micro 1%

Mesaj
Autor
ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

micro 1%

#1 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, am urmatoare situatie: microintreprindere cu 3 salariati, pana acum a platit 1 % impozit pe venit deoarece doi salariati au 8 ore pe zi iar al treilea, 4 ore pe zi. Impozitul pe venit va ramane 1% pe trim IV daca:
1. un salariat cu 8 ore pe zi va avea in urmatoarele 3 luni: concediu medical o parte din luna si restul concediu fara plata, salariatul este bolnav si nu va mai putea veni o perioada la serviciu, iar al doilea salariat cu 8 ore va avea o parte din luna octombrie concediu fara plata pentru rezolvarea unor probleme personale.
Multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: micro 1%

#2 Mesaj de tomac »

Da. Nu contează că e suspendat contractul de muncă.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: micro 1%

#3 Mesaj de ciobanum »

Multumesc!

soitm
Mesaje: 60
Membru din: Mar Feb 09, 2010 12:00 am

Re: micro 1%

#4 Mesaj de soitm »

Buna seara, legat de aceeasi problema, daca luna a 10-a si a 11-a au fost doi angajati cu 8 ore/zi fiecare iar in luna a 12-a se modifica la
timp partial 2 ore/zi fiecare, in trimestrul IV se plateste 1% sau 3%? Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: micro 1%

#5 Mesaj de tomac »

3%
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

florescuc278
Mesaje: 212
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am

Re: micro 1%

#6 Mesaj de florescuc278 »

Mulţumesc
Ultima oară modificat Mar Ian 17, 2017 8:43 am de către florescuc278, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: micro 1%

#7 Mesaj de tomac »

Băi nene, mă urc pe pereți. De unde naiba le scoateți? Din 2013 încoace nu a mai exista condiția legată de numărul de salariați pentru încadrarea fiscală ca microîntreprindere și acum așa, brusc, dintr-odată săriți pe rând cu întrebările astea?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: micro 1%

#8 Mesaj de septimiuv »

A fost alcoolul bun de sărbători.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: micro 1%

#9 Mesaj de tobosv790 »

Calm Dle Tomac. Nu va enervati din cauza unora care...vai si amar! Nu are rost! Noi astilalti ce ne facem daca o luati razna!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: micro 1%

#10 Mesaj de tomac »

Nu sunt nervos. Sunt indignat. Minima decență obligă la citirea condițiilor pentru încadrarea fiscală. Minima decență îndeamnă să te întrebi de ce din 2013 încoace nu a exista o astfel de condiție. Și asta pentru că pe siteul ANAF codul fiscal e gratuit. Nu înseamnă plata vreunui abonament.
Dar eu știu de unde pleacă chestia asta. Unii, cu o gândire lipsită de orice logică, s-au gândit ei așa că există legea 346/2004 și acolo microîntreprinderea e clasificată și în funcție de numărul de salariați, uitând că acea clasificare e aplicabilă tuturor persoanelor juridice care desfășoară activități economice (inclusiv ONG-urilor de exemplu) fiind o clasificare strict economică, indiferent de modul de impozitare a acestora. Trecerea de la un regim de impozitare la altul nu are nimic de-a face cu clasificarea economică ci cu încadrarea fiscală conform condițiilor stabilite de codul fiscal, condiții care nu trebuie să fie identice cu cele pentru încadrarea economică. Dar de ce să nu ne dăm noi interesanți și să arătăm că uite ce zice legea aia, deși e ca și cum ai spune că la zborul avioanelor se aplică prevederile codului rutier.
Și mă gândesc că eu mă chinui să explic că evidența contabilă nu e același lucru cu evidența fiscală și că rulajele contabile nu înseamnă fiscal absolut nimic.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tobosv790
Mesaje: 2463
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: micro 1%

#11 Mesaj de tobosv790 »

Nici mulți dintre cei care ne controlează nu știu că evidența contabilă nu e același lucru cu evidența fiscală. Din nefericire...

Scrie răspuns