Refacturare servicii din UE in Romania

Mesaj
Autor
Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Refacturare servicii din UE in Romania

#1 Mesaj de balteanuc692 »

Cristi, am si eu o speta mai interesanta si as vrea sa iti ascult parerea.

Eu sunt firma A, inregistrata in scopuri de TVA in Romania. Am un TIR cumparat din Olanda, nou, de la fabrica B. La fabrica B ii monteaza un tahograf care se sigileaza etc, si e considerat un serviciu (tahograful e cumparat din Romania si dus la fabrica B). Olandezul considera ca locul prestarii serviciului este in Olanda si emite factura cu TVA olandez dar nu imi emite mie direct factura ci altei firme C din Romania cu care eu am contract de service etc. Firma C din Romania imi refactureaza acest serviciu (firmei A). Eu consider ca ar trebui sa imi emita factura fara TVA firma C pentru ca locul prestarii serviciului nu este in Romania si trebuie sa aplice structura de comisionar iar la pct. 31 alin (6) din norme zice ca "...Pentru fiecare cheltuială refacturată se va aplica regimul fiscal al operaţiunii refacturate, referitoare, printre altele, la locul livrării/prestării, cotele, scutirile livrării/prestării refacturate."

Tu ce parere ai?

Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Refacturare servicii din UE in Romania

#2 Mesaj de tomac »

Interesant. Și eu cred că se facturează fără TVA în acest caz.
Tot pe motivele invocate de tine - adică prevederea de la pct.31 din norme.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

Avatar utilizator
balteanuc692
Mesaje: 3386
Membru din: Mie Ian 21, 2009 12:00 am
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Refacturare servicii din UE in Romania

#3 Mesaj de balteanuc692 »

Stii care e faza? Asa mi-au facturat initial, fara TVA. Dupa care acum ma trezesc cu un storno la factura initiala fara TVA si au refacturat cu TVA. Si m-am gandit ca olandezu` si-a dat totusi seama ca locul prestarii este in Romania si ca factura initiala trebuia sa o emita fara TVA, beneficiarul fiind obligat la plata taxei. Dar clientul meu, nestiind, nu mi-a mai dat si a doua factura, emisa de olandez. Si am intrebat si asa a fost :D

bizganf
Mesaje: 51
Membru din: Mie Apr 08, 2015 1:38 pm

Re: Refacturare servicii din UE in Romania

#4 Mesaj de bizganf »

Buna ziua,
Am si eu o speta oarecum asemanatoare, daca ma puteti ajuta cu o parere. Multumesc
Societatea noastra, platitoare de TVA, a inchiriat un utilaj de la o firma din Ro, tot platitoare de TVA. Conform contract, serviciile de mentenata si service, inclusiv consumabile, sunt suportate de catre Locator (cel care care inchiriaza).
Noi am apelat la firma producatoare a utilajului pentru service, aceasta fiind in Italia. Pentru reparatie, firma din Italia a solicitat transportul utilajului acolo, in Italia. Pentru serviciile prestare, sc din Italia ne-a emis factura fara TVA.
In acest moment noi tb sa refacturam catre LOcator, aplicand structura de comisionar, respectiv fara tva pentru servicii (TI) si cu tva pentru transportul utilajului, sau merg ca si cheltuiala accesoriu, insemnand fara tva si la transport?

Scrie răspuns