solicit ajutor pt. evid. contabila .

Mesaj
Autor
rebegan
Mesaje: 11
Membru din: Lun Apr 04, 2016 1:14 pm

solicit ajutor pt. evid. contabila .

#1 Mesaj de rebegan »

Buna ziua , cu respect apelez la cvolegii care m-ar puta ajuta in legatura cu o problema de contabilitate pe care nu a stiu: la o societate ( obste ) cu regim de ONG , cu activitate economica , sa primit DONATII , din Suedia, prin intermediul unei societati din Vatra Dornei , ptr. constructia si dotarea cu utileje, a unei stani cu nivel europen , in munte, in folosul obstenilor. Pt. materialele si utilajele trimise/ primite , sa intocmit p v cu specificatii si valoarea lor. Ma intereseaza monografia inragistrarii in contabilitate a donatiilor primite ( mater.constr. si utilaje) , daca sunt venituei pentru primitor , daca se deduce tva si daca sunt venituri impozabile la calculul impozitului pe profit. ca in D 101 Nu prevede nimic de venituri din donazii. Multumesc mult si anticipat colegilor care ma pot ajuta cu precizarea doc. legale in vigoare .

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: solicit ajutor pt. evid. contabila .

#2 Mesaj de tomac »

Da, se trec pe venituri.
302=7332 cu valoarea evaluată a bunurilor

Nu există noțiunea de deducere a TVA aici.
Sunt venituri neimpozabile.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rebegan
Mesaje: 11
Membru din: Lun Apr 04, 2016 1:14 pm

Erori si Avertizari la D 112

#3 Mesaj de rebegan »

La o societate ( OBSTE ) care atribuie indemnizatii membrilor consililui de administratie , conf. STATUTULUI , la dep. decl.D 112 da urmatoarul enunt:" Erori si avertizari " pt. fiecare consilier in parte; ATENTIE ANGAJATOR: asigurat 5, 6, 7, etc.- ( A_13>O si A_8>O ) ( S21.5 ) ! .Rog daca cineva din colegi cunoaste cauza , rog f f frumos sa-mi explice si mie ce trebuie sa fac. Multunesc anticipat.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: solicit ajutor pt. evid. contabila .

#4 Mesaj de tomac »

Nimic. E o atenționare.
Refaceți actualizarea programului eventual pentru că la un moment dat și pdf-ul de la ANAF avea unele avertizări aiurea și s-au rezolvat și ele.
Dacă refaceți actualizarea apăsați actualizare date în ecranul din care generați declarația înainte de a o re-genera.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

rebegan
Mesaje: 11
Membru din: Lun Apr 04, 2016 1:14 pm

Re: solicit ajutor pt. evid. contabila .

#5 Mesaj de rebegan »

aaaaaaaaaaaAs ruga un coleg care este in cunostinta de cauza(sau specialiat ) in aplicarea programului sumal-map.ro ( sumal 2.0) cu aplicabilitate de la 01.02.2021, ce documente / si cum / se pot extrage din acest incalcit program, pentru a se putea inregistra in evidenta contabila a societatii = \intrarile de masa lemnoasa in depozite, pe surse si specii / iesirile de ms.lemn.si produse reziduale , pe specii, sortimente si clienti div, . sau toate acestea trebuie facute de mana prin imprimarea si centralizarea avizelor electronice emise de adstr. sau transportatori.In ultimile zile programul scoate niste RAPOARTE PRODUCTIE = PT. intrari , iesiri , debitari , etc. pe specii si sortimente,/ LA TOTAL/ fara a se specifica destinatiile, clientii in parte, furnizorii , transferuri intre depozite , etc. persoane fizice sau juridicae, avand in vedere calculul tva sau tva-l la incasare ,As dori parearea unui coleg mai initiat, spre a=mi da unele shaturi / indicatii . care sa ma ajute la inregistrarea tuturor acesator operatiuni , pe gestiuni si societati, fara a fi nevoit sa printez mii de avize electronice si sa la centralizez de mana , caz ib care as fi nevoit sa renunt la meseria de contabil . Multumesc tuturor colegilor care vor avea amabilitatea / si pot sa ma ajute, /

rebegan
Mesaje: 11
Membru din: Lun Apr 04, 2016 1:14 pm

Re: solicit ajutor pt. evid. contabila .

#6 Mesaj de rebegan »

Nici-un coleg NU poate sa ma ajute ! astept cu mult interes sfaturi, indicatii sau concluzii le problemele explicate mai sus. Multumesc colegilor binevoitori .

stroescud
Mesaje: 790
Membru din: Joi Feb 02, 2012 12:04 pm
Localitate: Sinaia

Re: solicit ajutor pt. evid. contabila .

#7 Mesaj de stroescud »

Pentru SUMAL V2.0 cereti ajutor la FORDAQ-uniunea forestierilor
si la GardaForestiera de care apartineti ca judet.
Uite si un grup pe Facebook:
https://www.facebook.com/groups/foresti ... &ref=notif
Eu m-am lasat la timp anul trecut de 0220-CAEN

Scrie răspuns