domeniul este o prestare serviciu sau un bun necorporal?

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25896
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: domeniul este o prestare serviciu sau un bun necorporal?

#16 Mesaj de tomac »

Am înțeles, dar nu pot fi considerate bunuri indiferent cum am lua-o, așa că normal s-ar declara la servicii ceea ce nu ar duce la modificarea perioadei fiscale.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: domeniul este o prestare serviciu sau un bun necorporal?

#17 Mesaj de scortarum »

ilinescug scrie:Insist deoarece aceasta societate a avut un control de fond, iar organul de control a stabilit sa fie trecute in 390 la achizitii de bunuri si tva lunar.
Dpdv al TVA, imobilizarile necorporale sunt servicii, vezi pct. 78 (2) din NM de aplicare ale art. 304. Ametitii aia te-au pus sa treci aiurea la TVA lunar.

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: domeniul este o prestare serviciu sau un bun necorporal?

#18 Mesaj de ioni459 »

Cumpararea unui domeniu de internet pt o firma noua, se poate face pe numele administratorului (pers fizica) si sa o achite din contului lui personal sau e obligatoriu sa fie factura in numele firmei?

Multumesc,

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: domeniul este o prestare serviciu sau un bun necorporal?

#19 Mesaj de pinteae »

Indiferent ca este noua sau mai veche, daca este aferenta activitatii firmei, achizitia o vei face pe firma (asa consider eu ca este logic).
Daca achizitia o vei face de la un furnizor intracomunitar, iar firma este noua si nu este inregistrata in scopuri de TVA, atunci lucrurile sunt un pic mai complicate, deoarece va trebui sa te inregistrezi in scopuri de TVA pentru achizitii de servicii intracomunitare.
Daca firma este inregistrata in scopuri de TVA, nu vad niciun impedimant sa faci achizitia pe numele firmei.
Eugen Pintea

ioni459
Mesaje: 774
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: domeniul este o prestare serviciu sau un bun necorporal?

#20 Mesaj de ioni459 »

Multumesc pinteae pt raspuns!

Exact asta e problema ca e firma nou infiintata fara tva.
Achizitia aceasta e necesara si promovarii/reclamei firmei, dar si activitatii de baza a firmei -Servicii foto-
La fel intra si publicitatea prin Facebook a afacerii?

Asadar trebuie inregistrata firma in scopuri de TVA pentru achizitii/servicii intracomunitare si sa plateasca TVA 19% in tara pt acestea?

pinteae
Mesaje: 2007
Membru din: Joi Feb 10, 2011 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: domeniul este o prestare serviciu sau un bun necorporal?

#21 Mesaj de pinteae »

Da, daca nu doreste sa se inregistreze in scopuri de TVA pentru activitatile din RO.
Eugen Pintea

Scrie răspuns