AJUTOR URGENT

Mesaj
Autor
gavrilae182
Mesaje: 16
Membru din: Joi Feb 25, 2010 12:00 am

AJUTOR URGENT

#1 Mesaj de gavrilae182 »

BUNA ZIUA,
O asociatie non profit a desfasurat un recital de muzica cu fanfara la un eveniment, pentru care ,pentru a incasa banii de la Casa de cultura a emis factura.Intrebarea este daca acest venit se considera venit din activitate economica.Iar cu o parte din banii incasati a facut o sponsorizare pentru o persoana fizica.Cum se conabilizeaza si cum se declara in D101?.Mentionez ca in 010 nu are mentionat impozitul pe profit.Multumesc!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: AJUTOR URGENT

#2 Mesaj de paturcai »

COncertul s-a desfasurat pentru ca asa este prevazut in actul de infiintare al Asociatiei: sa stranga fonduri in scopuri non profit. Banuiesc ca asta s-a si intamplat.
Treceti pe 7399 veniturile. Nu-l consider activitate economica.
Ca sa aveti si mai multa siguranta trebuie si o documentatie in care sa se dispuna organizarea acestui concert pentru a strange fonduri pentru a ajuta un caz dificil (de exemplu) spunandu-se acolo ca fondurile vor fi folosite pentru ajutor umanitar, chestii din astea de sa planga si pietrele.
IN D101 nu se declara decat veniuturile legate de partea care aduce profit (venituri economice), ceea ce nu este cazul la dvs. Depuneti 101 pe zero.

Despre 010 cititi si aici:
http://www.fiscalitatea.ro/declaratia-0 ... 010-15047/

Am fost detul de urgent?
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Scrie răspuns