Punere la dispozitie spatiu

Mesaj
Autor
soims643
Mesaje: 31
Membru din: Dum Mar 16, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Punere la dispozitie spatiu

#1 Mesaj de soims643 »

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
un srl cu activitate stomatologica ce are mai multe cabinete medicale si doreste sa puna la dispozitia altui srl cu acelasi tip de activitate,in timpul neocuparii in intregime a acestora,contra cost, aceste cabinete-intrebarea este activitatea desfasurata de primul srl este activitate de inchiriere sau poate fi considerata activitate medicala

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Punere la dispozitie spatiu

#2 Mesaj de pomparaus »

Din cate zici tu, primul SRL are activitate stomatologica, doar ca plateste chirie pe un spatiu mare si subinchiriaza altui cabinet parte din spatiu (asa inteleg eu din ceea ce relatezi).
Practic prumul SRL refactureaza chiria si obtine venituri din chirie nu din activitate stomatologica.

soims643
Mesaje: 31
Membru din: Dum Mar 16, 2008 12:00 am
Localitate: cluj napoca
Contact:

Re: Punere la dispozitie spatiu

#3 Mesaj de soims643 »

primul srl are spatiul pe care il foloseste in intregime,cu chirie sau nu este irelevant;in decursul timpului a realizat ca are perioade de timp in care nu sunt ocupate toate scaunele si ar dori sa puna la dispozitie,contra unei sume fixe lunar,acele scaune,asistente medicale,fara materiale, unui alt srl dar care sa-si gestioneze singur clientela si incasarile

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Punere la dispozitie spatiu

#4 Mesaj de pomparaus »

Deci face exact ceea ce am zis : servicii de inchiriere (spatiu, scaune, ....)

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Punere la dispozitie spatiu

#5 Mesaj de costachet982 »

daca srl-ul tau are in actul constitutiv ca secundar si activit de inchiriere nu-i prb
conditia e ca ponderea din cifra de afaceri a activit principale sa fie venituri din activit stomatologice.
daca veniturile din chirii > decat veniturile din stomato...trebuie sa mergi pe la reg com cu act constitutiv actualizat ( treci la principal v.din chirii)

Scrie răspuns