RAPORT DE GESTIUNE CU EROARE PRELUARE SOLD MARFURI

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RAPORT DE GESTIUNE CU EROARE PRELUARE SOLD MARFURI

#16 Mesaj de tomac »

ești cârcotașă :D
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: RAPORT DE GESTIUNE CU EROARE PRELUARE SOLD MARFURI

#17 Mesaj de danilevicis »

Nuuu, serios că nu sunt, poate doar perfecţionistă :D , pentru că 90% din operaţii le facem prin transferuri si 10% prin intrări.
Şi atunci la vizualizare raport arată dezechilibrată treaba, cu stoc negativ de - xx.xxx lei. Abia după închidere lună, hop, apar şi transferurile şi se normalizează treaba.
Acum pe bune, ce au mai special transferurile si nu au intrarile (sau invers)? Chiar aş avea nevoie de o explicaţie sa mă lămuresc. :mrgreen:
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: RAPORT DE GESTIUNE CU EROARE PRELUARE SOLD MARFURI

#18 Mesaj de tomac »

Au. Că sunt legate de operațiunile cu stocuri, de mișcarea lor, mai ales la transfer din cantitativ la global ori dacă e evaluată la preț cu TVA. E complicat să se genereze NC la validarea mișcării de stoc. Pot apărea probleme la o eventuală devalidare și modificare de prețuri de exemplu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
danilevicis
Mesaje: 1737
Membru din: Vin Ian 05, 2007 1:00 am
Localitate: Bucovina
Contact:

Re: RAPORT DE GESTIUNE CU EROARE PRELUARE SOLD MARFURI

#19 Mesaj de danilevicis »

ok...mă consolez şi aşa...dacă nu se poate...nu se poate. Mulţumesc oricum pentru răbdarea de a mă fi ascultat/citit. :)
Cu cat oamenii progreseaza mai mult, cu atat se lovesc de un adversar mai puternic

Scrie răspuns