Achizitie intracomunitara sc neplatitoare de tva

Mesaj
Autor
jurcutaa
Mesaje: 1
Membru din: Vin Iun 12, 2015 8:51 am

Achizitie intracomunitara sc neplatitoare de tva

#1 Mesaj de jurcutaa »

BUna ziua,

Am o societate neplatitoare de tva cu cui de la Registrul Comertului, care am inregistrat-o la fisc pe exceptie, pentru achizitii intracomunitare sa fie fara tva. (art.153^1). Mi s-a eliberat un nou CIF, diferit de CUI, care se foloseste doar pentru a trimite furnizorului, care este platitor de tva, sa nu factureze bunurile cu TVa. In cazul acesta cum fac receptia in Programul Saga C? Bunurile trebuie sa fie pe CUI-ul firmei, dar declaratiile D390 trebuie sa fie pe CIF-ul distinct.

Astept raspunsul administratorului de sistem. Multumesc anticipat

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara sc neplatitoare de tva

#2 Mesaj de paturcai »

Ati avut inregistrat un CUI/CIF ca fiind neplatitor de TVA pentru achizitiile interne. (sa spunem 1234)
Pentru achizitiile intracomunitare ati solicitat ca sa va inregistrati in scop de TVA - NUMAI PENTRU ACESTE OPERATIUNI - (sa spunem 5999). Asta inseamna ca veti declara in D390 folosind CUI/CIF pentru achizitiile intracomunitare (pentru operatiunile intracomunitare). In exemplul dat de mine 5999.
Reiau:
Pentru ce achizitionati din COmunitate veti folosi al doilea cod (5999) si veti declara in D390 operatiunile.

Administratorul de sistem (TomaC este unul dintre ei, la SeptimiuV nici nu ma gandesc) a raspuns de atatea ori pe acest subiect incat...va lasa posibilitatea sa cautati printre postarile sale (asta cu siguranta).

Trebuie sa aveti semnatura digitala si pentru cel de al doilea CIF/CUI (depuneti inca o data formularul 150 pentru noul CUI/CIF).
Sper sa va fi ajutat.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Achizitie intracomunitara sc neplatitoare de tva

#3 Mesaj de tomac »

@jurcutaa
Aveți grijă cum postați pe forum. Vă rog să postați în secțiunea corespunzătoare. Problema aceasta nu are nimic de-a face cu extensiile Publine sau Marketline unde ați postat dumnevoastră.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

popa867
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Feb 11, 2017 11:54 am

Re: Achizitie intracomunitara sc neplatitoare de tva

#4 Mesaj de popa867 »

Buna ziua. Am o firma neplatitoare de TVA, dar cu CIF inscrisa in AIC. Asociatul a facut solicitarea de CIF pentru achizitii comunitare in prima luna de activitate a firmei, aprilie 2016. In decursul anului 2016 a facut achizitii intracomunitare de 1000 eur, a declarat fz de bunuri CIF -ul si a cerut ca factura sa fie cu TVA , platind astfel TVA -ul pe teritoriul Germaniei. In acest an, ian. 2017, a mai facut 2 achizitii in suma totala de ~ 4000 eur procedând la fel.
Întrebarea mea este: plafonul de 10.000 eur se mentine si se poate opta pt plata TVA in tara de unde au fost achizitionate bunurile chiar daca ai CIF si esti inscris in AIC? daca nu se poate trebuie sa fac decl 301 si 390 atat pt achizitia de anul trecut cat si pentru cele din ian 2017?
Când se poate opta pentu anularea CIF , avand in vedere ca firma nu achiz. bunuri ce depaseste plafonul de 10.000 eur pe an.
Multumesc.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24124
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitie intracomunitara sc neplatitoare de tva

#5 Mesaj de balazse »

Atunci care a fost logica sa solicite CIF pentru achizitii intracomunitare, daca oricum vrea sa faca achizitii pe CIF de neinregistrat in scopuri de TVA?

popa867
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Feb 11, 2017 11:54 am

Re: Achizitie intracomunitara sc neplatitoare de tva

#6 Mesaj de popa867 »

Initial gasise un furnizor din Uniune si a presupus ca majoritatea achizitiilor le va face de acolo. Intre timp lucrurile s-au schimbat , iar marfa se cupara din tara. Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara sc neplatitoare de tva

#7 Mesaj de paturcai »

Codul de TVA pentru achizitii simplifica TVA-ul in sensul ca el este doar evidentiat pe documentele de intrare. (daca ambele firme: vanzator si cumparator sunt inregistrate in scop de TVA si isi trimit una alteia acest cod atunci operatiunea este "simplificata folosindu-se formula contabila 4426 = 4427). Codul special pentru achizitii se foloseste in acest scop. Nu doreste sa-l foloseasca, inseamna ca nu doreste.
In situatia in care nu doreste sa foloseasca acel cod in cadrul Uniunii, sa-l foloseasca pe celalalt (cel de la intern) si partenerii intracomunitari ii vor factura cu TVA, daca asta este dorinta expresa.
Dupa depasirea plafonului de 10.000 EUR firma este obligata sa foloseasca codul eliberat in acest scop de ANAF.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

balaianum
Mesaje: 13
Membru din: Mie Ian 15, 2014 7:20 pm

Re: Achizitie intracomunitara sc neplatitoare de tva

#8 Mesaj de balaianum »

Eu am speta urmatoare:
firma neplatitoare de tva a solicitat cod special de tva intracomunitar pentru primirea de servicii intracomunitare (facebook).
In luna februarie firma cumpara de la Ikea Ungaria bunuri (obiecte de inventar si alte materiale) in valoare de 700 euro; dorind sa faca o achizitie intracomunitara faced factura de achizitie cu CIF intracomunitar luat pentru servicii. Cei de la Ikea fac factura cu tva dar urmeaza ca dupa ce primesc factua in original prin posta inapoi , cmr si o declaratie sa emita o noua factura fara tva si sa ramburseze tva-ul achitat in ungaria. Problema este ca ei emit factura fara tva unguresc in martie. Firma noastra neplatitoare de tva trebuie sa declare ceva in 301 si sau in 390 pentru luna februarie (pt fosta factura cu tva data inapoi si pe care o avem in copie) sau numai pentru luna martie pentru factura fara tva reemisa (301si 394). S-a mai lovit cineva de situatia aceasta?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara sc neplatitoare de tva

#9 Mesaj de paturcai »

Pana la 10.000 EUR achizitii o firma neplatitoare de TVA nu este obligata sa declare nicio achizitie intracomunitara.
Acum depinde pe ce CIF/CUI vi s-a emis prima factura (cea cu TVA din Ungaria); daca este pe codul special de TVA (cel pentru AIC) atunci trebuie sa declaratia AIC in D390.
Faceti in felul urmator: (aveti documentul de achizitie, deci aveti un document palpabil)
- alegeti "T" (taxare inversa) si adaugati factura la intrari valuta
- inregistrati factura lunii februarie in februarie (acum este un pic tarziu) FARA TVA (desi ei au emis-o cu TVA), iar TVA il treceti ca o pozitie suplimentara in factura si ii puneti ca si cont contabil 473
- la primele pozitii (mai putin la pozitia pentru TVA) va comportati ca si cum firma inregistreaza o factura de achizitii intracomunitare
- intocmiti D390 si depuneti-o

IN luna martie veti primi o factura noua.
- stornati prima factura (la cursul la care a fost inregistrat initial, cel din februarie)
- inregistrati factura noua primita in luna in care o primiti.
Nu mai trebuie sa declarati nimic nicaieri.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

balaianum
Mesaje: 13
Membru din: Mie Ian 15, 2014 7:20 pm

Re: Achizitie intracomunitara sc neplatitoare de tva

#10 Mesaj de balaianum »

Mulțumesc!
Si referitor la 301 , trebuie sa plătesc tva la februarie si apoi se reglează la martie?

paturcai
Mesaje: 8077
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: Achizitie intracomunitara sc neplatitoare de tva

#11 Mesaj de paturcai »

NU
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

balaianum
Mesaje: 13
Membru din: Mie Ian 15, 2014 7:20 pm

Re: Achizitie intracomunitara sc neplatitoare de tva

#12 Mesaj de balaianum »

Multumesc

mateis152
Mesaje: 16
Membru din: Mie Ian 04, 2017 8:59 pm

Re: Achizitie intracomunitara sc neplatitoare de tva

#13 Mesaj de mateis152 »

Buna ziua. Ma "lovesc" si eu de situatia asta pentru prima oara. Am citit ce s-a scris mai sus si am inteles asa:
eu neplatitor de tva, iau cif pt AIC in baza 091 de la anaf, achizitionez bunurile pe facture cu TVA emisa de vanzatorul intracomunitar si platesc tva? intocmesc 390 si decont 301 pe cif special aic? si furnizorul trebuie sa-mi scrie pe factura o anumita sintagma.. ? (depun doua formulare 150 pt fiecare cif cate unul)
cand depasesc 10.000 euro achizitii, solicit sa devin platitor de tva cu formular 098 la anaf si anulez cif pt aic tot cu 091. merg pe cui=cif cu decont 300, vies si taxare inversa, iar in situatia asta furnizorul nu-mi mai trece TVA pe factura.

dar daca solicit direct inregistrarea cu 098 ca platitor de tva, am sanse sa merg de la inceput cu taxare inversa?

va fi vorba despre import de masini sh din ue cu vanzare in ro si/sau ue. si btw, in situatia asta eu inregistrez masinile ca mijloace de transport si la vanzare am venituri din vanzare de active? pentru ca mi se pare ca e doar o "Marfa" destinata revanzarii si nu stiu daca e cazul sa fac amortizari cat stau masinile pe stoc, daca stau.

maine merg la anaf insa m-ar ajuta un raspuns rapid.
multumiri anticipate!

mateis152
Mesaje: 16
Membru din: Mie Ian 04, 2017 8:59 pm

Re: Achizitie intracomunitara sc neplatitoare de tva

#14 Mesaj de mateis152 »

am mai gasit asa, rascolind dupa info:
" rezulta ca autoturismele respective sunt cumparate de la persoane impozabile care au calitatea de revanzator al acestora, in sensul ca, obiectul de activitate al vanzatorului este cumpararea si revanzarea autoturismelor prin aplicarea regimului special conform prevederilor art. 313 si 326 din Directiva 112/2006.
In acest caz, cumparatorul din Romania nu datoreaza TVA bugetului de stat din Romania deoarece achizitia este neimpozabila in Romania, fiind taxata in statul membru al furnizorului prin aplicarea cotei TVA la marja sa de profit."
"Achizitiile efectuate de la persoanele impozabile revanzatoare nu sunt impozabile in Romania, conform prevederilor art. 268 alin. (8) lit. c) " Nu sunt considerate operatiuni impozabile in Romania: …..c) achizitiile intracomunitare de bunuri second-hand, ……, in sensul prevederilor art. 312, atunci cand vanzatorul este o persoana impozabila revanzatoare, care actioneaza in aceasta calitate, iar bunurile au fost taxate in statul membru de unde sunt furnizate, conform regimului special pentru intermediarii persoane impozabile, in sensul art. 313 si 326 din Directiva 112,…., iar bunurile au fost taxate in statul membru furnizor, conform regimului special, in sensul art. 333 din Directiva 112; ". Din acest motiv, valoarea acestor achizitii intracomunitare nu se raporteaza prin declaratia informativa cod 390 VIES.
Astfel, cumparatorul din Romania, neinregistrat in scopuri de TVA in regim normal, nu trebuie sa se inregistreze in scopuri de TVA in regim special conform prevederilor art. 317 "Inregistrarea in scopuri de TVA a altor persoane care efectueaza achizitii intracomunitare sau pentru servicii".
Valoarea facturilor emise pentru revanzarea autoturismelor reprezinta baza de calcul a impozitului pe venituri microintreprindere si pentru ca firma nu are nici un angajat trebuie sa calculeze si sa vireze 3% impozit pe venit microintreprindere."

e ok?

adica ce ma sfatuiti? ma inregistrez sau nu? iau cod aic sau incerc cu platitor de tva si intre timp nu cod de aic, nu vies?
care ar fi cea mai corecta si legala solutie?

tobosv790
Mesaje: 2460
Membru din: Mie Mai 06, 2009 12:00 am
Localitate: Locuinta mea de vara (si nu numai) e... la tara

Re: Achizitie intracomunitara sc neplatitoare de tva

#15 Mesaj de tobosv790 »

Buna ziua.
Nu am lucrat pana acum cu achizitii intracomunitare asa ca,scuze pentru gafe:
Am un colaborator, firma romaneasca platitor de tva normal. Ia marfa din Spania , fara tva, de la neplatitor de tva. Factura este in lei (plata se face in lei intr-un cont deschis de furnizor in Romania). Cum inregistrez intrarea (pe global-valoric) in saga si ce declaratii trebuie sa depun in acest caz?
Multumesc frumos!

Scrie răspuns