Declaratia 394

Mesaj
Autor
muresanv89
Mesaje: 65
Membru din: Vin Apr 04, 2014 12:22 pm

Declaratia 394

#1 Mesaj de muresanv89 »

am o firma care are obiect de activitate - comertu cu amanuantul - stocurile sunt cantitativ valorice- la care vanzarea catre persoane juridice se face prin factura si chitanta iar pentru persoane fizice se face prin casa de marcat.
problema mea este ca la vanzarile prin casa de marcatin momentul in care fac vanzarea
am selectat ca si client -persoane fizice la care i-am dat contul 4111.0001,iar la cod fiscal nu am dat nici o cifra, in declaratie imi cere CNP (de unde)
- cum asi putea sa procedezi la vanzarile prin casa de marcat sa nu apara ca si client persoane fizice , lucrezi asa din anul 2015,
La intocmirea declaratiei imi apare AMEF 1 buc dar nu am gasit unde sa trec nr.de bonuri emise .
Numai bine si sanatate va doresc.

simiong566
Mesaje: 19
Membru din: Vin Ian 08, 2010 12:00 am

Re: Declaratia 394

#2 Mesaj de simiong566 »

la vanzarile prin casa de marcat trebuie sa pui contul 5311, nu 411.
Numarul de bonuri se trece la fiecare iesire dupa ce completezi data(este rubrica "nr bonuri").

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 394

#3 Mesaj de tomac »

Operați ieșirea pe tip B. Nu se întâmplă nimic dacă nu are cod fiscal. Programul va duce corect datele.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

muresanv89
Mesaje: 65
Membru din: Vin Apr 04, 2014 12:22 pm

Re: Declaratia 394

#4 Mesaj de muresanv89 »

va multumesc, eram disperata, aveam idea sa o intocmesc, manual oricum am cules pe tip B
multa sanatate si putere de munca!

bozdoga
Mesaje: 36
Membru din: Lun Ian 11, 2016 2:30 pm

Re: Declaratia 394

#5 Mesaj de bozdoga »

Suntem societate cu tva la incasare. Am achizitionat materiale (pe baza de factura) de la furnizor care este si el cu TVA la incasare. Factura este platita pe loc in numerar, deci conform legislatiei se incadreaza la exceptii (nu este cu TVA la incasare). Numai ca daca nu bifez in program SAGA C.3.0.478 bifa cu TVAi nu se preia corect factura in declaratia 394, la achizitii de la persoane impozabila care aplica sistemul TVA la incasare.
Am citit D394. Precizări…la precizări…. din iulie 2016 unde se explica:
„Cum operați intrările în SAGA?
Primiți factură?Dacă DA:
- furnizorul sau dumneavoastră aplicați sistemul de TVA la încasare? dacă da și nu se aplică taxarea inversă, veți bifa opțiunea TVAi” .

Ca urmare ( pentru a fi evidentiate corect in D394- distinct achizitii de la persoane impozabila care aplica sistemul TVA normal, de cele care aplica sistemul TVA la incasare) am inregistrat toate facturile de pe intrari (la care nu se aplică taxarea inversă) cu bifa TVAi-chiar daca se incadrau la exceptii(erau platite in aceeasi zi).

Aceeasi situatie am intalnit-o la SAGA P.S.in cazul in care PFA-ul cu TVA normal cumpara de la un furnizor cu TVA la incasare, iar factura este platita in aceeasi zi.
Am procedat la fel, bifand TVAi.

Dumneavoastra cum ati procedat?
Multumesc.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 394

#6 Mesaj de tomac »

Eu am procedat cum am scris în textul pe care îl citați.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bozdoga
Mesaje: 36
Membru din: Lun Ian 11, 2016 2:30 pm

Re: Declaratia 394

#7 Mesaj de bozdoga »

Inteleg ca ati lasat bifa TVAi la toate facturile de pe intrari (la care nu se aplică taxarea inversă), chiar daca se incadrau la exceptii(erau platite in aceeasi zi).
Si eu am procedat la fel, pentru a fi corecta D394. Ma intreb insa daca este vreo problema avand in vedere ca in acest caz rulajul contului 4428-tva neexigibil este mai mare decat daca facturile (exceptii privind TVA incasare) ar fi fost inregistrate fara bifa TVAi- direct cu TVA deductibil?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 394

#8 Mesaj de tomac »

Ce treabă are una cu alta? Ce relevanță are rulajul contabil?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

bozdoga
Mesaje: 36
Membru din: Lun Ian 11, 2016 2:30 pm

Re: Declaratia 394

#9 Mesaj de bozdoga »

Pentru D394 si D300 nu are nici o relevanta.
Se vede doar in situatiile contabile (balanta, etc) si in jurnalul de cumparari unde toate facturile de achizitii (la care nu se aplică taxarea inversă) apar cu TVA la plata chiar daca au fost platite cu numerar in ziua respectiva.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Declaratia 394

#10 Mesaj de tomac »

Mă repet: ce relevanță are?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Declaratia 394

#11 Mesaj de tobosv790 »

Îl macină chestia asta probabil!

bozdoga
Mesaje: 36
Membru din: Lun Ian 11, 2016 2:30 pm

Re: Declaratia 394

#12 Mesaj de bozdoga »

Si eu am considerat ca nu prezinta relevanta faptul ca toate facturile de achizitii sunt tratate cu TVA la plata in Jurnalul de cumparari (de aceea le-am introdus pe toate cu bifa TVAi), dar ma intrebam daca este corect, daca nu ar trebui sa anulez bifa la cele de la furnizori cu tva in sistem normal platite in aceeasi zi cu nunerar. La facturile de la furnizorii cu TVA la incasare (platite in aceeasi zi)nu se poate scoate bifa, pentru ca nu ar fi corect preluate in D394.

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Declaratia 394

#13 Mesaj de tobosv790 »

Cred că îți place să te stresezi singur!

bozdoga
Mesaje: 36
Membru din: Lun Ian 11, 2016 2:30 pm

Re: Declaratia 394

#14 Mesaj de bozdoga »

M-ati linistit.
Am vorbit azi la telefon cu un operator SAGASOFT care spunea ca nu ar trebui pusa bifa TVAi la achizitiile de la furnizori cu TVA in sistem normal (patite in numerar in ziua respectiva) si de aceea ma streseaza chestia asta. Dar nu cred ca este o gresela ca am pus bifa TVAi la toate facturile.
Ca urmare nu cred ca merita sa modific din urma inregistrarile.

De aceea aveam nevoie de parerea dumneavoastra, sincera.

Va multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24125
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Declaratia 394

#15 Mesaj de balazse »

Daca tu aplici TVA la incasare atunci mi se pare sa pui bifa la "TVAi" la toate facturile de achizitie, indiferent daca s-a platit pe loc sau nu.

Scrie răspuns