Factura primita cu intarziere

Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Factura primita cu intarziere

#1 Mesaj de stroer1948 »

Am primit acum in februarie, o factura de la un furnizor, emisa in decembrie 2016.
Ambele firme sunt TVAI.
As vrea sa introduc factura cu data de decembrie si sa o raportez in D394 01/2017. Pot sa fac in asa fel incat programul sa mi-o preia automat in D394 din ianuarie? Sau trebuie sa o adaug manual ?

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Factura primita cu intarziere

#2 Mesaj de pomparaus »

Inregistrezi factura in ianuarie 2017 cu tVA 20%, chiar daca are data emiterii in decembrie.

bajinarur
Mesaje: 162
Membru din: Mie Feb 08, 2012 11:12 am

Re: Factura primita cu intarziere

#3 Mesaj de bajinarur »

Eu am urmat sfatul colegilor de pe forum si am prins in decembrie factura ca un aviz pentru a prinde cheltuiala iar in ianuarie am operat factura si am facut stingerea avizului ( la data documentului am pus decembrie).
Decembrie
6xx/3xx=408
4428=408
Ianuarie
408=401
4426=4428

pomparaus
Mesaje: 4130
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Factura primita cu intarziere

#4 Mesaj de pomparaus »

- La data documentului pui ianuarie (prima zi din ianuarie cand incepi activitatea), iar la nr.fc.nr.______/..dec.2016 (pai daca ii pui dec.la data documentului, iti denaturezi situatia din decembrie - si ce sens mai avea sa lucrezi factura ca aviz in dec.)

stroer1948
Mesaje: 626
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Factura primita cu intarziere

#5 Mesaj de stroer1948 »

Revin cu problema, întrucât situatia cu facturile intarziate se repeta. As vrea totusi, sa inregistrez facturile intarziate, cu "Data" la care au fost emise. Asta inseamna ca imi vor aparea pe jurnalul de cumparari la luna in care au fost emise, iar declaratia de TVA nu va corespunde la sume cu ce am in JC. Diferenta va trebui sa o completez eu manual pe regularizari in decontul urmator.
Problema cea mare este la D394 pt ca am mai multe facturi "omise" si imi este destul de greu sa le adaug manual in declaratie.

Daca in schimb folosesc varianta cu "Data document" stiu ca programul imi va preua automat in D300 sumele la Regularizari si in D394, insa nu-mi place ca factura va aparea la JC din septembrie, in loc sa apara in august (data emiterii de pe factura).

As propune o varianta prin care sa se poata folosi coloana "Data document" si invers. Adica, am o factura emisa in august, primita cu intarziere, inregistrez factura omisa cu data originala de august, 10.08.2017, iar in coloana "Data document" completez cu 01.09.2017. Astfel, daca Data document este mai mare (mai recenta) decat Data programul sa puna factura respectiva la regularizari si sa o adauge la D394 aferenta lunii din Data document.

schiopuc247
Mesaje: 4
Membru din: Mar Apr 18, 2017 10:59 am

Re: Factura primita cu intarziere

#6 Mesaj de schiopuc247 »

Buna ziua,

Va rog sa-mi spuneti si mie daca la partea de contabilitate(fara partea de gestiune ) apare data documentului? Daca da, de unde pot seta acest lucru ca la mine nu apare si am facturi primate cu intarziere...

Va multumesc!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: Factura primita cu intarziere

#7 Mesaj de septimiuv »

Apasă în dreapta sus pe butonul cu 2 minisăgeți albastre.

Scrie răspuns