modificare D010

Mesaj
Autor
lazard187
Mesaje: 17
Membru din: Mar Iun 30, 2015 2:35 pm

modificare D010

#1 Mesaj de lazard187 »

Buna ziua, dupa ultima actualizare a programului, am vazut ca sa reactualizat declaratia 010. stie cineva ce termen de depunere are?? si daca nu am contract cu un contabil expert mai trebuie depusa??

Avatar utilizator
tomac
Mesaje: 25996
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Beiuş, Bihor

Re: modificare D010

#2 Mesaj de tomac »

Termenul de depunere e același. 15 zile de la modificarea datelor din vectorul fiscal.
Nu contează că aveți sau nu contract cu expert contabil. Acea anexă se completează numai dacă aveți un astfel de contract, altfel nu.
Cu cât știu mai multe cu atât îmi dau seama că știu prea puțin.

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: modificare D010

#3 Mesaj de ioni459 »

In instructiunile de completare asa scrie, ca se depune numai daca apar modificari, dar daca datele din vector nu se modifica...sa zicem 5 ani de acum in colo, nu se interpreteaza ca nu sunt actualizate informatiile pe noul formular?

si atunci ar trebui depusa D010 acum pana pe 25 mai completat la caseta ''NU'' , ce ziceti?

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: modificare D010

#4 Mesaj de ferenta »

Dacă tot ne întrebi ce zicem, eu zic să depui în fiecare lună, până în 25! :P :wink:
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

ioni459
Mesaje: 780
Membru din: Lun Ian 24, 2011 12:00 am

Re: modificare D010

#5 Mesaj de ioni459 »

In fiecare luna NU am sa depun :shock: , ci numai luna aceasta pana pe 25 mai.

ferenta
Mesaje: 2867
Membru din: Joi Sep 04, 2008 12:00 am

Re: modificare D010

#6 Mesaj de ferenta »

:)
Norocul este ceea ce are loc atunci când pregătirea se întâlnește cu șansa!

ciobanum
Mesaje: 997
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am

Re: modificare D010

#7 Mesaj de ciobanum »

Buna ziua, intr`un alt topic despre noua D010 se mentioneaza ca se depune pana maine, 25 mai, doar daca exista modificari in vectorul fiscal, nu doar pentru a completa datele existente pe noul formular, corect? Multumesc

nitah
Mesaje: 344
Membru din: Joi Sep 22, 2016 8:51 am

Re: modificare D394

#8 Mesaj de nitah »

Va rog frumos , pt D 394 /aprilie ,se poate depune ?

Multumesc.

nastachim
Mesaje: 64
Membru din: Lun Mar 22, 2010 12:00 am

Re: modificare D010

#9 Mesaj de nastachim »

Pe www.cabinetexpert.ro blog contabilitate gasiti o precizare data de ANAF cu privire la D 010.

nastachim
Mesaje: 64
Membru din: Lun Mar 22, 2010 12:00 am

Re: modificare D010

#10 Mesaj de nastachim »

Potrivit ANAF Tg-Mures – detalii de pe grup – ” Persoana care face contabilitatea, nu este o informatie cuprinsa in vectorul fiscal. In consecinta, noi (n.r. – ANAF Mures) am considerat ca nu se aplica prevederile referitoare la termenul de 15 zile pentru depunerea declaratiei si nu vom aplica sanctiuni pentru depasirea acestuia. Deci nu e obligatoriu sa aduceti 010 pana la 25.05.2017. Depunerea anexei este insa obligatorie la formularele 010 pe care le aduceti pentru a anunta alte modificari ale vectorului fiscal (impozit profit, micro, TVA, salariati, etc).”
NOTA REDACTIEI – din reactiile de pe grup, aproape toti colegii din judete, au sunat la ANAF local, de unde li s-a spus ca nu trebuie sa aduca D 010, pentru firma existenta, special pentru comunicarea contabilului.

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: modificare D010

#11 Mesaj de zaineal »

Termen-limită depunere Formular 010

Termenul-limită pentru depunerea Formularului 010 cuprinzând informații referitoare la organizarea și conducerea contabilității pe bază de contracte de prestări servicii în domeniul contabilității este de 15 zile de la publicarea Ordinului nr. 1.382/2017 în Monitorul Oficial (data publicării: 10.05.2017).
Conform Codului de procedură fiscală, depunerea declarației se face la ghișeu, în format hârtie, sau prin poștă (pentru a se evita aglomerația de la ghișeu), prin scrisoare (cu valoare) recomandată, cu confirmare de primire.
Reamintim că în Monitorul Oficial din 10.05.2017 a fost publicat Ordinul nr. 1.382/2017 privind modificarea anexei nr. 1 la Ordinul președintelui Agenției Naționale de Administrare Fiscală nr. 3.698/2015 pentru aprobarea formularelor de înregistrare fiscală a contribuabililor și a tipurilor de obligații fiscale care formează vectorul fiscal. Conform ordinului amintit, modificarea Formularului 010 (Declarație de înregistrare fiscală/Declarație de mențiuni/Declarație de radiere pentru persoane juridice, asocieri și alte entități fără personalitate juridică) constă în introducerea unor informații referitoare la organizarea și conducerea contabilității contribuabililor pe bază de contracte de prestări servicii în domeniul contabilității. Nota de fundamentare menționează că modificarea a fost introdusă deoarece la nivelul Agenției Naționale de Administrare Fiscală nu sunt disponibile informații cu privire la existența contractelor de prestări servicii de contabilitate.
Concret, în urma modificării, Formularul 010 se completează și cu informații referitoare la denumirea persoanei juridice/numele și prenumele persoanei fizice, autorizată potrivit legii, membră a Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România (CECCAR). Astfel, la punctul IV Alte date privind contribuabilul, rândul 7 Contabilitatea este organizată și condusă pe bază de contracte de prestări servicii în domeniul contabilității conform art. 10, alin. 3 din Legea nr. 82/1991, republicată, cu modificările și completările ulterioare, există două opțiuni de răspuns: „DA” sau „NU”.
• În cazul în care răspunsul este „DA”, este necesară completarea anexei la Formularul 010 prin care se declară persoana (fizică sau juridică) cu care s-a încheiat contractul de prestări servicii;
• În cazul răspunsului negativ („NU”), nu este necesar să se declare informații suplimentare.
În anexă se completează următoarele informații (pe lângă datele contribuabilului, respectiv CUI și denumire):
• Denumire/Nume, prenume persoana autorizată potrivit legii, membră a Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România – se completează cu denumirea persoanei juridice sau cu numele și prenumele persoanei fizice, după caz, care asigură organizarea și conducerea contabilității conform prevederilor art. 10 alin. (3) din Legea nr. 82/1991, republicată, cu modificările și completările ulterioare;
• Cod de identificare fiscală (CIF/CNP) – se completează cu codul de înregistrare fiscală acordat la înregistrarea fiscală, înscris în certificatul de înregistrare fiscală sau codul numeric personal, în cazul persoanei fizice;
• Număr contract – se completează cu numărul contractului de prestări servicii încheiat în domeniul contabilității;
• Data încheierii contractului de prestări servicii în domeniul contabilității – se completează cu data încheierii contractului;
• Data început contract și data sfârșit contract – se completează cu data începerii contractului, respectiv cu data de sfârșit a contractului;
• Număr autorizație emisă de Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România valabilă la data semnării contractului – se completează cu numărul autorizației emise de Corpul Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România, valabilă la data semnării contractului de prestări servicii încheiat în domeniul contabilității.

Menționăm că au fost introduse prevederi asemănătoare și în Formularul 098. Aceste completări deja aplicabile sunt incluse în Ordinul ANAF nr. 1.381/2017, apărut în Monitorul Oficial la aceeași dată mai sus menționată – 10.05.2017.
Potrivit Codului de procedură fiscală, Declarația de înregistrare fiscală se depune în termen de 30 de zile de la:
• data înființării potrivit legii, în cazul persoanelor juridice, asocierilor și al altor entități fără personalitate juridică;
• data eliberării actului legal de funcționare, data începerii activității, data obținerii primului venit sau dobândirii calității de angajator, după caz, în cazul persoanelor fizice.

De asemenea, în cazul în care apar modificări sau completări ulterioare ale datelor din conținutul declarației de înregistrare fiscală, acestea trebuie să fie aduse la cunoștința organului fiscal în termen de 15 zile de la data producerii acestora, prin completarea și depunerea declarației de mențiuni. Astfel, declarația de mențiuni se completează ori de câte ori se modifică sau se completează datele declarate anterior.
În acest sens, având în vedere că modificarea Formularului 010 presupune aducerea la cunoștinta organului fiscal central a unor noi informații privind contribuabilul, considerăm că este necesară depunerea declarației și în acest caz.
Având în vedere cele menționate, opinia noastră este că toți contribuabilii ar trebui să depună Formularul 010 în noul format în termen de 15 zile de la publicarea ordinului în Monitorul Oficial. În situația în care nu este posibilă depunerea formularului direct la registratura organului fiscal competent, recomandăm depunerea acestuia prin poștă, prin scrisoare (cu valoare) recomandată, cu confirmare de primire.

Consiliul Superior al CECCAR
Președinte,
Prof. univ. dr. Robert Aurelian Șova

Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: modificare D010

#12 Mesaj de septimiuv »

Și pe cine asculți? Partidul sau Anaful?

zaineal
Mesaje: 459
Membru din: Lun Aug 17, 2015 11:26 am

Re: modificare D010

#13 Mesaj de zaineal »

mie imi parea destul de clar, ca aceasta declaratie se face la schimbari ce modifica vectorul fiscal, totusi cand am vazut balaria asta, m-a pus pe ganduri, apoi la primul search am gasit ce raspunsuri dau anaf-urile din tara, chiar anaf mari contribuabili, m-am linistit, totusi impartasisem deja cu voi o balarie....

roncovf
Mesaje: 1193
Membru din: Joi Ian 26, 2012 1:44 pm

Re: modificare D010

#14 Mesaj de roncovf »


Avatar utilizator
septimiuv
Mesaje: 11916
Membru din: Sâm Oct 31, 2009 12:00 am
Localitate: Cernica

Re: modificare D010

#15 Mesaj de septimiuv »

Acum să vă duceți fuguța să plătiți taxele la ceccar.

Scrie răspuns