Casa de marcat

Mesaj
Autor
ignatc189
Mesaje: 99
Membru din: Mar Ian 28, 2014 2:41 pm

Casa de marcat

#1 Mesaj de ignatc189 »

Buna ziua!

Va rog sa ma lamuriti intr-o problema privind o casa de marcat. Un magazin de abia deschis, a preluat in comodat, de la o PF, o casa de marcat si un cantar. Casa de marcat au fiscalizat-o, cantarul urmeaza sa mearga sa-l verifice.
Intrebarea este: Pe baza contractului de comodat se face NIR la casa de marcat ca obiect in sine, cu valoare 0, sau este suficienta factura de la firma care a facut fiscalizarea? Ei au facturat servicii: listare si fiscalizare si o memorie fiscala.
La fel si la cantar: se va face receptie pe baza contractului ca un bun primit gratuit in gestiune, sau este suficient contractul de comodat pentru amandoua?
Multumesc!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Casa de marcat

#2 Mesaj de tomac »

Nu cred că a putut lua în comodat casă de marcat. Pur și simplu nu cred așa ceva.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ignatc189
Mesaje: 99
Membru din: Mar Ian 28, 2014 2:41 pm

Re: Casa de marcat

#3 Mesaj de ignatc189 »

E adevarat ca nu am vazut contractul efectiv. Mi s-a spus ca au acordul fostului proprietar in contract pentru a fiscaliza casa de marcat, iar la sfarsitul contractului sa o predea cum au preluat-o.
Ideea de baza e ca nu au niciun document justificativ pentru casa de marcat, doar factura de fiscalizare de la un distribuitor autorizat, si nu prea cred ca e in regula doar atat. Cum faci dovada ca acea casa de marcat e a ta? Cu acea factura doar faci dovada ca ai fiscalizat o casa de marcat cu datele tale.
Va rog sa-mi dati o sugestie, cum s-ar putea proceda ca sa se poata face intrare la acea casa de marcat!

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Casa de marcat

#4 Mesaj de tomac »

Nu o fiscalizează nimeni dacă nu se face dovada că e de la un distribuitor autorizat.
Așa că de aceea nu cred că e pe comodat.
Nu e nici o problemă dacă nu aveți document de intrare - dacă e fiscalizată pe firmă nimeni nu mai întreabă de document de achiziție. Poate s-a pierdut.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ignatc189
Mesaje: 99
Membru din: Mar Ian 28, 2014 2:41 pm

Re: Casa de marcat

#5 Mesaj de ignatc189 »

Multumesc de lamuriri!

Da, e fiscalizata, asa ca ar trebui sa fie in regula. M-am linistit! :))

mocanum788
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 20, 2013 12:24 pm

Re: Retur Casa de marcat

#6 Mesaj de mocanum788 »

Buna ziua,
Imi puteti spune, va rog, ce inregistrari contabile trebuiesc facute atunci cand s-a vandut casa de marcat distribuitorului autorizat. Am primit o factura in rosu si am taiat chitanta pe banii primiti.
Inregistrez ca si venit sau cheltuiala in rosu?

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: Casa de marcat

#7 Mesaj de tomac »

Fie pe 603 în roșu dar dacă nu mai aveți nimic pe 603 nu e normal să ajungeți la rulaje totale negative, fie pe 7583.

Nu vă mai răspund pe blog. Văd că ați întrebat și acolo :)
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

mocanum788
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 20, 2013 12:24 pm

Re: Casa de marcat

#8 Mesaj de mocanum788 »

Multumesc pt.raspuns!
Facusem deja.Am tot evitat sa pun in 7583 pt.ca nu mi se parea corecta inregistrarea dar am vazut ca in nota a facut 401=7583.(si da, in 603 nu am rulaj)

mocanum788
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 20, 2013 12:24 pm

Re: Casa de marcat

#9 Mesaj de mocanum788 »

Buna ziua!
Am o alta nelamurire...am contat in 7583 acea factura in rosu cu returul casei de marcat...ce fac acum la trimestru? Pt.impozit venit micro, impozitez suma care de fapt nu este o vanzare pe o factura de la mine? Ma gandesc ca daca mi-ar fi permis sa contez in ct.603 nu mai imi puneam intrebari. (de anul asta sunt micro)
Multumesc!

mocanum788
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 20, 2013 12:24 pm

Re: Casa de marcat

#10 Mesaj de mocanum788 »

Multumesc si aici pt.raspunsul de pe blog! ;)

costachet982
Mesaje: 866
Membru din: Mie Dec 03, 2008 12:00 am

Re: Casa de marcat

#11 Mesaj de costachet982 »

buna ziua
tot de casa de marcat legat intreb
intreb poate sunt cazuri si nu stiu eu
se poate vinde o casa de marcat de la o firma la alta ?
firma A are o casa de marcat fiscalizata si nu mai are activitate , firma B doreste sa o foloseasca si implicit sa o cumpere
se poate defiscaliza de pe A predat memorei la anfa si apoi vanduta catre B , cumparat memorie si fiscalizata.
nu stiu daca tehnic se poate dar intreb.

multumesc anticipat ptr eventuale pareri.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Casa de marcat

#12 Mesaj de fagarasa176 »

costachet982 scrie:se poate vinde o casa de marcat de la o firma la alta ?
Nu
tomac scrie:Nu o fiscalizează nimeni dacă nu se face dovada că e de la un distribuitor autorizat.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

Scrie răspuns