Neingregistrare factura emisa

Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Neingregistrare factura emisa

#1 Mesaj de stroer1948 »

O factura emisa, care in contabilitate figureaza ca si anulata, se pare ca a ajuns la client, a fost inregistrata si platita de acesta. Dupa mai multe investigatii, factura respectiva a fost anulata din greseala, ea fiind valabila. Ce ar fi mai bine sa fac in acest caz? Cum sa inregistrez acum aceasta factura?
Ambele firme sunt platitoare de TVA si au depus bilant la 30.06.2016, factura in cauza find din aprilie 2016.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25856
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Neingregistrare factura emisa

#2 Mesaj de tomac »

O înregistrați în decembrie și puneți la data documentului data ei. Excludeți ideea de a nu o înregistra.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Neingregistrare factura emisa

#3 Mesaj de costachet982 »

am patit si eu asa ceva, patroni nu s-au inteles intre ei si mie mi-a spus sa anulez factura in conditiile in care ex. rosu nu mi l-au restituit dar patronul a insistat sa anulez ca clientul nu o sa inreg factura dar ala a inreg si la un control am fost amendat ptr evaziune fiscala..
deci obligatoriu inreg factura emisa , indiferent cand o inreg. ca data..

stroer1948
Mesaje: 628
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Neingregistrare factura emisa

#4 Mesaj de stroer1948 »

De neinregistrat, nici nu se pune problema. Poate am indus in eroare cu titlul subiectului.
Eu ma gandeam la varianta urmatoare:
In decembrie: emit factura de storno pentru factura "anulata", plus factura refacuta cu data de decembrie.
In contabilitatea clientului se vor inregistra atat factura de storno, cat si factura refacuta, iar in contabilitatea mea, voi inregistra doar factura refacuta.
Ce parere aveti de varianta aceasta ?

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Neingregistrare factura emisa

#5 Mesaj de costachet982 »

asa faci storno si apoi alta f. in 12 incasarea o pui pe avans si-l inchizi in decembrie...

complicarea vine de la viramentul facut ( incasat) in conditii de tva la incasare...

Scrie răspuns