Declaratia 101 ONG

Mesaj
Autor
vadeand672
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Oct 17, 2015 1:38 pm

Declaratia 101 ONG

#1 Mesaj de vadeand672 »

Buna ziua dragi colegi!
Va rog sa ma ajutati intr-o problema la care se pare ca nu gasesc raspuns.
Lucrez la o gradinita acreditata, care incepand cu martie 2016 primeste si finantare de baza de la primarie.
Pana acum nu am platit impozit pe profit (gradinita fiind pe pierdere pana in 2015, din 2016, avand in vedere finantarea lucrurile s-au impunatatit. Din deficit am ajuns la un excedent de peste 80.000 lei.
Va redau mai jos cateva paragrafe din Codul Fiscal si Legea invatamantului si va rog sa-mi spuneti parerile voastre referitoare la taxele de scolarizare.
Art. 15. 19 Reguli speciale de impozitare
1) În cazul următoarelor persoane juridice române, la calculul rezultatului fiscal sunt considerate venituri neimpozabile următoarele tipuri de venituri:

b) 2 pentru unităţile de învăţământ preuniversitar şi instituţiile de învăţământ superior, particulare, acreditate, precum şi cele autorizate, veniturile obţinute şi utilizate, în anul curent sau în anii următori, potrivit reglementărilor legale din domeniul educaţiei naţionale;
Art. 41 Art. 41. 23 Declararea şi plata impozitului pe profit
a) 1 persoanele juridice române prevăzute la art. 15 au obligaţia de a declara şi plăti impozitul pe profit, anual, până la data de 25 februarie inclusiv a anului următor celui pentru care se calculează impozitul, cu excepţia celor care intră sub incidenţa prevederilor art. 16 alin. (5), care au obligaţia să depună declaraţia şi să plătească impozitul pe profit aferent anului fiscal respectiv până la data de 25 a celei de-a doua luni inclusiv de la închiderea anului fiscal modificat;
Extras din Codul fiscal din 2015 actualizat ianuarie 2017.

Apoi Legea Educatiei:actualizata la 11.01.2017 Art. 60. -
(1) Învăţământul particular şi confesional se organizează conform principiului nonprofit în unităţi de învăţământ preuniversitar, la toate nivelurile şi formele, conform legislaţiei în vigoare.
Intrebare: 1. Incasarile din taxele de scolarizare intra pe 732 (venituri din activitati fara scop patrimonial sau pe activitati economice (704) , activitatea de invatamant prescolar fiind activitatea de baza a institutiei de invatamant? Care sunt activitatile economice pe care le desfasoara o gradinita? Trebuie sa intregistrez gradinita ca platitor de impozit pe profit?

Va multumesc

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 101 ONG

#2 Mesaj de tomac »

Taxele de școlarizare sunt venituri non-profit.
Venituri de natură economică în învățământ pot fi de exemplu: efectuarea de copii a diverselor documente, contra cost, vânzarea de cărți, caiete, materiale de birotică, etc.
Așadar dacă nu aveți venituri de natură economică depuneți D101 dar pe zero. Dacă aveți venituri de natură economică pe lângă cele non-profit, aici http://www.sagasoftware.ro/?p=496 aveți un exemplu de calcul ce este încă actual
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

nastasea526
Mesaje: 188
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: Declaratia 101 ONG

#3 Mesaj de nastasea526 »

buna seara

va rog sa ma ajutati cu completarea lui 101 pentru o fundatie - am preluat-o de 2 luni si nu sunt prea familiarizata cu ong-urile
nu are activitate economica, deci trebuie sa depun 101 pe 0

are conturi de venit 7582 - venituri din donatii
si citeva conturi de cheltuieli(605,612,627,6811) pentru care am creat analitice chelt ASFP
in ecranul impozit pe profit imi aduce toate conturile
iar in declaratia 101 - este preluat la Tip-03 Impozit pe profit anual ong, dar imi aduce toate sumele de venituri si cheltuieli

1. trebuie sa fac o setare pentru a aduce in ecranul de profit , respectiv in declaratia 101 doar veniturile si cheltuielile aferente unei activitati economice (in cazul in care ar exista si activitate economica)?
2. completez eu de mana cu 0 declaratia 101 in acest caz - in care nu exista activitate economica si ignor mesajul "Nu s-a inregistrat impozitul -continuati?"?

multumesc mult

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 101 ONG

#4 Mesaj de tomac »

Contul utilizat este incorect.
V-am mai spus și dumnevoastră și altei colege de forum și în cazul dvs reiau mesajul: citiți OMFP 1969/2007.
Se depune 101 pe zero.
Vă rog să citiți ordinul respectiv. Este anormal să faci contabilitatea unui ONG fără ca prima dată să citești reglementările contabile aplicabile.
Ecranul de calcul a impozitului pe profit poate fi utilizat numai prin completarea manuală a veniturilor neimpozabile și cheltuielilor nedeductibile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Declaratia 101 ONG

#5 Mesaj de fagarasa176 »

@Cristii .. la o asociatie de proprietari se depune D101 pe zero sau declaram veniturile din penalitatile de 0.2%/zi?
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 101 ONG

#6 Mesaj de tomac »

Penalitățile nu sunt venituri de natură economică decât în măsura în care sunt legate de venituri de natură economică.
Așa că - dacă nu aveți venituri de natură economică la care să existe penalități, se depune pe zero.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Declaratia 101 ONG

#7 Mesaj de fagarasa176 »

Multumesc..
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Declaratia 101 ONG

#8 Mesaj de ioni459 »

Dl. Cristi, cum ar trebui sa fie completata D101 situatia asta in care am de incasat un comision (la un ONG fara activitati econ) care de fapt reprezinta o penalizare de neutilizare pt ca un client nu a solicitat in termenul stabilit in contract suma din imprumutul aprobat, unde suma creantei am inregistrat-o: 461 = 7399

Tinand cont ca avem hot.civila de la judecatorie pt incuviintarea executarii silite pentru recuperarea debitului principal (comision neutilizare)+chelt.de executare silita, la 31.12.2016 se inreg in contabilitate chelt.cu provizion sau ajustare la creante??


Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 101 ONG

#9 Mesaj de tomac »

Ce ajustare de creanțe să faceți? De ce ați ajusta creanța?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Declaratia 101 ONG

#10 Mesaj de ioni459 »

Pai nu cred ca sunt sanse mari sa ne recuperam suma...

Sau mai bine sa constituim provizion?

nastasea526
Mesaje: 188
Membru din: Lun Ian 29, 2007 1:00 am

Re: Declaratia 101 ONG

#11 Mesaj de nastasea526 »

multumesc tomac pentru raspuns

am citit OMFP 1969 si postarile de pe forum legate de ong
problema este ca am preluat arhiva SAGA de la o firma de conbtabilitate care a folosit 7582 si conturi de chletulieli fara analitice pt chelt afer asfp
am folosit modificare coduri pentru a crea analiticele respective dar recunosc n-am verificat si contul 7331 venituri din donatii
problema mea era ca nu stiam cum sa folosesc in SAGA ecranul de calcul impozit pe profit

acum am inteles si iti multumesc inca odata

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 101 ONG

#12 Mesaj de tomac »

@ioni459
În acest caz e recomandabil provizionul. Dar la ONG provizioanele se constituie pentru cheltuieli nu pentru ajustarea creanțelor. Vedeți ce scrie în 1969/2007 legat de provizioane.
Singurele conturi de provizioane sunt la 151 și se folosesc pentru situații bine definite.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Declaratia 101 ONG

#13 Mesaj de ioni459 »

Am citit Ordinul 1969/2007 si aveti dreptate, nu se constituie provizion.
Din prevederile de la pct.(2) ar trebui sa modific inregistrarea din 461 in 267 Creante imobilizate, respectiv: 267 = 7399
Nelamurirea mea este daca e corect sa apara toata suma de incasat pe venituri in 2016, (~100.000 lei),
tinand cont ca s-a ajuns executare silita, si poate va mai dura ani pana la recuperare





Secţiunea 3 PREVEDERI REFERITOARE LA ELEMENTELE DE BILANŢ

(2) Veniturile care, deşi se referă la exerciţiul financiar în cauză, nu se încasează până la expirarea acestuia, trebuie prezentate la "Creanţe". În cazul în care astfel de venituri sunt semnificative, acestea trebuie prezentate şi în notele explicative.
30. - (1) Ajustările de valoare cuprind toate corecţiile destinate să ţină seama de reducerile valorilor activelor individuale, stabilite la data bilanţului, indiferent dacă acea reducere este sau nu definitivă.
(2) Ajustările de valoare pot fi: ajustări permanente, denumite în continuare amortizări, şi/sau ajustările provizorii, denumite în continuare ajustări pentru depreciere sau pierdere de valoare, în funcţie de caracterul permanent sau provizoriu al ajustării valorii activelor.

31. Provizioanele sunt destinate să acopere datoriile a căror natură este clar definită şi care la data bilanţului este probabil să existe, sau este cert că vor exista, dar care sunt incerte în ceea ce priveşte valoarea sau data la care vor apărea.32. Provizioanele nu pot fi utilizate pentru ajustarea valorilor activelor.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 101 ONG

#14 Mesaj de tomac »

Toată suma. Nu se face ajustare.

Mai am o remarcă. Am indus puțin în eroare legat de 101. Nu se depune pe zero.
La venituri se completează și veniturile ce nu sunt de natură economică, la rd.20, iar la rd.32 cheltuielile aferente lor.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: Declaratia 101 ONG

#15 Mesaj de ioni459 »

Ajustările de valoare la venituri se fac intradevar in anumite conditii...
Dar suma care am platit-o executorului judecatoresc pt executare silita ramane o cheltuiala a anului 2016, chiar daca se va recupera odata cu debitul principal...nu stim cand??


Multumesc mult si pt clarificarea legata de completarea D101!

Scrie răspuns