Mijloace fixe

Mesaj
Autor
popai447660
Mesaje: 4
Membru din: Joi Dec 10, 2015 9:27 am

Mijloace fixe

#1 Mesaj de popai447660 »

Buna ziua,
am o problema privind incadrarea in grupa si cod clasificare a doua MF si anume:
1. Rezervor apa si hidrofor (val. cont. 5646 lei)
2. Filtru automat + dedurizator apa (val. cont. 7458 lei)
Ma poate ajuta cineva?
Multumesc cu anticipatie. :?: :?: :?:

Avatar utilizator
fagarasa176
Mesaje: 8241
Membru din: Mar Ian 12, 2010 12:00 am
Localitate: ..la mare...la soare
Contact:

Re: Mijloace fixe

#2 Mesaj de fagarasa176 »

1. cod 2.1.17.4.A.
2. cod 2.1.24.4.
Stiu ca sunt prost, dar cand ma uit in jur prind curaj!

pomparaus
Mesaje: 4186
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Mijloace fixe

#3 Mesaj de pomparaus »

Pt.Fagarasa176: te rog mult, poate imi zici si mie unde ai vedea tu incadrat ca mijloc fix "sistem de mixare bentonita cu rezervor de 1000 l" asa scrie pe factura, administratorul mi-a zis ca e un mixer pentru bentonita (face lucrari de foraj).
Multumesc anticipat!

campeanug
Mesaje: 3
Membru din: Lun Ian 25, 2010 12:00 am

Re: Mijloace fixe

#4 Mesaj de campeanug »

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema,mentionez ca nu am avut pana acum aceasta situatie.
Am achizitionat un mijloc fix pe care l-am platit cu un avans de 50% de la societate iar diferenta mi-a fost platita de o societate
nebancara(un IFN) cu care am incheiat un contract de credit(va spun mi-a fost platita deoarece societatea respectiva nu mi-a virat suma contractata in cont ci a fost platita catre furnizorul de mijloc fix).Va rog sa-mi spuneti ce inregistrari contabile trebuie sa fac pentru acel credit si daca trebuie sa solicit documentul de plata(extrasul de banca)pe care l-a facut catre furnizorul utilajului.Mentionez ca sunt in posesia utilajului cu documentele de predare primire si de punere in functiune.

Va multumesc!

pomparaus
Mesaje: 4186
Membru din: Vin Iun 06, 2014 10:47 am

Re: Mijloace fixe

#5 Mesaj de pomparaus »

- Factura cu valoarea de intrare a mijlocului fix e emisa pe numele firmei tale?
Tu ai platit 50% din valoarea ei, iar restul facturii a fost platita de acel IFN in numele firmei tale (asa inteleg eu).
Ceri de la acel IFN documentul de plata si stingi factura furnizorului cu suma respectiva in baza contra ctului incheiat cu IFN-ul.

robut
Mesaje: 1080
Membru din: Lun Iun 18, 2007 12:00 am

Re: Mijloace fixe

#6 Mesaj de robut »

Buna ziua,
am si eu o problema cu mijloacele fixe, pe care as dori s-o rezolv cat mai legal , de aceea am nevoie de ajutor:
actualul patron a cumparat o societate infiintata in 1994, prin anul 2000. Societatea avea activitatea suspendata de ani buni.Vechii patroni dupa ce au vandut societatea, au plecat din tara. Cand am preluat eu contabilitatea (la cateva luni dupa cumparare) am constatat ca lipsesc multe obiecte de inventar si mijloace fixe, care existau doar pe hartie. Printre acestea erau si 3 beciuri si un siloz de nutret care au fost achizitionate cu preturi foarte mici.L-am intrebat daca are aceste bunuri si mi-a spus ca nu mai exista, beciurile au fost acoperite cu pamant si pentru activitatea pe care o desfasoara nu are nevoie de asa ceva, drept urmare le-am scos din evidenta contabila.Pentru teren a avut un contract de concesiune (asta am aflat-o acum), la care a renuntat si nu a platit nimic de cand tin contabilitatea acestei firme, si drept urmare cei de la primarie i-au reziliat contractul ( imi inchipui.....dupa atatia ani).
Acum patronul s-a sucit si vrea sa puna mana pe teren si drept urmare vrea ca aceste mijloace fixe sa-i apara in contabilitate.
Va rog sa-mi spuneti cum pot rezolva aceasta situatie......inafara de ai pune actele in brate .

Scrie răspuns