marfa degradata

Mesaj
Autor
paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

marfa degradata

#1 Mesaj de paund852 »

magazin amanuntul comercializare diverse art.menaj(farfuri,cani ,etc),electrice(becuri,aparatura,etc),s-a itocmit lista inv.proces verbal de degradate ,aceste marfuri se pot scadea din gestiune,sunt deductibile fiscal,se face ajustare de tva?
multumesc!

paund852
Mesaje: 616
Membru din: Joi Feb 11, 2010 12:00 am

Re: marfa degradata

#2 Mesaj de paund852 »

paund852 scrie:magazin amanuntul comercializare diverse art.menaj(farfuri,cani ,etc),electrice(becuri,aparatura,etc),s-a itocmit lista inv.proces verbal de degradate ,aceste marfuri se pot scadea din gestiune,sunt deductibile fiscal,se face ajustare de tva?
multumesc!
nu stie nimeni?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24170
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: marfa degradata

#3 Mesaj de balazse »

Nu ar fi mai usor sa le vinzi cu un discount mare?

ionescus420
Mesaje: 3
Membru din: Mie Noi 16, 2016 4:10 pm

Re: marfa degradata

#4 Mesaj de ionescus420 »

scaderea marfurilor degradate conf.HG 831 este deductibila.Daca te incadrezi in conditiile de acolo, este vorba de niste procente (ar trebui sa calculezi rulaje de la ultima inventariere) nu trebuie sa colectezi TVA.Mai trebuie si un proces verbal de casare.CF spune
c) cheltuielile privind bunurile de natura stocurilor sau a mijloacelor fixe amortizabile constatate lipsă din gestiune ori degradate, neimputabile, precum și taxa pe valoarea adăugată aferentă, dacă aceasta este datorată potrivit prevederilor titlului VII. Aceste cheltuieli sunt deductibile pentru cazul în care stocurile/mijloacele fixe amortizabile se înscriu în oricare dintre următoarele situații/condiții:

1. au fost distruse ca urmare a unor calamități naturale sau a altor cauze de forță majoră, în condițiile stabilite prin norme;

2. au fost încheiate contracte de asigurare;

3. au fost degradate calitativ și se face dovada distrugerii; Norme metodologice

4. au termen de valabilitate/expirare depășit, potrivit legii; Norme metodologice
dar dintr-un comunicat ANAF eu inteleg ca numai cele care se incadreaza la HG 831.

Scrie răspuns