Cursul de schimb valutar pentru o factura de livrare intraco

Mesaj
Autor
nitah
Mesaje: 344
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Cursul de schimb valutar pentru o factura de livrare intraco

#1 Mesaj de nitah »

Va rog frumos sa ma lamuriti ref cursul de schimb valutar ,pentru o factura emisa catre un client din Franta .
La ce curs valutar se calculeaza : la cursul de la data emiterii facturii sau la cursul euro BNR,anterior zilei respective ?

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: Cursul de schimb valutar pentru o factura de livrare int

#2 Mesaj de zaineal »

cursul care vi-l da saga

nitah
Mesaje: 344
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: Cursul de schimb valutar pentru o factura de livrare int

#3 Mesaj de nitah »

Multumesc,cursul valutar pe care mi-l da programul Saga ,pt o livrare intracomunitara este cursul BNR ,anterior dateiemiterii facturii.
Am o problema cu cei de la Fisc ,pt un decont de eroare materiala pt TVA /martie 2017 ,ei sustin ca e corect cursul comunicat de BNR ,din data emiterii facturii.

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Cursul de schimb valutar pentru o factura de livrare int

#4 Mesaj de fagarasa176 »

nitah scrie:este cursul BNR ,anterior dateiemiterii facturii.
Asa si trebuie
nitah scrie:ei sustin ca e corect cursul comunicat de BNR ,din data emiterii facturii.
Serios? :roll:
Si mai fac si greva ca sunt prost platiti
ART. 290 - Cursul de schimb valutar
(2) Dacă elementele folosite pentru stabilirea bazei de impozitare a unei operațiuni, alta decât importul de bunuri, se exprimă în valută, cursul de schimb care se aplică este ultimul curs de schimb comunicat de Banca Națională a României sau ultimul curs de schimb publicat de Banca Centrală Europeană ori cursul de schimb utilizat de banca prin care se efectuează decontările, valabil la data la care intervine exigibilitatea taxei pentru operațiunea în cauză, iar, în cazul operațiunilor supuse sistemului TVA la încasare prevăzut la art. 282 alin. (3) - (8), la data la care ar fi intervenit exigibilitatea taxei pentru operațiunea în cauză dacă nu ar fi fost supusă sistemului TVA la încasare. în situația în care se utilizează cursul de schimb publicat de Banca Centrală Europeană, conversia între monede, altele decât moneda euro, se realizează prin intermediul cursului de schimb al monedei euro pentru fiecare dintre monede. în contractele încheiate între părți trebuie menționat dacă pentru decontări va fi utilizat cursul de schimb al unei bănci comerciale, în caz contrar aplicându-se cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României sau cursul de schimb publicat de Banca Centrală Europeană.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: Cursul de schimb valutar pentru o factura de livrare int

#5 Mesaj de roncovf »

Chiar așa. Sunt proști. Plătiți.

Scrie răspuns