gestiuni CV la pret de vanzare

Mesaj
Autor
dobrem821
Mesaje: 9
Membru din: Mar Aug 19, 2008 12:00 am

gestiuni CV la pret de vanzare

#1 Mesaj de dobrem821 »

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu modul in care trebuie sa setez optiunile in cazul in care am:
-o gestiune Depozit - Cantitativ Valorica la pret vanzare (bifa) ;
-o gestiune Magazin - CV la pret vanzare (bifa);
-o gestiune productie - CV

La preluare am introdus stocurile in configurare societati - preluare stocuri, unde am completat pretul de vanzare al fiecarui element din primele 2 gestiuni.

Produc marfurile pe baza de retetar. Din gestiunea Productie transfer in gestiunea Magazin folosind Operatii --> Transferuri (am denumiri distincte ale produselor pentru fiecare gestiune). Am completat si coloana pret nou la produsul transferat (am crezut ca de aici poate aparea diferenta).

Dupa inchiderea lunii am constatat ca am valori diferite in balanta de verificare si Situatie stocuri (unde am bifat "la pret de vanzare" pentru a vedea stocurile). Normal ar fi sa fie aceleasi valori, dar gresesc undeva si nu imi dau seama unde. De asemenea, debitul contului 371 pe gestiunea marfa nu corespunde valorii intrarilor din situatia de stocuri la pret de vanzare la aceasta gestiune.

Inregistrarile la pret vanzare le-am preluat si nu pot sa schimb metoda de evaluare in cursul anului.

Va multumesc foarte mult pentru ajutor.

dobrem821
Mesaje: 9
Membru din: Mar Aug 19, 2008 12:00 am

Re: gestiuni CV la pret de vanzare

#2 Mesaj de dobrem821 »

Va rog frumos, ma puteti ajuta cu niste link-uri sau sa-mi spuneti ce ati facut daca ati avut o situatie asemenatoare?
Multumesc

Scrie răspuns