Servicii informationale prestate la extern

Mesaj
Autor
solovastru
Mesaje: 132
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Servicii informationale prestate la extern

#1 Mesaj de solovastru »

Buna, am o problema (prima de acest gen) si e mai bine sa ma consult in aceasta privinta.

Am o firma neplatitoare de TVA, care urmeaza sa lanseze o aplicatie online la care sa aiba acces persoane fizice / juridice din tara si strainatate. Problema e ca pe extras voi vedea incasarile (platiile se vor face prin platforme de plati electronice online) si vom fi nevoiti la facturarea instantanee a acestor servicii. Acum problema e urmatoarea:

- catre persoanele fizice din Romania voi factura de pe codul fiscal al societatii fara tva
- catre persoanele juridice din Romania voi factura de pe codul fiscal al societatii fara tva

- catre persoanele fizice din UE/nonUE voi factura de pe codul fiscal al societatii fara TVA
- catre persoanele juridice din UE voi factura de pe codul fiscal special (inregistrare in scopuri de TVA in Romania) al societatii ,fara TVA cu conditia ca partenerul sa fie inregistrat de asemenea in VIES
- catre persoanele juridice din UE voi factura de pe codul fiscal al societatii ,fara TVA, cu conditia ca partenerul sa NU fie inregistrat in VIES (autoritate publica, etc)
- catre persoanele juridice din non-UE voi factura de pe codul fiscal al societatii fara TVA

Am gresit pana acum cu ceva ?
Daca da, va rog mult sa ma corectati si de asemenea as dori sa stiu procedura in momentul in care voi depasi 220.000 lei si voi trece la platitor de TVA. Multumesc

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Servicii informationale prestate la extern

#2 Mesaj de gramac921 »

da e corect cu o mentiune :

"- catre persoanele juridice din UE voi factura de pe codul fiscal special (inregistrare in scopuri de TVA in Romania) al societatii ,fara TVA cu conditia ca partenerul sa fie inregistrat de asemenea in VIES "

inregistrarea ta sa fie cu art 153^1 , si inregistrarea in ROI . ( depui declaratia 390 ).

solovastru
Mesaje: 132
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Servicii informationale prestate la extern

#3 Mesaj de solovastru »

exact, ulterior odata cu inregistrarea normala ca platitor de TVA (atunci cand voi depasi 220.000 lei CA), pasii ar fi urmatorii:

- voi renunta la codul special de TVA (si voi activa codul de baza ca fiind cel valabil si pentru VIES) iar in ceea ce priveste facturarea:


- catre persoanele fizice din Romania voi factura de pe codul fiscal al societatii cu tva
- catre persoanele juridice din Romania voi factura de pe codul fiscal al societatii cu tva

- catre persoanele fizice din UE/nonUE voi factura de pe codul fiscal al societatii cu TVA 24%
- catre persoanele juridice din UE voi factura de pe codul fiscal al societatii ,fara TVA cu conditia ca partenerul sa fie inregistrat de asemenea in VIES
- catre persoanele juridice din UE voi factura de pe codul fiscal al societatii ,cu TVA, cu conditia ca partenerul sa NU fie inregistrat in VIES (autoritate publica, etc)
- catre persoanele juridice din non-UE voi factura de pe codul fiscal al societatii cu TVA

Aici sigur ceva e gresit !
Parca undeva era mentionat ca trebuia facturat cu procente diferite de TVA in functie de tara beneficiarului

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Servicii informationale prestate la extern

#4 Mesaj de gramac921 »

exact : se aplica prevederile legate de servicii electronice de la 01.0.2015 catre persoane neimpozabile ( persoane fizice si persoane juridice fara cod valid de TVA ) . )

- catre persoanele fizice din UE/nonUE voi factura de pe codul fiscal al societatii cu TVA 24%GRESIT!
- catre persoanele fizice din UE/nonUE voi factura de pe codul fiscal al societatii cu TVA DIN TARA BENEFICIARULUI si voi declara in D399 prin aplicatia Mini ONe Stop Shop M1SS https://www.anaf.ro/anaf/internet/ANAF/ ... BIS9nQSEh/

- catre persoanele juridice din UE voi factura de pe codul fiscal al societatii ,cu TVA, cu conditia ca partenerul sa NU fie inregistrat in VIES (autoritate publica, etc)GRESIT !

- catre persoanele juridice din UE voi factura de pe codul fiscal al societatii ,cu TVA DIN TARA BENEFICIARULUI , cu conditia ca partenerul sa NU fie inregistrat in VIES (autoritate publica, etc) prin aplicatia M1SS si declaratia 399.
Ultima oară modificat Vin Apr 17, 2015 1:09 pm de către gramac921, modificat 1 dată în total.

solovastru
Mesaje: 132
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Targu Mures

Re: Servicii informationale prestate la extern

#5 Mesaj de solovastru »

multumesc mult de ajutorul acordat, mai explicit nici ca se putea ....
cred ca nu e cazul sa va reproduc raspunsul verbal al celor de la Asistenta contribuabili Finante ....

gramac921
Mesaje: 4040
Membru din: Joi Apr 10, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Servicii informationale prestate la extern

#6 Mesaj de gramac921 »

nuuuuuuuuu..... :lol:

paunm511
Mesaje: 2
Membru din: Vin Oct 14, 2011 5:27 pm

Re: Servicii informationale prestate la extern

#7 Mesaj de paunm511 »

eu am situatia
firma neplatitoare de tva in Romania, cu cod fiscal de tva extern , deci este valida in Vies
in ianuarie am intrebat ce trebuie facut pentru a factura catre persoanele fizice respectiv persoanle juridice care nu au cod valid de tva si mi s-a spus ca voi merge ca si pana acum , fara tva, exact cum ati scris si voi mai sus , ulterior, in martie am intrebat pentru o firma platitoare de tva ce am de facut ca la cea neplatitoare de tva stiam ca doar era totul destul de clar, doamna de la metodolgie mi-a zis ca s-a sucit ca prin persoana impozabila confirm Cod fiscal nu este neaparat cea platitoare de tva , ci se refera la orice personalitate juridica, in aceasta perioada ,am cautat pe forumuri , am facut adresa la alte finante, va rog daca aveti situatii sa ma ajutati , am fost foarte dezamagita de metodologie ca mi-am dat clientii peste cap, efectiv am fost penibila cand am zis ca doamna de la finante s-a suscit , momentan i-am pus sa lucreze printr-un operator la nivel de ue, comisioanele sunt mari insa totul este vag la noi
am intrebat ce se intampla cu clientii din non -ue nici asta nu a stiut sa imi spuna , azis ca poate trebuie sa ne inregistram si acolo cumva, dar nu stie, va rog sa ma ajutati daca stiti :roll: ca eu astept raspunsuri de la finante, si mi-am propus sa sun pe fiecare la metodolegie, ca daca merg pe asistenta contribuabiuli unde imi cere datele de contact automat ma directioneaza pe orasul din care sunt

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25991
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Servicii informationale prestate la extern

#8 Mesaj de tomac »

Eu zic să reformulați puțin întrebarea. Mai clar, pentru că nu se înțelege exact ce doriți.
Firma din RO este neînregistrată în scopuri de TVA în RO, dar este înregistrată conform art.153^1 din CF? Atunci livrările de bunuri către clienți externi se fac fără TVA indiferent că sunt din UE sau din afara UE.
Dacă firma din RO este înregistrată în scopuri de TVA în RO, atunci pentru a livra bunuri în UE este nevoie să fie înregistrată în ROI.
Orice livrare către persoane impozabile din UE se va face fără TVA dacă:
- sunteți înregistrată în ROI
- clientul vă pune la dispoziție cod valid de TVA emis de un stat membru al UE, altul decât RO
- faceți dovada livrării bunurilor în alt stat membru
Orice livrare către persoane neimpozabile sau către persoane impozabile dar care nu vă pot furniza cod valid de TVA din alt stat membru UE duce la emiterea facturii cu TVA către acel client.
Orice livrare către persoane din afara UE (export) se face fără TVA dacă se face către persoane impozabile (adică firme sau comercianți) și va fi însoțită de documente corespunzătoare - factură, documente de transport, declarație vamală de export.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 777
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Servicii informationale prestate la extern

#9 Mesaj de ioni459 »

Un SRL Neplatitoare de tva in Romania, cu cod fiscal special de tva, deci valida in Vies, si factureaza fara TVA servicii electronice clientilor persoane juridice fara cod valid in Vies.

In afara de D100, aceste venituri externe unde se mai declara prin alte declaratii???
Stiu ca D399 se depune doar de platitorii de tva in Romania.

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: Servicii informationale prestate la extern

#10 Mesaj de popad70 »

[quote="solovastru"]Buna, am o problema (prima de acest gen) si e mai bine sa ma consult in aceasta privinta.

Am o firma neplatitoare de TVA, care urmeaza sa lanseze o aplicatie online la care sa aiba acces persoane fizice / juridice din tara si strainatate. Problema e ca pe extras voi vedea incasarile (platiile se vor face prin platforme de plati electronice online) si vom fi nevoiti la facturarea instantanee a acestor servicii. Acum problema e urmatoarea:

- catre persoanele fizice din Romania voi factura de pe codul fiscal al societatii fara tva
- catre persoanele juridice din Romania voi factura de pe codul fiscal al societatii fara tva

- catre persoanele fizice din UE/nonUE voi factura de pe codul fiscal al societatii fara TVA
- catre persoanele juridice din UE voi factura de pe codul fiscal special (inregistrare in scopuri de TVA in Romania) al societatii ,fara TVA cu conditia ca partenerul sa fie inregistrat de asemenea in VIES
- catre persoanele juridice din UE voi factura de pe codul fiscal al societatii ,fara TVA, cu conditia ca partenerul sa NU fie inregistrat in VIES (autoritate publica, etc)
- catre persoanele juridice din non-UE voi factura de pe codul fiscal al societatii fara TVA


S-a modificat ceva fata de ce a scris solovastru mai sus?
Multumesc mult!

popad70
Mesaje: 2127
Membru din: Joi Apr 12, 2007 12:00 am

Re: Servicii informationale prestate la extern

#11 Mesaj de popad70 »

Nu ma poate ajuta nimeni ?
Multumesc!

Scrie răspuns