Achizitie intracomunitara - schimbare perioada de raportare

Mesaj
Autor
iliesc853
Mesaje: 133
Membru din: Vin Iun 14, 2013 11:33 am

Achizitie intracomunitara - schimbare perioada de raportare

#1 Mesaj de iliesc853 »

O firma platitoare de TVA la trimestru, are o achizitie intracomunitara in luna februarie. In luna martie trebuie sa depuna decont de TVA pentru ianuarie si februarie.
Pentru a putea face decontul de TVA si D394 pentru aceste 2 luni cum trebuie sa fac setarile in Saga?
Pentru a avea sold corect la februarie la contul 442 trebuie sa fac manual inregistrarile referitoare la TVA si doar din martie cand am TVA lunar (doar pentru luna martie) Saga face automat inregistrarile?

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24178
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Achizitie intracomunitara - schimbare perioada de raport

#2 Mesaj de balazse »

Devalidezi inchiderea de TVA pe luna februarie, dupa care mergi la "administrare" -> "configurare societati" -> "detalii impozit si TVA.." si adaugi o pozitie cu "inregistrare in scopuri de TVA lunara" (atentie, verifica ca sa fie completat pe o perioada anteriora si inregistrarea pe trimestrial), completezi data de "01.03.2017" si salvezi.
Acum validezi inchiderea de TVA pe luna februarie si veo observa ca s-a generat nota contabila, iar daca generezi D.300 si D.394 osa fi generat pe 2 luni (ian-feb 2017).
Sa nu uiti ca trebuia sa depui D.092.

PS. Data viitoare problemele referitor la "SAGA C" nu le posta in sectiunea "SAGA B". :wink:

iliesc853
Mesaje: 133
Membru din: Vin Iun 14, 2013 11:33 am

Re: Achizitie intracomunitara - schimbare perioada de raport

#3 Mesaj de iliesc853 »

Mersi frumoooos pentru raspunsul ca la carte :D

PS: Scuze, nici nu am observat.

Scrie răspuns