Provizioane clienti incerti

Mesaj
Autor
vasilec857
Mesaje: 499
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:49 pm

Provizioane clienti incerti

#1 Mesaj de vasilec857 »

Buna ziua,

1. Am facturi emise de 3985 lei catre un client in functiune din 2005 si neincasate pana in prezent. Ele sunt prescrise si nu se vor incasa niciodata. Deocamdata nu le pot trece pe ct. 654 ca stau prost cu impozitul pe profit (cam mare) :) .
Intrebare: se pot constitui provizioane pana cand le voi trece pe ct. 654? Cheltuiala cu provizionul poate fi deductibila?
2. Am facturi emise de 18200 lei catre un client radiat in urma dizolvarii.
Intrebare: se pot constitui provizioane pana cand le voi trece pe ct. 654? Cheltuiala cu provizionul poate fi deductibila?

E nevoie sa le trec intai in ct. 4118?

Multumesc

vasilec857
Mesaje: 499
Membru din: Mie Sep 17, 2014 12:49 pm

Re: Provizioane clienti incerti

#2 Mesaj de vasilec857 »

Buna ziua,

Ma poate sfatui cineva?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25989
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Provizioane clienti incerti

#3 Mesaj de tomac »

1. Ce relevanță are că aveți impozit cam mare? Tot atât rămâne impozitul dacă le treceți pe cheltuieli și sunt nedeductibile.
2. Dacă e radiat urmare a închiderii procedurii de faliment și aveți o copie a sentinței (publicată în buletinul insolvenței) atunci se poate trece pe cheltuieli direct, pe 654, inclusiv se poate ajusta TVA colectat la acele facturi, iar cheltuiala e deductibilă direct.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefanv659
Mesaje: 135
Membru din: Joi Sep 08, 2011 8:47 am

Re: Provizioane clienti incerti

#4 Mesaj de stefanv659 »

Buna seara,am si eu nevoie de unele lamuririr.
Societatea de constructii e cu tva la incasare.Am facturi neincasate de peste 300 zile.
1.Pot constitui provizioane in procent 30% acum?daca da, procentul se aplica la valoarea inclusiv tva?
2.Cum operez in program 4118=4111?
3.tva-ul la aceste facturi neincasate si pt care se constituie provizion devine exigibila?
Cu deosebita stima si multam anticipat.Violeta

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25989
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Provizioane clienti incerti

#5 Mesaj de tomac »

1.Da. Da, la valoarea clienților, adică inclusiv TVA
2.Provizionul nu are treabă cu articolul 4118=4111.
3.Nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefanv659
Mesaje: 135
Membru din: Joi Sep 08, 2011 8:47 am

Re: Provizioane clienti incerti

#6 Mesaj de stefanv659 »

Multumesc frumos Tomac.
La pct.2,nu m-am exprimat corect.Intrebam cum operez in program trecerea din 4111 in 4118/Am incercat prin deconturi(cont intermediar 999),dar imi trece tva-ul neexigibil in tva colectat si-mi zapaceste atat declaratia 300 cat si 394.
Poate ar trebui sa ramana clientii neincasati in 4111 fara sa-i evidentiez in clienti incerti si sa fac doar NC 6814=491 in operatii.
Scuza-ma de insistenta si-ti multumesc inca o data.Cu deosebita stima, Violeta

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25989
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Provizioane clienti incerti

#7 Mesaj de tomac »

NU există o procedură acceptabilă tocmai din cauza regimului de TVA la încasare. Pot rămâne în 4111.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

stefanv659
Mesaje: 135
Membru din: Joi Sep 08, 2011 8:47 am

Re: Provizioane clienti incerti

#8 Mesaj de stefanv659 »

Multam mult,Tomac.Cu deosebita stima, Violeta

scorodetc
Mesaje: 2
Membru din: Joi Apr 26, 2018 5:56 pm

Re: Provizioane clienti incerti

#9 Mesaj de scorodetc »

Buna ziua!
Am un SRL care din 01.01.23 a intrat la impozit pe profit.
In 2019 a prestat servicii unui client (facturi valuta- neachitate), caruia la inceputul anului 2020 i s-a deschis procedura de faliment. Decizia instantei cu admiterea falimentului a fost data in februarie 2023 (am vazut pe just.ro).
In contabilitatea firmei, dupa 270 zile de la scadenta facturilor, valoarea acestora + diferentele din schimb valutar au fost trecute pe clienti incerti, insa fara a constitui provizion. Impozitul de 3% aferent facturilor neincasate a fost platit la trimestru, la momentul respectiv. Acum, in februarie, la inregistrarea 654=4118 (scoaterea din evidenta a creantei neincasate), valoarea facturilor neincasate, respectiv a diferentelor de curs am vazut-o ca fiind trecuta in "Registru de evidenta fiscala" ca si cheltuiala la "suma impozabila" si nu la "suma nedeductibila. Mi se pare eronat ca aceasta suma sa participe la calculul bazei impozabile a impozitului pe profit, din moment ce pt aceeasi suma a fost achitat deja impozitul de 3 %.
Gresesc cu ceva ? Cum as putea proceda?

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Provizioane clienti incerti

#10 Mesaj de septimiuv »

Completează manual suma în coloana cu suma nedeductibilă dacă asta îți dorești.

Scrie răspuns