Transmitere REVISAL revocare din functie a administratorului

Mesaj
Autor
apostola137
Mesaje: 2
Membru din: Vin Oct 02, 2015 11:13 am

Transmitere REVISAL revocare din functie a administratorului

#1 Mesaj de apostola137 »

Buna ziua,

Firma are 2 administratori inregistrati in actul constitutiv dare care au si contract individual de munca pentru functia de administrator.
In situatia in care prin Hotararea Adunarii Generale a Asociatilor unul din administratori este revocat din firma (in urma furtului de informatii pe care le furniza unei alte firme la care devenise de curand acociat si administrator) pe baza carui articol ii inchid CIM in programul Revisal ? In afara de modificarea actului constitutiv din punct de vedere al CIM ce documente mai trebuie intocmite ? (presupun ca o decizie de incetare CIM cf art ? avand la baza decizia AGA de revocare). Multumesc celor care ma pot ajuta sa clarific situatia.

Avatar utilizator
balazse
Mesaje: 24115
Membru din: Vin Iun 20, 2008 12:00 am
Localitate: Satu Mare

Re: Transmitere REVISAL revocare din functie a administrator

#2 Mesaj de balazse »

Bine ai venit pe forum!
Dupa parerea mea, functia de administrator conform AGA nu are nici o relevanta functiei de administrator conform CIM.
Daca prin CIM/regulament inter a incalcat vreo prevedere atunci ii poti desface contractul pe baza art.61, dar atentie deoarece trebuie sa fie bine intemeiat decizia si documentat ca sa nu te trezesti cu probleme ulterior.

apostola137
Mesaje: 2
Membru din: Vin Oct 02, 2015 11:13 am

Re: Transmitere REVISAL revocare din functie a administrator

#3 Mesaj de apostola137 »

Multumesc

chirodeaf417
Mesaje: 54
Membru din: Mie Ian 11, 2012 2:58 pm

Re: Transmitere REVISAL revocare din functie a administrator

#4 Mesaj de chirodeaf417 »

Administrator-asociat fondator al firmei care este si pensionar, la o firma cu punct de lucru comert, poate "lucra" la punctul de lucru fara CIM?
In cazul unui control ITM care il gaseste operand in casa de marcat poate fi amendat ca nu are CIM?

Scrie răspuns