facturare servicii intracomunitare

Mesaj
Autor
vranceam
Mesaje: 238
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: BOZOVICI

facturare servicii intracomunitare

#1 Mesaj de vranceam »

Am o situatie incurcata si rugamintea sa imi comunicati daca nu e corect.
O firma neplatitoare de tva din Ro are angajati romani la curatenie pe care ii detaseaza in UE la diverse pers fizice.Face contract cu pers fizica din UE de ex pt 1 pers 1700 euro pe luna din care 1200 sunt platiti acolo direct angajatului detasat de la firma din RO angajat cu minimul pe economie.Diferenta de suma este tratata ca diurna,firma este microintreprindere.FIRMA din RO a facturat suma integrala 1700 euro desi s-a incasat efectiv 500 euro in cont,comisionul firmei.Din diferenta de 1200 se scade net-ul din stat convertit in euro si se contabilizeaza ca diurna.In acest ritm firma va depasi in curand plafonul si trebuie sa se declare platitoare de tva.Sugereaza ca ar trebui facturat doar comisionul ceea ce eu nu consider corect intrucat nu am cum sa contabilizez suma reala pe care o primeste angajatul roman.Intrucat angajatul nu primeste lei din RO de la firma,statul de plata fiind in lei am un rest de plata pe care nu am pe ce baza sa il achit decat compensandu-l cu diurna.Felul in care se platesc sumele sunt specificate in contractul incheiat intre parti.Stiti pe cineva care lureaza altfel ,nu stiu daca este suficient de corect dpdv legal.

Scrie răspuns