productie zilnica

Mesaj
Autor
bencheac214
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Feb 11, 2017 10:03 am

productie zilnica

#1 Mesaj de bencheac214 »

buna ziua,

tin contabilitatea la o firma cu doua unitati de vanzare (fast-food-uri,covrigarie), in fiecare zi primesc un raport de vanzare cu marfa vanduta in ziua respectiva +zet, intrebare: pot sa operez bonurile de predare la sfarsitul lunii pentru toata productia, sa nu operez in fiecare zi pentru ca imi ia foarte mult timp (1h-1.5h prin meniul Comenzi, productia fiind foarte diversificata)din punct de vedere legal?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: productie zilnica

#2 Mesaj de paturcai »

Din punct de vedere legal nu puteti (cine va opreste altfel?).
Sa inteleg ca doriti sa cumulati la sfarsitul lunii toata productia lunii.
Este o licenta personala, numai ca ar trebui sa o faceti invers: la inceputul lunii faceti productia pentru toata luna. Asa merge!
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

bencheac214
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Feb 11, 2017 10:03 am

Re: productie zilnica

#3 Mesaj de bencheac214 »

Multumesc de raspuns D.le paturcai

Eu ma gandeam ca in cazul unui control daca nu ar avea firma de suferit pentru ca bonurile de consum+bonurile de predare nu se opereaza zilnic asa cum ar se si produc.

o sa-mi iau ca reper productia din luna precedenta si sa-mi fac productia la inceputul lunii.

inca o intrebare: nir-urile operate trebuie sa existe si la unitatea de vanzare pe suport de hartie sau ii ok daca sunt operate electronic si atasate la facturi in locul unde se opereaza, altul decat unitatile de vanzare? eu dupa ce operez in program le listez in dublu exemplar, unu il atasez la factura si unu il duc la unitate

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: productie zilnica

#4 Mesaj de herganiec »

notele de receptie trebuie sa existe la unitate (ca acolo se receptioneaza marfa si trebuie facute de cineva de acolo)
ca dvs le primiti apoi factura si receptia (saptamanal sau periodic) e altceva, le operati doar in calcualtor fara sa le mai listati.

si eu am productie de paine si specialitati care apoi se distribuie la magazinele proprii,.. si saptamanal primesc un centralizator cu ce s-a produs si ce s-a vandut pe Z-uri care le operez centralizat saptamanal. Nu au fost probleme la verificari. Doar ca am facut obligatoriu inventarul cantitati-valori la sf de luna pt a regla sotruile fisize cu scriptice.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: productie zilnica

#5 Mesaj de paturcai »

Tineti aproape de colegul HerganieC (il salut cu drag cu aceasta ocazie pentru ca nu ne-am mai intalnit pe aici de ceva vreme) pentru ca stie (cred ca este unul dintre cei mai vechi utilizatori de SAGA si are multe MULTE solutii interesante pentru probleme de genul asta.
;)

Fiti exact ca Simona de la ELEFANT.RO care imi scrie in nestire de vreo 2 ani si tot imi face placere sa primesc de la ea emailuri.
;)
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

bencheac214
Mesaje: 16
Membru din: Sâm Feb 11, 2017 10:03 am

Re: productie zilnica

#6 Mesaj de bencheac214 »

D.le Herganie C. multumesc pentru raspuns,atunci raman la modul de operare de pana acum, operat facturile si trimise nir-urile la unitate zilnic din moment ce nu exista alta persoana care sa faca nir-urile la unitate.

In ceea ce priveste productia am in minte o idee (partial testata) ce include utilizarea Excel-ului si Import date in Saga si ma gandesc sa procedez ca d.voastra, productia operata saptamanal insa nu cred ca as putea obtine un inventar lunar din partea administratorului.

Avatar utilizator
herganiec
Mesaje: 8248
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: productie zilnica

#7 Mesaj de herganiec »

Trebuie sa aveti periodic un inventar pentru a corela cantitatile faptice cu cele scriptice.. apoi daca apar lipsuri in magazie, se va stii din ce perioada si nu riscati sa aveti pierderi mari la inventar.
“Tot ceea ce este necesar pentru ca răul să triumfe, este ca oamenii buni să nu facă nimic.” (Edmund Burke)

Scrie răspuns