Factura UE

Mesaj
Autor
margineane901
Mesaje: 116
Membru din: Mie Ian 14, 2015 9:34 pm

Factura UE

#1 Mesaj de margineane901 »

Buna ziua!
Am o factura de la un furnizor din Cehia pentru inchirierea unui domeniu web.
Imi puteti spune, va rog frumos, pentru ca factura este cu TVA 0, trebuie sa inregistrez 4426=4427 ( Cu 20% din valoarea facturii)? Am mai citit despre taxarea inversa, dar nu stiu ce presupune ea... Cum procedez?
In acest caz trebuie depusa si D390?

Nota: Acum am citit ca "Pentru ca tranzactia sa fie considerata intracomunitara si sa beneficieze de regimul de taxare inversa, trebuie indeplinite urmatoarele conditii:
- ambele societati trebuie sa comunice coduri valabile de TVA inregistrate la organele fiscale din tarile lor;
- obiectul tranzactiilor trebuie sa fie numai bunuri economice corporale;
- pentru aceasta tranzactie trebuie sa se faca dovada transportului."

Asta inseamna ca, in cazul meu, nu inregistrez TVA si nici nu depun decl 390, nu-i asa?

Va rog din suflet sa ma ajutati sa rezolv la timp!
Va multumesc frumos pentru amabilitate!

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Factura UE

#2 Mesaj de balazse »

Nu as dorii sa iti dau un raspuns (deoarece nu stiu cum ar trebui incadrat), dar pe langa achizitie intracomunitara de bunuri, exista si achizitie intracomunitara de servicii, doar ca si informatie.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura UE

#3 Mesaj de tomac »

Condiția respectivă este pentru AIC de bunuri. O înregistrați cu taxare inversă, dar nu se declară în D390. De asemenea în D300 se înscriu numai în rd.7 nu și în 7.1
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

margineane901
Mesaje: 116
Membru din: Mie Ian 14, 2015 9:34 pm

Re: Factura UE

#4 Mesaj de margineane901 »

Cum am fost la limita cu depunerea decontului de TVA, m-am gandit si razgandit, apoi in cele din urma am inregistrat factura in ecranul Intrari (nu intrari-valuta), apoi am facut plata in mod obisnuit, din casa.
Daca apoi trec TVA-ul (20% din valoarea facturii) la randul 7 in decont, este in regula?

Sau ar trebui sa procedez altfel?
Va multumesc foarte mult pentru ca va dedicati timpul ca sa faceti un mare bine!

margineane901
Mesaje: 116
Membru din: Mie Ian 14, 2015 9:34 pm

Re: Factura UE

#5 Mesaj de margineane901 »

Buna ziua si la multi ani!

Anul trecut am avut 2 facturi de la un furnizor din Cehia pentru inchirierea unui domeniu web. Am inregistrat-o cu taxare inversa (una dintre ele, caci prima nu am stiut cum se procedeaza si am regularizat TVA-ul dupa cateva luni), fara a o declara in D390.
Intrebarea este, daca firma a avut venituri undeva la 170 000 lei, trece la TVA la trimestru, nu-i asa?
Aceste facturi nu se considera achizitii intracomunitare de bunuri, banuiesc, dar vreau sa am aceasta certitudine:)

Multumesc!

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Factura UE

#6 Mesaj de robut »

Buna ziua.
am o achizitie intracomunitara fara niciun document ( inafara de factura care este fara tva), cum inregistrez factura?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura UE

#7 Mesaj de tomac »

Ca AIC dacă sunt bunuri și dacă are cod valid de TVA la furnizor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Factura UE

#8 Mesaj de robut »

Are cod valid de tva.
Chiar daca nu are cmr?
masina nici nu a intrat in tara, ci a fost vanduta si transportata direct la firma care a cumparat-o( tot din acea tara) iar noi acum va trebui sa intocmim factura.
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura UE

#9 Mesaj de tomac »

Păi spuneți așa. Că nu ați dat toate datele.
Pare a fi operațiune triunghiulară. Vedeți condițiile de la art.268 CF legat de acestea.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Factura UE

#10 Mesaj de robut »

Ca sa fie o operatiune triunghiulara stiu ca trebuie sa fie implicate trei state membre iar la mine sunt doua: Spania - Romania - Spania si de aceea nu stiu cum sa tratez aceasta speta.
Te rog TomaC sa ma luminezi :
1. cum intocmesc factura , cu tva sau fara tva?
2. depun d 390?

margineane901
Mesaje: 116
Membru din: Mie Ian 14, 2015 9:34 pm

Re: Factura UE

#11 Mesaj de margineane901 »

Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine la intrebarea anterioara. Acea factura cu taxare inversa nu se considera achizitie intracomunitara si pot trece la TVA la trimestru?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Factura UE

#12 Mesaj de tomac »

@robut
dați detaliile cu țârâita. Cine era să ghicească faptul că e vorba de o mașină și că e vorba de furnizor și client din altă țară
Ar trebui să aveți acte scrise în acest sens, cum că dvs achiziționați din Spania și că furnizorul o livrează în numele dvs tot în Spania.
În acest caz nu e vorba de AIC. O înregistrați ca factură fără TVA și nu declarați factura de achiziție în D390, iar factura de vânzare o faceți tot fără TVA și o declarați în D390.

@margineane901
Nu e AIC acolo. E serviciu achiziționat.
Puteți trece la trimestru dacă în nici o D390 depus pe anul 2016 nu ați declarat pe undeva achiziții de bunuri.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Factura UE

#13 Mesaj de robut »

Imi cer scuze, greu am primit si eu toate informatiile.......promit sa fiu mai atenta pe viitor .
Multumesc frumos.

margineane901
Mesaje: 116
Membru din: Mie Ian 14, 2015 9:34 pm

Re: Factura UE

#14 Mesaj de margineane901 »

Nu am depus D390 anul trecut, tocmai pentru ca am considerat ca nu este AIC.
Multumesc frumos!

Scrie răspuns