesaje: 3
Membru din: Joi Sep 17, 2015 6:21 pm

Re: VANZARI EN GROS SI EN DETAIL, Z casa de marcat

#4 Mesaj de maierl621 »

In ce priveste vanzarile en - gros ei argumenteaza ca, legea spune ca, ” persoanele care desfasoara atat comert cu amanuntul, cat si comert angro, vor organiza gestiuni distincte pentru cele doua activitati, in spatii comerciale separate, cu personal aferent fiecarei gestiuni, si vor reflecta operatiunile efectuate in conturi analitice distinct”.
Iar in cazul de fata se leaga de definitia en gros si en detail.
Ei zic ca plata la termen se incadreaza la en gros, iar vanzarea pe casa de marcat se incadreaza la en detail.
In concluzie, trebuie sa vinzi ori cu plata cash si esti en detail ori cu plata la termen si esti angro.
Caut pareri deoarece nu sunt de acord cu aceasta interpretare, ba mai mult sunt magazine gen Dedeman sau Ambient care vand oricui, cu plata pe loc sau cu OP. (aici nu cunosc termene de plata dar din cate stiu exista)
Adica sunt de acord ca daca se vand cantitati mari cu plata la termen se incadreaza la en -gros, insa nu vad de ce un en gros nu poate vinde oricui si cu plata pe loc?
Problema asta au ridicat-o cei de la Antifrauda la mai multi comercianti la care au fost, adica e generalizata.

Subiectul este din neatentie in SAGA B si nu stiu sa-l transfer in alta parte :))), nu sunt foarte activa pe Forum, trebuie sa ma mai familiarizez.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: VANZARI EN GROS SI EN DETAIL, Z casa de marcat

#5 Mesaj de tomac »

1.Este corect. E doar o opinie a inspectorilor, dar nu există o astfel de interdicție. Mai mult, pot exista cazuri în care o ieșire să fie plătită astfel: numerar, cu tichete sau card. În acest caz nu poți avea o soluție rezonabilă decât contabilizând vânzarea pe 4111 și încasând folosind modalitățile distincte. Mai mult, dacă aplicați TVA la încasare și încasați cu card colectarea TVA se va face la încasarea efectivă a banilor, care poate fi peste 2-3 zile.
2.Ba da, se poate. Nu există o astfel de interdicție în legislație. Dacă eu permit clientului să-mi achite la termen și-i emit documente legale - bon de casă și factură și mai am și o înțelegere scrisă cu el pe chestia asta nu văd ce ar fi în neregulă dacă nu există interdicție explicită în vreo lege.
3.Nu. Dar este necesar să emiteți bon de casă la orice vânzare. Închiderea bonului de casă se face prin credit nu prin numerar. Plata ulterioară se va face la casierie nu la magazin.

Modalitatea de comerț nu ține de modul de încasare a facturilor. Ține de altceva. Un magazin poate vinde cu plata la termen și nu înseamnă că face comerț cu ridicata.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

maierl621
Mesaje: 3
Membru din: Joi Sep 17, 2015 6:21 pm

Re: VANZARI EN GROS SI EN DETAIL, Z casa de marcat

#6 Mesaj de maierl621 »

Am intrebat la Finante, la noi, si ei spun ca nu este nicio problema, ca nu trebuie gestiuni separate, insa cei de la Antifrauda nu sunt deloc de acord cu noi.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: VANZARI EN GROS SI EN DETAIL, Z casa de marcat

#7 Mesaj de tobosv790 »

Pe mine nu ma mai mira. Unii dintre ei nu au habar cu ce se mananca....toate astea. La un colaborator al meu i-au dat amenda ca nu avea completat de 3 zile raportul de gestiune. Desi cu fix 3 saptamani inainte acelasi colaborator fusese amendat cu 6000 lei, la un alt punct de lucru pe OG99/2000 pentru vanzarea en-gross si en-detail din aceeasi structura de vanzare. Bineinteles pe o argumentare extraaiuristica din partea controlului. Va dati seama ca"mi-a venit pielea pe ochi". Insa colaboratorul nu a depus contestatia, intocmita si argumentata de mine din cauza fricii sa nu-l"calce" iar. Si cum va spuneam peste fix 3 saptamani l-au"calcat" si tot aiurea. Si e un om destul de corect ca nu ma complic cu interlopi.
Nici nu au vrut sa stea de vorba cu mine. Ca ce"ii invat eu pe ei meserie".Doi pusti care s-au vazut cu"puscociul" in mana si se credeau imparati!
Ultima oară modificat Mie Mar 02, 2016 2:16 pm de către tobosv790, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: VANZARI EN GROS SI EN DETAIL, Z casa de marcat

#8 Mesaj de fagarasa176 »

Textul citat de d-vs este din OUG 28/1999 care a fost abrogata de mult
Acum este in vigoare OG 99/2000 unde la art.73 alin 22 spune
Art. 73.
Constituie contravenţii, dacă nu au fost săvârşite în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să constituie infracţiuni, şi se sancţionează după cum urmează:
22. exercitarea de activităţi de comerţ cu ridicata şi comerţ cu amănuntul în aceeaşi structură de vânzare, respectiv suprafaţă de vânzare, cu amendă de la 2.000 lei la 10.000 lei şi cu interzicerea uneia dintre cele două activităţi;
sursa:http://lege5.ro/Gratuit/gezdiobqha/ordo ... r-de-piata
mai puteti citi si http://contabilul.manager.ro/a/10073/co ... rilor.html
http://contabilitate.consultanti.ro/int ... ata-35.htm
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns