factura publicitate catre Google

Mesaj
Autor
tanchism176
Mesaje: 117
Membru din: Lun Feb 15, 2010 12:00 am

factura publicitate catre Google

#1 Mesaj de tanchism176 »

In fiecare luna srl-ul pe care il reprezint incaseaza o suma de la google pt publicitate. Sunt platitor de tva. Google de factura nu are nevoie, dar eu trebuie sa o intocmesc. Ce scriu pe factura 'Neimpozabil in Romania"sau "taxare inversa"? Pentru publicitate trebuie sa platesc ceva? Multumesc.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: factura publicitate catre Google

#2 Mesaj de paturcai »

SUnt niste venituri din servicii
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tanchism176
Mesaje: 117
Membru din: Lun Feb 15, 2010 12:00 am

Re: factura publicitate catre Google

#3 Mesaj de tanchism176 »

da servicii sunt. si?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: factura publicitate catre Google

#4 Mesaj de paturcai »

Intracomunity delivery
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tanchism176
Mesaje: 117
Membru din: Lun Feb 15, 2010 12:00 am

Re: factura publicitate catre Google

#5 Mesaj de tanchism176 »

Adica?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: factura publicitate catre Google

#6 Mesaj de paturcai »

Scrieti pe factura: Intracomunity delivery / Livrare intracomunitara
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

tanchism176
Mesaje: 117
Membru din: Lun Feb 15, 2010 12:00 am

Re: factura publicitate catre Google

#7 Mesaj de tanchism176 »

Multumesc mult. Si pentru publicitate am ceva taxe de platit?

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: factura publicitate catre Google

#8 Mesaj de paturcai »

Codul Fiscal 2017:
ART. 477 - Taxa pentru serviciile de reclamă şi publicitate
(1) Orice persoană care beneficiază de servicii de reclamă şi publicitate în România în baza unui contract sau a unui alt fel de înţelegere încheiată cu altă persoană datorează plata taxei prevăzute în prezentul articol, cu excepţia serviciilor de reclamă şi publicitate realizate prin mijloacele de informare în masă scrise şi audiovizuale.
(2) Publicitatea realizată prin mijloace de informare în masă scrise şi audiovizuale, în sensul prezentului articol, corespunde activităţilor agenţilor de publicitate potrivit Clasificării activităţilor din economia naţională - CAEN, cu modificările ulterioare, respectiv publicitatea realizată prin ziare şi alte tipărituri, precum şi prin radio, televiziune şi internet.
(3) Taxa prevăzută în prezentul articol, denumită în continuare taxa pentru servicii de reclamă şi publicitate, se plăteşte la bugetul local al unităţii administrativ-teritoriale în raza căreia persoana prestează serviciile de reclamă şi publicitate.
(4) Taxa pentru servicii de reclamă şi publicitate se calculează prin aplicarea cotei taxei respective la valoarea serviciilor de reclamă şi publicitate.
(5) Cota taxei se stabileşte de consiliul local, fiind cuprinsă între 1% şi 3%.
(6) Valoarea serviciilor de reclamă şi publicitate cuprinde orice plată obţinută sau care urmează a fi obţinută pentru serviciile de reclamă şi publicitate, cu excepţia taxei pe valoarea adăugată.
(7) Taxa pentru servicii de reclamă şi publicitate prevăzută la alin. (1) se declară şi se plăteşte de către prestatorul serviciului de reclamă şi publicitate la bugetul local, lunar, până la data de 10 a lunii următoare celei în care a intrat în vigoare contractul de prestări de servicii de reclamă şi publicitate.
***
Alin. (7) al art. 477 a fost modificat de pct. 3 al art. I din LEGEA nr. 112 din 27 mai 2016, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 408 din 30 mai 2016, care modifică art. V din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 41 din 30 septembrie 2015, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 733 din 30 septembrie 2015.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: factura publicitate catre Google

#9 Mesaj de paturcai »

Codul Fiscal 2017:
ART. 477 - Taxa pentru serviciile de reclamă şi publicitate
(1) Orice persoană care beneficiază de servicii de reclamă şi publicitate în România în baza unui contract sau a unui alt fel de înţelegere încheiată cu altă persoană datorează plata taxei prevăzute în prezentul articol, cu excepţia serviciilor de reclamă şi publicitate realizate prin mijloacele de informare în masă scrise şi audiovizuale.

Cu alte cuvinte NU SE DATOREAZA TAXA ASUPRA PUBLICITATII realizate prin mijloacele de informare în masă scrise şi audiovizuale
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: factura publicitate catre Google

#10 Mesaj de septimiuv »

Cred că n-ai înțeles ce se întâmplă cu reclama pe google.
Nu tanchism176 își face reclamă. Primește niște bani pentru reclama pe care o face google altora.

paturcai
Mesaje: 8076
Membru din: Mie Feb 07, 2007 12:00 am

Re: factura publicitate catre Google

#11 Mesaj de paturcai »

OK poate nu am inteles dar sa reluam un pic ceea ce TanchisM176 scrie:
incaseaza o suma de la google pt publicitate....Google de factura nu are nevoie, dar eu trebuie sa o intocmesc.
CUi sa intocmeasca factura? Celor pentru care Google face reclama? Google ca si Facebook, emite factura pentru publicitatea pe care o face unei firme.
Sa inteleg ca de fapt Google da niste bani pentru gazduirea publicitatii pe anumite site-uri?
Adica pe site-ul lui Tanc Google plaseaza publicitate si pentru asta Tanc primeste o suma de bani.
Daca e asa atunci avem o inchiriere/prestare de serviciu pe care Google o face pe site-ul lui Tanc si nimic mai mult.
In aceasta situatie (citez: Google de factura nu are nevoie) o consider (suma primita) venituri din prestari de servicii.
Am vazut viitorul. Nu mi-l permit!

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11914
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: factura publicitate catre Google

#12 Mesaj de septimiuv »

Ai văzut că te-ai dumerit?

Scrie răspuns