ajustare tva

Mesaj
Autor
costead
Mesaje: 137
Membru din: Joi Ian 10, 2013 12:43 pm

ajustare tva

#1 Mesaj de costead »

In decembrie 2016 o societate platitoare de tva a cumparat o cladire si un teren de la o firma platitoare de tva . Se face taxare inversa 4426=4427
Din 2017 se inchiriaza cladirea si se opteaza pentru chirie fara tva - operatiune scutita fara drept de deducere .
Mai trebuie sa fac ajustarea tva dedus din moment ce am facut concomitent si colectare la cumparare ? Si daca DA pe ce perioada ar trebui sa fac ajustarea ?

Va multumesc pentru raspunsuri !

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ajustare tva

#2 Mesaj de tomac »

Eu zic că nu. ANAF, din păcate, zice că da deși nu explică de ce. Se leagă doar de ajustarea dreptului de deducere deși eu am și colectat.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

costead
Mesaje: 137
Membru din: Joi Ian 10, 2013 12:43 pm

Re: ajustare tva

#3 Mesaj de costead »

Multumesc pentru raspuns . Am pus o intrebare in scris si la Anaf . Sunt curioasa sa vad ce mi se raspunde peste o luna .

costead
Mesaje: 137
Membru din: Joi Ian 10, 2013 12:43 pm

Re: ajustare tva

#4 Mesaj de costead »

D-le Tomac in continuarea discutiei despre ajustarea tva , spuneti-mi va rog , cum inregistrez in saga ajustarea .
Articolul este 635=4426 si cum il inregistrez ? Merg la articole contabile sau la intrari ?
Va multumesc !

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: ajustare tva

#5 Mesaj de scortarum »

@Tomac asta-i explicatia.
In contextul celor mentionate mai sus, subliniem faptul ca aplicarea taxarii inverse la cumpararea, sau dupa caz constructia, modernizarea sau transformarea unui bun imobil, nu afecteaza operatiunea de ajustare, taxarea inversa reprezentand numai o masura de simplificare a platii taxei pe valoarea adaugata, dar totusi taxa este considerata dedusa.
E de aici http://discutii.mfinante.ro/static/10/M ... ustare.htm

Anaf se bazeaza pe art. 326 (5)

Persoanele impozabile prevăzute la alin. (4) evidențiază taxa aferentă bunurilor importate în decontul prevăzut la art. 323 , atât ca taxă colectată, cât și ca taxă deductibilă, în limitele și în condițiile stabilite la art. 297 - 301.

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: ajustare tva

#6 Mesaj de scortarum »

@costead - cu 1/20 in fiecare an, vezi art. 305 (5) a)

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25898
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: ajustare tva

#7 Mesaj de tomac »

Problema e așa: ajustarea TVA dedus e logic să o facă dacă ar influența sau nu bugetul. Taxarea inversă nu are nimic de-a face cu asta, nu influențează defel bugetul. Mai ales la AIC de exemplu.
Mai mult odată cu deducerea se și colectează TVA, deci se aplică principiul acela de taxare a operațiunii. Nu sunt eu singurul care nu consideră normală o astfel de atitudine :)
Toate discuțiile sunt legate de faptul că se exercită dreptul de deducere al TVA la taxarea inversă, ceea ce este evident adevărat, dar sunt situații anormale legate de ajustare.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: ajustare tva

#8 Mesaj de roncovf »

Păi, sigur că nu are logică. De ce nu s-ar ajusta și TVA colectată, atunci?

scortarum
Mesaje: 436
Membru din: Vin Sep 26, 2014 9:45 am
Localitate: Cluj-Napoca

Re: ajustare tva

#9 Mesaj de scortarum »

Tomac sa nu crezi ca n-as fi si eu de aceeasi parere cu tine :D, doar am spus de unde are Anaf-ul meteahna asta proasta.

Scrie răspuns