Cabinet stomatologic - SRL - TVA

Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Cabinet stomatologic - SRL - TVA

#1 Mesaj de stroer1948 »

Cabinet stomatologic, forma de organizare SRL, platitor de TVA (nu am inteles care a fost ratiunea cand s-a optat pentru inregistrarea in scopuri de TVA, din art. 292 alin.1, lit.b, reiese ca aceste operatiuni sunt scutite).
Activitatea se desfasoara in felul urmator: practic, nu exista un cabinet propriu, ci personalul se deplaseaza la o clinica din Belgia, unde efectueaza interventiile. Pacientii nu sunt romani. Incasare se face de obicei prin banca, dar si prin numerar.
Intrebari:
- se considera prestare intracomunitara de servicii?
- trebuie utilizata casa de marcat pentru incasarile in numerar ? Se incaseaza direct in Euro.

Pe langa activitatea principala, firma aceasta mai detine in proprietate si un spariu pe care il inchiriaza. De aici rezulta un venit din chirie scutit de TVA si un venit din refacturarea utilitatilor cu TVA si scutit de TVA (exact ca pe facturile de utilitati).
Alte cheltuieli, in afara de cele cu utilitatile, care se refactureaza chiriasului, nu prea sunt.
Intrebari:
- Trebuie utilizata prorata ?
- Cum se calculeaza cifra de afaceri pentru 094? Din punctul meu de vedere, trebuie sa iau in calcul doar sumele din utilitati, refacturate (cele cu TVA).
Din alte opinii, sumele refacturate se inregistreaza prin ct. 461, de unde rezulta ca cifra de afaceri pt. D.094 = 0

Scrie răspuns