Activitate transport - cheltuieli carburant

Mesaj
Autor
stroer1948
Mesaje: 627
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Activitate transport - cheltuieli carburant

#1 Mesaj de stroer1948 »

Citeam zilele trecute un articol de-al colegului tomac si printre altele mi-a sarit in ochi faza cu firma de transport care contabiliza cheltuilelile de transport direct pe contul 6022, ANAF-ul nefiind de acord cu aceasta practica. Am si eu un caz similar: firma achizitioneaza carburant pe baza de card, iar la final de luna primeste factura pentru toate alimentarile. Pai eu la ce sa mai fac receptie cand primesc factura la final de luna? Ca respectivul carburant care apare pe factura este "ars" de mult...

cerbui
Mesaje: 78
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:00 am

Re: Activitate transport - cheltuieli carburant

#2 Mesaj de cerbui »

Treceti in cont 6022 in functie de km parcursi si consumul tehnic al autovehicolului;restul este cheltuiala nedeductibila fiscal sau o contabilizati pe stocuri si tineti cont de ea in perioada urmatoare pana se epuizeaza.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Activitate transport - cheltuieli carburant

#3 Mesaj de balazse »

Adica rezervorul ar trebui considerat un "depozit"?
Acum serios, de ce ar trebui sa il tin pe stoc, o data ca nu il tin in bidoane/cisterne?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Activitate transport - cheltuieli carburant

#4 Mesaj de tomac »

Eu scoteam în evidență un abuz al celor de la ANAF în speța respectivă. Nici eu nu aș lucra cu 3022 în cazul dvs. Dacă se facturează alimentarea efectivă de către o terță parte, de ce aș contabiliza pe 3022?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cerbui
Mesaje: 78
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:00 am

Re: Activitate transport - cheltuieli carburant

#5 Mesaj de cerbui »

In unitatile unde exista multe mijloace de transport,exista salariati care se ocupa de consumurile specifice privind carburantii,anvelopele,etc rest in rezervor la combustibil si urmaresc anumiti indicatori de exploatare a parcului auto cum ar fi :tone,tone km, coeficient de exploatare a parcului auto,productivitatea muncii,parcurs mediu zilnic,coeficient de utilizare a capacitatii de transport ,revizii tehnice,km calatori, zile imobilizari etc;Dv trebuie sa-i instruiti cum sa procedeze in cazul alimentarii cu carburanti pentru a nu mai avea discutii cu ANAF ; o umila parere .

stroer1948
Mesaje: 627
Membru din: Joi Oct 01, 2009 12:00 am

Re: Activitate transport - cheltuieli carburant

#6 Mesaj de stroer1948 »

Dar este ilogic ce cere ANAF-ul. Activitatea fiecarei firme difera si nu poti cere un lucru pe general, ca asa sunt ei invatati/obisnuiti.
Chiar si daca alimenteaza cu factura pe loc, soferul pleca in cursa, iar pana se intoarce si preda factura la contabilitate, motorina este deja consumata. Nu e logic sa se faca NIR pentru motorina din rezervor care a fost deja consumata in mare parte.
Ah, daca firma are zeci de masini si are rezervor fix in curte (cum are RATB de ex)., iar soferii alimenteaza din acel rezervor, atunci da, fac NIR cand alimentez rezervorul fix si dau in consum pe masura ce se almenteaza masinile.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Activitate transport - cheltuieli carburant

#7 Mesaj de tomac »

@cerbui
Hai nu, zău, chiar așa? Uite că la mine nu există salariat pentru așa ceva.
Consumul specific e dat de norma internă stabilită de firmă. Kilometrii sunt contorizați de tehnologie, de GPS iar consumul e dat efectiv de alimentări.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cerbui
Mesaje: 78
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:00 am

Re: Activitate transport - cheltuieli carburant

#8 Mesaj de cerbui »

1) Norma interna este corelata cu norma tehnica de consum 2)Daca vrei sa conduci o activitate se impun niste reguli care trebuie respectate de toata suflarea pe care o conduci 3)Datele furnizate de roboti sunt analizate de oameni 4) Ce ar insemna ca atunci cand faci o gogoasa sa iei un sac de faina pe care sa-l treci pe cheltuieliile cu gogoasa ?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24176
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Activitate transport - cheltuieli carburant

#9 Mesaj de balazse »

Pentru CerbuI
4. Cred ca exemplul de mai sus nu este neaparat in corelatie cu cel de carburant.
La gogoasa discutam deja de productie.

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Activitate transport - cheltuieli carburant

#10 Mesaj de tomac »

punctul 4 îl aplic deja. Nu crezi? Aplic inventarul intermitent.Și fac inventar la 3 luni. Iarăși, e vreo problemă?
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

cerbui
Mesaje: 78
Membru din: Vin Noi 17, 2006 1:00 am

Re: Activitate transport - cheltuieli carburant

#11 Mesaj de cerbui »

Atunci cand sunt respectate normele de consum,retetarele,devizele antecalcul,etc si contabilitatea de gestiune,postcalculele exprima realitatea,dupa care,administratorii,patronii pot lua masurile care se impun.

Scrie răspuns